Pierwszy fetoskopowy zabieg selektywnej laserowej obliteracji naczyń łączących (SQLPCV) przeprowadzony w II Klinice Położnictwa i Ginekologii
18 stycznia 2019 roku w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP zespół w składzie: dr hab. n. med. Marzena Dębska, prof. dr hab. n. med. Małgorzata-Świątkowska-Freund i dr Beata Rebizant przeprowadził pierwszy fetoskopowy zabieg selektywnej laserowej obliteracji naczyń łączących (SQLPCV). Zabieg wykonano u pacjentki w 21 tygodniu ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej dwuowodniowej powikłanej zespołem przetoczenia między płodami (TTTS, Twin to Twin Transfusion Syndrome).
Zespół TTTS jest bardzo poważnym problemem w perinatologii, występującym w około 15% ciąż bliźniaczych jednokosmówkowych dwuowodniowych. Wynika on z obecności nieprawidłowych połączeń naczyniowych między płodami, prowadzących do niezrównoważonego przepływu krwi od jednego płodu (dawcy) do drugiego (biorcy). Skutkiem tego jest zahamowanie rozwoju wewnątrzmacicznego, niedokrwistość i małowodzie u płodu dawcy, a wielowodzie, policytemia i powikłania kardiologiczne u płodu biorcy. Śmiertelność w nieleczonym zespole TTTS jest bardzo wysoka i wynosi około 60-100%. Zabieg laserowej obliteracji połączeń naczyniowych pozwala istotnie zwiększyć szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój leczonych wewnątrzmacicznie dzieci.
Przeprowadzenie zabiegu było możliwe dzięki wieloletniej współpracy z zespołem Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – jej Kierownikiem Profesorem Krzysztofem Preisem i Panią Profesor Małgorzatą-Świątkowską-Freund. Klinika Położnictwa GUM jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce wykonujących zabiegi fetoskopowe, a jednocześnie jednym z wiodących w Europie.
Sprzęt niezbędny to przeprowadzenia procedury SQLPCV został zakupiony do naszej Kliniki w ramach ministerialnego „Programu kompleksowej terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób dziecka nienarodzonego – jako element poprawy stanu zdrowia dzieci nienarodzonych i noworodków na lata 2018 – 2020”.
Dzięki pomocy Ministerstwa Zdrowia II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, będąca unikalnym na skalę ogólnopolską ośrodkiem, wykonującym interwencje kardiologiczne u płodów, jak również nowatorskie zabiegi w wadach układu moczowego, obecnie dysponuje również sprzętem do fetoskopii, co umożliwia przeprowadzanie pełnego zakresu diagnostyki i terapii prenatalnej.