1. Komunikat w sprawie trybu postępowania o uznanie lekarzowi/lekarzowi dentyście zakwalifikowanemu do specjalizacji po 1 lipca 2011 r. dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem w części lub w całości szczegółowego programu właściwej specjalizacji

Na podstawie art. 16 ust. 5-6 ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz 514, 567)

  1. kierownik specjalizacji lekarza, posiadającego stopień naukowy doktora habilitowanego i mający odpowiedni dorobek zawodowy i naukowy w zakresie modułu specjalistycznego i posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie odpowiadającej modułowi podstawowemu, skierowanego do odbywania specjalizacji bez postępowania kwalifikacyjnego, może wystąpić do dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zwanego dalej „CMKP”, o uznanie temu lekarzowi dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem przez niego w części albo w całości modułu specjalistycznego.
  2. kierownik specjalizacji lekarza posiadającego stopień naukowy doktora habilitowanego i mającego odpowiedni dorobek zawodowy i naukowy w zakresie modułu specjalistycznego i posiadającego tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie odpowiadającej modułowi podstawowemu zakwalifikowanego do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w trybie postępowania kwalifikacyjnego, w porozumieniu z właściwym konsultantem krajowym w danej dziedzinie medycyny może wystąpić do dyrektora CMKP o uznanie temu lekarzowi dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem przez niego w części albo w całości programu modułu specjalistycznego.

Zgodnie z §18 ust. 1-2 i §19 rozporządzenia z 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1566):

  1. Lekarz posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego, o którym mowa w art. 16 ust. 5 i 6 ustawy, na
    wniosek kierownika specjalizacji, może mieć uznany dorobek naukowy i zawodowy za równoważny ze zrealizowaniem
    przez niego w całości modułu specjalistycznego albo całości modułu jednolitego pod warunkiem, że okres i wymiar wykonywania przez lekarza czynności naukowych i zawodowych będących przedmiotem oceny dorobku naukowego i zawodowego nie będzie krótszy niż okres i wymiar realizacji danego modułu specjalistycznego albo modułu jednolitego.
  2. Lekarz posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego, o którym mowa w art. 16 ust. 5 i 6 ustawy, na wniosek
    kierownika specjalizacji, może mieć uznany dorobek naukowy i zawodowy za równoważny ze zrealizowaniem przez niego
    w części modułu specjalistycznego albo części modułu jednolitego pod warunkiem, że łączny okres i wymiar wykonywania
    przez lekarza czynności naukowych i zawodowych będących przedmiotem oceny dorobku naukowego i zawodowego oraz
    okres modułu specjalistycznego albo modułu jednolitego pozostały do odbycia nie będzie krótszy niż okres i wymiar realizacji danego modułu specjalistycznego albo danego modułu jednolitego.

Wniosek kierownika specjalizacji powinien zawierać:

  • imię i nazwisko oraz adres korespondencyjny lekarza,
  • numer prawa wykonywania zawodu,
  • określenie przedmiotu wniosku,
  • informacje o aktualnym miejscu zatrudnienia lekarza,
  • termin zakwalifikowania do odbywania szkolenia specjalizacyjnego,
  • imię i nazwisko oraz adres korespondencyjny kierownika specjalizacji,
  • informacje o przebiegu działalności naukowej i zawodowej lekarza,
  • informację o posiadanym stopniu naukowym,
  • informację o posiadanych tytułach specjalisty lub specjalizacjach II stopnia w dziedzinie odpowiadającej modułowi podstawowemu;
  • planowany termin przystąpienia do PES.

Do wniosku kierownika specjalizacji należy dołączyć:

  • dokumenty potwierdzające odbycie elementów programu specjalizacji będących przedmiotem wniosku, zawierające informacje dotyczące terminu i miejsca odbycia danego szkolenia, trybu jego realizacji, zakresu oraz programu zrealizowanego szkolenia, wraz z wykazem zabiegów i procedur medycznych, które lekarz wykonywał lub w nich uczestniczył, z podaniem ich liczby,
  • poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię prawa wykonywania zawodu lekarza,
  • poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię dyplomu posiadanej specjalizacji,
  • poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię karty szkolenia specjalizacyjnego,
  • inne dokumenty potwierdzające przebieg działalności naukowej i zawodowej lekarza, uwzględniające w szczególności osiągnięcia z zakresu dziedziny, której wniosek dotyczy.

Dyrektor CMKP, na podstawie opinii powołanego przez niego zespołu, może uznać, w drodze decyzji, dotychczasowy dorobek naukowy i zawodowy lekarza, o którym mowa w pkt. 1 i 2, za równoważny ze zrealizowaniem przez niego w części albo w całości szczegółowego programu modułu specjalistycznego, a w przypadku uznania za równoważny w całości – podjąć decyzję o dopuszczeniu tego lekarza do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

W skład zespołu, o którym mowa powyżej, wchodzą:

  1. konsultant krajowy właściwy dla danej dziedziny medycyny;
  2. kierownik specjalizacji;
  3. przedstawiciel towarzystwa naukowego właściwego dla danej dziedziny medycyny;
  4. przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej posiadający tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny i stopień naukowy doktora habilitowanego.

Wniosek może zostać złożony z wykorzystaniem formularza opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej CMKP.

Wniosek o uznanie dorobku zawodowego i naukowego

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
Dr hab. n. med. Joanna Jędrzejczak, prof. nadzw. w CMKP
Warszawa, dnia 7 maja 2013 r.

Tryb postępowania dotyczący realizacji art. 16 ust. 5-7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz 514, 567), określony w §19 ust. 3-9 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1566) w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów

  1. Rozpatrywane są wnioski kierowników specjalizacji lekarzy posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego, którzy zrealizowali moduł podstawowy lub uzyskali specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie odpowiadającej modułowi podstawowemu.
  2. Dyrektor CMKP sprawdza wniosek kierownika specjalizacji i dokumenty pod względem formalnym.
  3. W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku kierownika specjalizacji, wzywa się do ich usunięcia w terminie 7 dni od doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek jest pozostawiany bez rozpoznania.
  4. Dyrektor CMKP ustala termin i miejsce posiedzenia zespołu i przekazuje przewodniczącemu zespołu wnioski spełniające wymogi formalne wraz z dokumentami i drukiem protokołu.
  5. Zespół wyraża w protokole opinię merytoryczną w sprawie uznania albo odmowy uznania lekarzowi dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem przez niego w części albo w całości modułu specjalistycznego.
  6. W przypadku gdy wniosek kierownika specjalizacji dotyczy uznania dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem modułu specjalistycznego w całości, a z opinii zespołu wynika, że przedstawiony przez lekarza dorobek nie może zostać uznany za równoważny ze zrealizowaniem przez niego w całości modułu specjalistycznego, zespół ekspertów w protokole uzasadnia merytorycznie swoje stanowisko wraz ze wskazaniem elementów programu specjalizacji, które pozostały do zrealizowania.
  7. Zespół ekspertów zwraca do CMKP dokumentację lekarza w ciągu 7 dni od dnia posiedzenia zespołu.
  8. Decyzję wydaną na podstawie opinii dyrektor CMKP
    zamieszcza niezwłocznie w EKS danego lekarza
  9. Decyzję wydaną na podstawie opinii dyrektor CMKP przekazuje niezwłocznie lekarzowi oraz właściwemu wojewodzie.
  10. Zespół ekspertów zbiera się raz na kwartał, chyba że nie został złożony żaden wniosek.

Wnioski należy przesyłać do
Biuro Uznawania Kwalifikacji CMKP
01-813 Warszawa, ul. Marymoncka 99/103.

Sprawy prowadzą:

  • Małgorzata Jaskólska – tel. 22-5601-050
  • Stefania Sady – tel. 22-5601-057
  • Elżbieta Uszkiewicz – tel. 22-5601-054
  • Katarzyna Piotrowska – tel. 22-5601-058
  • Katarzyna Rostkowska – tel. 22-5601-056
  • Elżbieta Aniszewska – tel. 22-5601-055
  • Tomasz Postek  – tel. 22-5601-077
  • Magdalena Szelpuk-Tworowska – tel. 22-5601-05
  • Katarzyna Kuryłowicz – tel. 22-5601-103
Aktualności

Pracownicy CMKP uczestnikami konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”

Prof. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii CMKP, prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora CMKP ds. dydaktycznych i naukowych – prorektor i prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CMKP uczestniczyli w konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”. Wydarzenie zostało zorganizowane 5 września w Sejmie przez wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Prof. Teresa […]

09.09.2024
Więcej
Aktualności

Szkolenie dla pracowników dotyczące publikowania w czasopismach OUP

W imieniu wydawnictwa Oxford University Press Biblioteka CMKP  zaprasza na szkolenie dotyczące publikowania w czasopismach OUP: “How to Publish with Oxford Journals” – A two-hour session covering the basics of getting published. W trakcie szkolenia zostaną omówione wszystkie etapy publikowania – począwszy od napisania manuskryptu, wyboru czasopisma aż po proces umieszczenia gotowej pracy na platformie oraz […]

06.09.2024
Więcej
Aktualności

Powołanie Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia

Dyrektor CMKP dr. hab. n. med. Piotr Kryst, prof. CMKP powołał z dniem 2 września br. prof. Ryszarda Gellerta na Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia. Zgodnie z zarządzeniem Nr 94/2024 Dyrektora CMKP prof. Ryszard Gellert będzie odpowiadał za realizację zadań CMKP w zakresie opracowywania i aktualizacji programów oraz za akredytację do szkolenia specjalizacyjnego i innych […]

06.09.2024
Więcej