V Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

1 października w Warszawie odbyła się IV sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) z udziałem 460 delegatów z całego kraju. Delegatami OPS są przedstawiciele wszystkich najważniejszych środowisk senioralnych w Polsce, w szczególności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz rad seniorów. Wśród delegatów OPS są osoby reprezentujące inne organizacje senioralne o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym. W obradach uczestniczyli także delegaci UTW im. Haliny Szwarc.

Podsumowano na niej dokonania dwóch kadencji OPS. Obrady potwierdziły zasadność wprowadzenia do strategii III i dalszych kadencji szeregu zmian. Znalazły one wyraz:

• w zatwierdzonym na III i dalsze kadencje Regulaminie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
  • potwierdzeniu zasadności powołania Delegatur Regionalnych w kolejnych województwach Polski,
  • przyjęciu nowych zasad powoływania, pracy i oceny Prezydium OPS.

W sesji uczestniczyli m.in.: Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz poseł Michał Szczerba – wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Parlament przyjął deklarację programową „Seniorzy i przyszłość Polski „oraz wystosował postulaty adresowane do władz publicznych w zakresie pożądanych kierunków polityki senioralnej. Następnie delegaci wybrali  7 osobowe Prezydium do Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Prezes Zarządu UTW
Irena Moskal

Aktualności Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zaproszenie na inaugurację roku akademickiego UTW