Komunikat
Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w sprawie uzyskania zgody na przystąpienie do specjalizacji w trybie określonym w § 13 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia /Dz. U. Nr 173, poz.1419/
Osoba, która posiada inne kwalifikacje niż określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia może wystąpić do Dyrektora CMKP o zgodę na przystąpienie do specjalizacji w dziedzinach: epidemiologia, fizjoterapia, fizyka medyczna, inżynieria medyczna, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, psychologia kliniczna, neurologopedia, zdrowie publiczne, zdrowie środowiskowe /*.
Wniosek należy złożyć do ośrodka wojewódzkiego.
Do wniosku należy dołączyć:
- podanie do Dyrektora CMKP uzasadniające wniosek;
- odpisy dyplomu szkoły wyższej oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje;
- zaświadczenie o wykonywaniu co najmniej przez trzy lata w ciągu ostatnich 5 lat czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji w danej dziedzinie;
- opinię konsultanta wojewódzkiego lub konsultanta krajowego w dziedzinie właściwej dla specjalizacji lub pokrewnej, jeżeli w danej dziedzinie nie ma powołanego konsultanta, potwierdzającą posiadane przez wnioskodawcę umiejętności oraz uwzględniającą potrzeby zatrudnienia specjalistów w tej dziedzinie na terenie danego województwa;
- opinię właściwego dla danej specjalności towarzystwa naukowego lub stowarzyszenia zawodowego.
Dyrektor CMKP, na podstawie opinii powołanego przez Ministra Zdrowia zespołu ekspertów, wydaje zgodę na rozpoczęcie specjalizacji lub odmawia jej wydania.
Zespoły ekspertów rozpatrują wnioski cztery razy w roku: po 1 stycznia, po 1 kwietnia, po 1 lipca i po 1 października.
Osoba, która uzyskała zgodę może przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego.
Na odmowę wydania zgody przysługuje wnioskodawcy odwołanie do Ministra Zdrowia, za pośrednictwem wojewódzkiego ośrodka.
W załączeniu tryb postępowania.
Dyrektor
|
Prof. dr hab. Jadwiga Słowińska – Srzednicka |
Warszawa, 18 wrzesień 2003r.
Informacji udziela:
Dział Uznawania Kwalifikacji w Kształceniu Podyplomowym CMKP
Ul. Kleczewska 61/63
01-813 Warszawa
Pani Katarzyna Rostkowska
Tel. 22 56 01 056
Tryb postępowania dotyczący realizacji § 13 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia /Dz. U. Nr 173, poz.1419/.
- Sprawdzone formalnie wnioski kierowane są przez ośrodki wojewódzkie do CMKP.
- Rozpatrywane są tylko kompletne wnioski. Jeżeli wniosek nie spełnia warunków formalnych określonych w § 12 ust. 2 i § 13 ust. 2 rozporządzenia CMKP występuje do wojewódzkiego ośrodka o jego uzupełnienie.
- W przypadku nie nadesłania brakujących dokumentów w ciągu trzech miesięcy CMKP bez rozpatrzenia zwraca wniosek do wojewódzkiego ośrodka.
- CMKP przyjmuje wnioski w terminach: do 30 kwietnia, 30 czerwca, 30 września, 31 grudnia.
- CMKP ustala termin i miejsce posiedzenia zespołu ekspertów i przekazuje przewodniczącemu wnioski wraz z drukiem protokołu.
- Dyrektor CMKP na podstawie opinii zespołu ekspertów, wyrażonej w protokole, wydaje zgodę lub odmawia wydania zgody na rozpoczęcie specjalizacji.
- Decyzje Dyrektora CMKP przesyłane są do właściwych wojewódzkich ośrodków i do wiadomości wnioskodawcy.
_______________________________
* w związku z § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2008 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 208, poz. 1312), powyższy tryb postępowania stosuje się także wobec następujących dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia: toksykologia, mikrobiologia, przemysł farmaceutyczny, radiofarmacja, surdologopedia.
Informacji udziela:
Dział Uznawania Kwalifikacji w Kształceniu Podyplomowym CMKP
ul. Kleczewska 61/63, 01-826 Warszawa
Pani Katarzyna Rostkowska
Tel. 22-5601-056