Otwarcie Centrum Symulacji Endoskopowej

29 listopada w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Symulacji Endoskopowej.

Przedsięwzięcie jest elementem projektu realizowanego w ponadnarodowym partnerstwie pn. „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy, w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju, z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Zaproszonych gości powitał prof. Ryszard Gellert, Dyrektor CMKP oraz prof. Michał Pirożyński, pomysłodawca projektu i kierownik Centrum Alergologii, Pneumonologii i Zakładu Medycyny Ratunkowej – Ośrodka Symulacji.

Centrum Symulacji Endoskopowej to na dzień dzisiejszy najnowocześniejsze tego typu, profilowe laboratorium symulacji medycznej w Europie. Wyposażone jest w najwyższej jakości sprzęt symulacyjny pozwalający na nabywanie i doskonalenie praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania bronchoskopii, gastroskopii, kolonoskopii, laparoskopii, artroskopii oraz minimalnie inwazyjnych zabiegów ginekologicznych i urologicznych. Znajduje się w nim także pracownia USG i anatomii wirtualnej, a także stanowiska symulacyjne do trenowania procedur postępowania w stanach nagłych, które mogą występować podczas przeprowadzania zabiegów endoskopowych.

Dzięki Centrum Symulacji Endoskopowej, CMKP stanie się pierwszym ośrodkiem w Polsce, który wprowadzi do standardów kształcenia podyplomowego lekarzy zajęcia praktyczne z użyciem symulatorów, a także jednym z pierwszych w Europie, który multidyscyplinarnie wdroży do kształcenia specjalizacyjnego elementy posługiwania się technikami endoskopowymi.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: Józefa Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w MZ, przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wśród nich Piotr Krasuski – Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Leszek Buller, Dyrektor Centrum Projektów Europejskich i Dorota Bartosiewicz-Bryll, opiekunka projektu.

Popularno-naukowego charakteru wydarzeniu nadały interaktywne prezentacje i prelekcje: prof. dr Jacka Jakimowicza – TU Delft, Faculty Industrial Design Engineering, the Netherlands Department of Surgery, Catharina Hospital Eindhoven, the Netherlands Department of Research and Education, Catharina Hospital Eindhoven, the Netherlands, Marka Dąbrowskiego – instruktora, trenera i wykładowcy Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Collegium Maius, prof. Wojciecha Bika – Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych i Dydaktycznych oraz prof. dr hab. n. med. Michała Pirożyńskiego.

„Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”

Mamy przyjemność poinformować, że w jubileuszowej, dwudziestej edycji konkursu  „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” nagrodę specjalną „Menadżer Zdrowia” otrzymał  dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, prof. CMKP kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” to coroczny konkurs, którego organizatorem jest Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcja „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”. […]

18.01.2021

#SzczepimySię