Publikacja artykułu nt. częstości występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród dzieci w Polsce

Zespół badawczy z Kliniki Pediatrii CMKP i Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP dokonał epidemiologicznej analizy częstości występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród dzieci w Polsce. Wyniki analizy wykazały, że wśród wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowanych do dnia 15 maja, dzieci stanowiły 6,68% zakażonych. Najwyższą zapadalność na COVID-19 wśród dzieci odnotowano w województwie Śląskim, Mazowieckim i Dolnośląskim. Przeprowadzona analiza wykazała, że istnieje dodatnia korelacja pomiędzy zapadalnością na COVID-19 wśród dzieci, a zapadalnością na COVID-19 wśród dorosłych, a epidemia COVID-19 u dzieci jest równoległa do tej obserwowanej u dorosłych. Artykuł pt.”Significant COVID-19 burden in Polish children” został opublikowany w czasopiśmie Archives of Medical Science (IF:2,807).

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2020/2021 w Szkole Zdrowia Publicznego

W uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego 2020/2021 w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP oprócz ograniczonej, ze względu na pandemię COVID -19, reprezentacji pracowników Szkoły na żywo uczestniczyli: przedstawiciele dyrekcji CMKP w osobach prof. Ryszarda Gellerta, prof. Wojciecha Bika i mgr. inż. Zbigniewa Piotrowskiego; członkowie rodziny prof. Andrzeja Wojtczaka, m.in. wdowa Pani Krystyna Wojtczak i syn Krzysztof Wojtczak oraz inni zaproszeni goście, w tym prof. Artur Niedzielski i dr Jacek Putz. Uroczystość, która była równolegle transmitowana w MS Teams […]

Aktualności SZP

Publikacja artykułu w International Journal of Environmental Research and Public Health nt. palenia tytoniu w domu

Celem przekrojowego badania przeprowadzonego przez zespół, w którego skład wchodzili pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, była analiza sytuacji w zakresie adaptacji zasady domu wolnego od dymu tytoniowego i narażenia na bierne palenie w środowisku domowym w Polsce. Artykuł pt.”Voluntary Smoke-Free Home Rules and Exposure to Secondhand Smoke in Poland: A National Cross-Sectional Survey” został opublikowany w czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health (IF:2,849).

Odznaczenia dla członków Zespołu Szkoły Zdrowia Publicznego

14 października w Dniu Edukacji Narodowej w CMKP odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021. W trakcie inauguracji poinformowano o orderach i odznaczeniach przyznanych pracownikom SZP, tj. prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski”, prof. Janusz Ostrowski „Złoty Krzyż Zasługi”, mgr Michał Waszkiewicz „Srebrny Krzyż Zasługi”, mgr Jolanta Ostalska-Cybart „Złoty Medal za Długoletnią Służbę”, dr Wojciech S. Zgliczyński „Medal Komisji Edukacji Narodowej”.

14.10.2020