III Wielki Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku

14 października 2019 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbył się III Wielki Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W kongresie uczestniczyła wieloosobowa delegacja z Prezes Zarządu UTW p. Ireną Moskal na czele.

Wzięło w nim udział kilkuset słuchaczy reprezentujących Uniwersytety Trzeciego Wieku z całej Polski,  z Czech, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Wielkiej Brytanii. Wśród zaproszonych gości byli m.in marszałek Adam Struzik, poseł Michał Szczerba i przedstawiciel prezydenta Warszawy Paweł Rabiej.

W pierwszej części kongresu dyplomy „Wielkiej osobowości UTW” otrzymali: senator Krzysztof Kwiatkowski oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wykład pt. „Fenomen ruchu UTW” wygłosiła prezes OP UTW, Krystyna Lewkowicz.

W dyskusji wiele spraw dotyczących polskich i zagranicznych seniorów. Prezes Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” omówiła siłę zaangażowania społecznego w realizacji programu „UTW dla społeczności”. Fundacja uhonorowała trzy uniwersytety: z Wodzisławia, z Łodzi oraz Puławski UTW. O regionalnej polityce senioralnej opowiadali przedstawiciele kilku uniwersytetów oraz goście z zagranicy. Przyjęto również deklarację programową, w której za jeden z celów strategicznych przyjęto przegląd ustawodawstwa dotyczącego osób starszych i zainicjowanie nowelizacji głównych ustaw regulujących tę tematykę. Pełnym tekst Deklaracji Programowej III Wielkiego Kongresu UTW jak również Panoramy Uniwersyteckiej i Wydawnictwa 44 lata ruchu UTW w wersji elektroniczne znajdują się na stronie internetowej www.fundacjaoputw.pl.

W części artystycznej wystąpiły m.in. zespoły: Zespół Tańca Terapeutycznego Babylon
z Myśliborskiego UTW, Kabaret Bella Mafia UTW z Jeleniej Góry oraz Chór Ursynovia Cantabile z Ursynowskiego UTW SGGW.

W załączeniu galeria zdjęć z uroczystości.

Prezes Zarządu UTW
Irena Moskal

Aktualności Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zaproszenie na inaugurację roku akademickiego UTW