Komunikat w sprawie uznania diagnoście laboratoryjnemu tytułu specjalisty uzyskanego za granicą
za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej
Komunikat
w sprawie uznania diagnoście laboratoryjnemu tytułu specjalisty uzyskanego za granicą za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie Art. 30 zc Ustawy z dnia 27 lipca 2001r. o diagnostyce laboratoryjnej /Dz. U. 2014 poz. 1384./ – Minister Zdrowia uznaje uzyskany za granicą tytuł specjalisty za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinach:
laboratoryjna diagnostyka medyczna, laboratoryjna genetyka medyczna, laboratoryjna immunologia medyczna, mikrobiologia medyczna, laboratoryjna transfuzjologia medyczna, laboratoryjna toksykologia medyczna, laboratoryjna hematologia medyczna, zdrowie publiczne, zdrowie środowiskowe, cytomorfologia medyczna, laboratoryjna parazytologia medyczna, epidemiologia, laboratoryjna genetyka sądowa, laboratoryjna toksykologia sądowa (*)
Diagnosta laboratoryjny ubiegający się o uznanie musi mieć spełnione warunki:
- czas specjalizacji odbytej za granicą nie odbiega od czasu określonego w programie specjalizacji w danej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia zrealizowanego w Rzeczypospolitej Polskiej ,
- program specjalizacji w zakresie wymaganej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych odpowiada w istotnych elementach programowi specjalizacji w danej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia w Rzeczypospolitej Polskiej.
Diagnosta laboratoryjny, który uzyskał tytuł specjalisty za granicą składa wniosek do Ministra Zdrowia załączając dokumenty, wraz z tłumaczeniem na język polski:
- Oryginał dokumentu nadania tytułu specjalisty,
- Dokument zawierający dane o miejscu odbycia specjalizacji i czasie jej trwania oraz zrealizowanym programie,
- Informacje o sposobie i trybie złożenia egzaminu końcowego lub innej formie potwierdzającej nabytą wiedzę i umiejętności,
- Zaświadczenie o miejscu i okresie trwania i rodzaju czynności zawodowych wykonywanych po uzyskaniu tytułu specjalisty.
Minister Zdrowia podejmuje decyzję w sprawie uznania tytułu specjalisty uzyskanego za granicą za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie opinii Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Opinia jest sporządzona na podstawie oceny merytorycznej wniosku przygotowanej przez zespół ekspertów, powołany przez Dyrektora CMKP /art. 30b ustawy z dn.09.10.2015r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 1991 z późn.zm./.
W skład zespołu ekspertów wchodzą:
– dwóch ekspertów w danej dziedzinie, zgłoszonych przez konsultanta krajowego w danej dziedzinie albo w dziedzinie pokrewnej, jeżeli w danej dziedzinie nie ma powołanego konsultanta krajowego ,
– przedstawiciel Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych,
– przedstawiciel właściwego towarzystwa naukowego.
W załączeniu tryb postępowania.
Dyrektor
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
/-/ Prof. dr hab. Jadwiga Słowińska – Srzednicka
Warszawa, dnia 26 lipca 2006r.
(*) W związku z § 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 20 grudnia 2013 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych (Dz. U. Nr 2014, poz. 20), powyższy tryb postępowania stosuje się wobec nowych specjalizacji ujętych w rozporządzeniu.