Ochrona własności intelektualnej

Komercjalizacja wyników badan naukowych. Praktyczny poradnik dla naukowców.

Komercjalizacja B+R – publikacja NCBiR 2014r.

Komercjalizacja B+R dla praktyków 2013 – publikacja NCBiR

Komercjalizacja B+R dla praktyków – publikacja MNiSW 2010

Aktualności

 • Własność intelektualna w programie Horizon 2020

  Szanowni  Państwo,
  Poniżej  znajdują się dokumenty, przesłane  przez  KE dotyczące własności intelektualnej w programie Horizon 2020.

 • Komercjalizacja B+R - kolejny bezpłatny poradnik

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowało kolejną bezpłatną publikację dla naukowców, którzy komercjalizują wyniki swoich prac naukowych. Tym razem na 150 stronach znalazły się przede wszystkim porady dotyczące komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych, które finansowane są ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
  Poradnik został przygotowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju we współpracy z Fundacją Europejskie Centrum Przedsiębiorczości oraz z PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. i Instytutem Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.

  Komercjalizacja B+R

 • Pierwszy biznes - wsparcie w starcie; nabór wniosków

  Od 2 grudnia 2013 r. studenci i absolwenci studiów I i II stopnia (do 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu) z województwa mazowieckiego mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości 60 000 zł na założenie własnej firmy. Środki przyznawane są w ramach przedsięwzięcia „Pierwszy biznes – wparcie w starcie”, którego organizatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
  Więcej informacji na stronie: www.mfes.pl

 • Komercjalizacja B+R dla praktyków

  Zachęcamy do zamówienia publikacji: „Komercjalizacja B+R dla praktyków 2013”. Książka pozwoli rozwiać wątpliwości związane z komercjalizacją wyników prac badawczych i rozwojowych z uwzględnieniem aspektów prawnych, podatkowych oraz księgowych. Formularz zamówienia znajduje się tutaj: http://www.bridge.gov.pl/publikacje/zamowienie/

 • Kolejna edycja konkursu dla pomysłodawców, pracowników naukowych i doktorantów

  16 września 2013 r. ruszyła kolejna – IV edycja konkursu dla pomysłodawców – Zacznij.biz – pomysł – biznes – sukces. Jego ideą jest promocja przedsiębiorczości, pomoc w opracowaniu modelu biznesowego przedsięwzięcia i pozyskiwaniu inwestorów dla najlepszych pomysłów. Uczestnicy konkursu mają możliwość zainteresowania swoimi pomysłami potencjalnych inwestorów i zdobycia środków umożliwiających rozwój oraz wdrożenie nowych technologii.

  Zacznij.biz kierowany jest do:
  – właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw z sektora High Tech, o dużym potencjale wzrostu, które generują już przychody z działalności i poszukują kapitału do sfinansowania dalszego wzrostu i ekspansji na rynku
  – pracowników naukowych, doktorantów orazstudentów kierunków technicznych
  – pomysłodawców z projektami z branży ICT, posiadającymi globalny potencjał rozwoju
  Pomysły na biznes można zgłaszać do 12 listopada 2013 r. na formularzu dostępnym na stronie www.zacznij.biz.pl

 • Płatne staże w Stażu Sukcesem Naukowca

  Do udziału w projekcie „Staż Sukcesem Naukowca” poszukiwani są naukowcy oraz właściciele przedsiębiorstw zainteresowanych przyjęciem stażysty. Łącząc naukę i biznes chcemy rozwijać innowacyjną gospodarkę Mazowsza.
  „Staż Sukcesem Naukowca” to projekt stażowo-szkoleniowy skierowany do 60 naukowców oraz minimum 20 mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw z Mazowsza. Jest to niezwykła okazja do sprawdzenia w praktyce wiedzy oraz umiejętności, jakich naukowcy zdobyli na uczelni lub w jednostce naukowo-badawczej.
  Dla firm jest to darmowa okazja na podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności w danej branży. Zyskują zatem wszyscy – naukowcy ciekawe doświadczenie i nowe umiejętności praktyczne, natomiast przedsiębiorstwa wykwalifikowanego stażystę, który zaproponuje firmie innowacyjne rozwiązanie, co usprawni jej działalność.
  Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów zatrudnienia stażystów, ponieważ ich wynagrodzenie przez 6 miesięcy (3 500 zł miesięcznie) jest w całości finansowanie ze środków Unii Europejskiej.
  Szczegółowe informacje dotyczące zasad udziału i rekrutacji znajdą Państwo na stronie internetowej projektu www.mazowieckie.ssn.paip.pl