Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni podpisana przez 23 uczelnie.
16 listopada 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja pt. „Społeczna Odpowiedzialność Nauki – wyzwania dla środowiska akademickiego i biznesu”, podczas której 23 szkoły wyższe, a wśród nich Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego podpisały Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
W Deklaracji podkreślona została rola uczelni, jako miejsca tworzenia i przekazywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości, jak również potrzeba pielęgnowania wartości akademickich. Wskazano na potrzebę kształtowania społecznych oraz obywatelskich postaw przyszłych elit, które będą sprzyjać budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości, komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy. Dostrzeżono również znaczenie zasad etycznych i konieczność upowszechniania idei równości, różnorodności, tolerancji oraz respektowania i ochrony prawa człowieka w odniesieniu do całej społeczności akademickiej i jej otoczenia.
Szczegółowe punkty Deklaracji odnoszą się do czterech obszarów pracy uczelni i dotyczą:
- pielęgnowania wartości,
- realizacji programów, projektów wdrożeniowych i badań ważnych dla rozwoju społecznej odpowiedzialności oraz rozwiązywania istotnych problemów społecznych,
- organizacji pracy uczelni, która sprzyja rozwojowi jej społecznej odpowiedzialności,
- współpracy z interesariuszami.
W Deklaracji podkreślono wagę współpracy środowiska naukowego z biznesem – dzięki niej możliwy jest rozwój badań naukowych i prac wdrożeniowych, które dają szansę rozwiązywania różnych problemy, także tych społecznych. Partnerstwo nauki i biznesu to podstawa rozwoju innowacyjności, co zostało wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni otwarta jest dla wszystkich szkół wyższych, które chcą informować o swoim zaangażowaniu w promowanie idei społecznej odpowiedzialności oraz uczelni realnie wdrażających zasady społecznej odpowiedzialności w swojej działalności.