Komunikat w sprawie składania wniosków o uznanie dotychczasowego doświadczenia zawodowego i dorobku naukowego diagnosty laboratoryjnego za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu właściwej specjalizacji
i dopuszczenie diagnosty laboratoryjnego do egzaminu państwowego w dziedzinach, w których dotychczasowe przepisy nie przewidywały uzyskania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty /§ 38 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2004r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych /Dz. U. Nr 126, poz. 1310 /.
Komunikat
w sprawie składania wniosków o uznanie dotychczasowego doświadczenia zawodowego i dorobku naukowego diagnosty laboratoryjnego za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu właściwej specjalizacji i dopuszczenie diagnosty laboratoryjnego do egzaminu państwowego w dziedzinach, w których dotychczasowe przepisy nie przewidywały uzyskania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty /§ 38 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2004r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych /Dz. U. Nr 126, poz.1310 z późn. zmianami/.
W przypadku, gdy dotychczasowe przepisy nie przewidywały uzyskania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty w określonej specjalności, konsultant krajowy w danej dziedzinie lub dziedzinie pokrewnej, jeżeli w danej dziedzinie nie ma powołanego konsultanta krajowego, może wystąpić do Ministra Zdrowia, za pośrednictwem CMKP z wnioskiem o uznanie dotychczasowego dorobku naukowego i doświadczenia zawodowego diagnosty laboratoryjnego za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu właściwej specjalizacji i dopuszczenie go do egzaminu państwowego.
Minister Zdrowia, podejmuje decyzję na podstawie opinii zespołu ekspertów, powołanego przez Dyrektora CMKP.
W skład zespołu wchodzą osoby posiadające tytuł specjalisty w danej dziedzinie, a jeżeli w danej dziedzinie nie ma osób posiadających tytuł specjalisty – osoby legitymujące się doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym w tej dziedzinie – wskazane przez:
- konsultanta krajowego w danej dziedzinie lub dziedzinie pokrewnej, jeżeli w danej dziedzinie nie został powołany konsultant krajowy
- Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych,
- towarzystwo naukowe właściwe dla danej dziedziny specjalizacji.
Minister Zdrowia może dopuścić diagnostę laboratoryjnego w powyższym trybie do egzaminu państwowego do dnia 31 grudnia 2007r.
Powyższy tryb postępowania dotyczy dziedzin:
laboratoryjne genetyka medyczna, laboratoryjna immunologia medyczna, laboratoryjna transfuzjologia medyczna, laboratoryjna hematologia medyczna, zdrowie publiczne, zdrowie środowiskowe, cytomorfologia medyczna, laboratoryjna parazytologia medyczna.
W załączeniu tryb postępowania.
D Y R E K T O R
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
/-/ Prof.dr hab. Jadwiga Słowińska-Srzednicka
Warszawa, dnia 31 lipca 2006r.
Zmiana do Komunikatu Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
z dnia 31 lipca 2006r. r.
Na podstawie § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2009r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych (Dz. U. nr 62, poz.519):
- dopuszczenie diagnosty laboratoryjnego do PESDL* w dziedzinach i trybie określonym w komunikacie może nastąpić w terminie do dnia 31 grudnia 2010r.
- dopuszczenie diagnosty laboratoryjnego do PESDL* w trybie określonym w komunikacie w dziedzinie – laboratoryjna diagnostyka sądowa – może nastąpić w terminie do dnia 31 grudnia 2011r.
*Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Diagnostów Laboratoryjnych.
D Y R E K T O R
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
/-/ dr hab. n. med. Joanna Jędrzejczak, prof. nadzw. w CMKP
Warszawa, dnia 13 maja 2009r.
UWAGA !
Zmiana do Komunikatu
Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
z dnia 31 lipca 2006r.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 20), w wykazie dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których diagnosta laboratoryjny może odbywać specjalizację wykreślono dziedzinę – laboratoryjna diagnostyka sądowa i wprowadzono dwie nowe dziedziny specjalizacji, tj. laboratoryjna genetyka sądowa i laboratoryjna toksykologia sądowa.
Na podstawie § 6 ww. rozporządzenia w dziedzinach specjalizacji: laboratoryjna genetyka sądowa i laboratoryjna toksykologia sądowa, wnioski o dopuszczenie do egzaminu w trybie, o którym mowa w § 38 – 40 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych ( Dz. U. Nr 126, poz.1319, z 2006 r., poz. 754 oraz z 2009 r. Nr 62, poz. 516) można składać do 31 grudnia 2015 r.
D Y R E K T O R
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
/ – /
dr hab. n. med. Joanna Jędrzejczak, prof. nadzw. w CMKP
Warszawa, dnia 31.01.2014 r.