7. Seminarium Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP

W dniu 9 grudnia odbyło się siódme z kolei seminarium w roku akademickim 2019/2020. Podczas seminarium prof. Piotr Radziszewski przedstawił zagadnienie nietrzymania moczu. Szacuje się, że incydentalne popuszczanie moczu -przynajmniej raz w roku- zdarza się u 5-69% kobiet i 1-39% mężczyzn. Jako choroba przewlekła dotyka 17-60% populacji, przy czym ok. dwa razy częściej występuje u kobiet. Według danych w Polsce ten problem zdrowotny dotyka ok. 2-3 mln kobiet, ale te wartości można uznać za niedoszacowane, ponieważ część kobiet ukrywa swoje dolegliwości, traktując je jako wstydliwe lub nieuchronnie związane z procesem starzenia się. Chociaż nietrzymanie moczu może wystąpić w każdym wieku, to najwięcej zachorowań przypada na okres okołomenopauzalny. Czynnikami ryzyka pojawienia nietrzymania moczu są ciąża oraz poród z powikłanym przebiegiem (np. z użyciem kleszczy), oraz nadmierna masa ciała i cukrzyca.

Aktualności Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zaproszenie na inaugurację roku akademickiego UTW

Zarząd i Rada Programowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc mają zaszczyt zaprosić na  Inaugurację Roku Akademickiego 2021/2022 Uroczystość odbędzie się w piątek 15 października o godz. 16.00 w Auli Głównej CMKP W programie uroczystości: Hymn państwowy Otwarcie uroczystości i powitanie gości Wystąpienie Prezes Zarządu Ireny Moskal Wystąpienie Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Podziękowania Wykład inauguracyjny wygłosi pani prof. Monika Zofia Puzianowska-Kuźnicka Gaudeamus Hymn UTW

15.09.2021