Kongres Europejskiego Towarzystwa Oddechowego

Kongres ERSW dniach 6-9 września 2020 roku odbył się doroczny Kongres Europejskiego Towarzystwa Oddechowego, w którym aktywnie uczestniczyli pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP. Zespół autorów ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP przedstawił wyniki analiz dotyczących częstości występowania biernego narażenia na dym tytoniowy w Polsce w latach 2009-2019. Autorzy wykazali, że w ciągu ostatniej dekady narażenie na dym tytoniowy w miejscach publicznych istotnie spadło, przy czym największy spadek odnotowano w latach 2009-2011.
Doktor Mateusz Jankowski przewodniczył sesji naukowej pt. Smoking disease landscape: from inflammation to lung function and comorbidities, podczas której przedstawiono najnowsze osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad chorobami odtytoniowymi.
ERS International Congress to największe wydarzenie naukowe, skupiające co roku ponad 30 tysięcy profesjonalistów medycznych zajmujących się problemem chorób układu oddechowego.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2020/2021 w Szkole Zdrowia Publicznego

W uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego 2020/2021 w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP oprócz ograniczonej, ze względu na pandemię COVID -19, reprezentacji pracowników Szkoły na żywo uczestniczyli: przedstawiciele dyrekcji CMKP w osobach prof. Ryszarda Gellerta, prof. Wojciecha Bika i mgr. inż. Zbigniewa Piotrowskiego; członkowie rodziny prof. Andrzeja Wojtczaka, m.in. wdowa Pani Krystyna Wojtczak i syn Krzysztof Wojtczak oraz inni zaproszeni goście, w tym prof. Artur Niedzielski i dr Jacek Putz. Uroczystość, która była równolegle transmitowana w MS Teams […]

Aktualności SZP

Publikacja artykułu w International Journal of Environmental Research and Public Health nt. palenia tytoniu w domu

Celem przekrojowego badania przeprowadzonego przez zespół, w którego skład wchodzili pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, była analiza sytuacji w zakresie adaptacji zasady domu wolnego od dymu tytoniowego i narażenia na bierne palenie w środowisku domowym w Polsce. Artykuł pt.”Voluntary Smoke-Free Home Rules and Exposure to Secondhand Smoke in Poland: A National Cross-Sectional Survey” został opublikowany w czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health (IF:2,849).

Odznaczenia dla członków Zespołu Szkoły Zdrowia Publicznego

14 października w Dniu Edukacji Narodowej w CMKP odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021. W trakcie inauguracji poinformowano o orderach i odznaczeniach przyznanych pracownikom SZP, tj. prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski”, prof. Janusz Ostrowski „Złoty Krzyż Zasługi”, mgr Michał Waszkiewicz „Srebrny Krzyż Zasługi”, mgr Jolanta Ostalska-Cybart „Złoty Medal za Długoletnią Służbę”, dr Wojciech S. Zgliczyński „Medal Komisji Edukacji Narodowej”.

14.10.2020