Zakład Szkolenia Biegłych
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego CMKP
ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
mgr Ewa Kiec
p.o. kierownika Zakładu
Pełnomocnik Dyrektora CMKP ds. Szkoleń
Biegłych
mgr Katarzyna Dujka
Specjalista
Kontakt:
szkolenia.biegli@cmkp.edu.pl
tel.:22 584 13 72
W ostatnich latach, w następstwie zmian legislacyjnych oraz rosnącej prawnej świadomości społeczeństwa, zwiększa się liczba toczących się postępowań. Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania mierzą się z niebagatelnym problemem, którym jest niewielka liczba biegłych lekarzy. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka, niejednokrotnie opinie biegłych wydawane są przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, czego skutkiem jest podważanie opinii na dalszych etapach postępowania i konieczność zasięgnięcia opinii uzupełniających. Coraz częściej stwierdzana jest przewlekłość postępowań, co w konsekwencji doprowadza do zasądzania z tego tytułu wysokich rekompensat. Taki stan powoduje wydłużanie czasu potrzebnego na zakończenie postępowania przed sądem, a na wyrok często trzeba czekać latami.
Identyfikując pogłębiający się problem, władze Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego powołały do działania Zakład Szkolenia Biegłych. Jednostka została włączona do struktury Katedry Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego kierowanej przez prof. Jacka Sobockiego, która posadowiona jest w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego. Rozumiejąc istotę tej inicjatywy, wsparcia w działaniach udzielił dyrektor Szpitala Leszek Kliś, umożliwiając rozpoczęcie prac na terenie placówki przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie.
Zadaniem Zakładu Szkolenia Biegłych jest działalność dydaktyczna. Rozpoczęto cykl comiesięcznych szkoleń dla lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Założeniem kursu jest przybliżenie problematyki z zakresu sporządzania opinii i ekspertyz na rzecz instytucji wymiaru sprawiedliwości. Cykliczne spotkania prowadzone są przez prawników, którzy dzielą się z uczestnikami nie tylko wiedzą merytoryczną i doświadczeniem praktycznym. Dzięki regularnym spotkaniom i formule kooperacji prawniczo-medycznej możliwa jest kompleksowa analiza tematyki.
Inicjatywa ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W celu jej rozpowszechnienia w środowisku medycznym podjęto współpracę z naukowymi towarzystwami lekarskimi. W ramach zawartych umów i porozumień organizowane szkolenia trafiają do większej grupy specjalistów (lekarzy).
Do tej pory stworzone zostały zespoły specjalistyczne zrzeszające od kilku do kilkunastu osób:
Zespół w dziedzinie ginekologii i położnictwa: koordynator − prof. Przemysław Oszukowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii na terenie województwa świętokrzyskiego. Członkowie zespołu są rekomendowani przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.
Zespół w dziedzinie kardiologii: koordynator − prof. Marcin Grabowski. Członkami zespołu są specjaliści rekomendowani przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Zespół w dziedzinie chirurgii ogólnej: koordynator − prof. Mariusz Wyleżoł. Członkami zespołu są specjaliści z Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Zespół w dziedzinie neonatologii: koordynator − dr Beata Pawlus, konsultant dla województwa mazowieckiego w dziedzinie neonatologii. Członkowie zespołu są rekomendowani przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne.
Zespół w dziedzinie chirurgii bariatrycznej: koordynator − prof. Wiesław Tarnowski, prezes Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Zespół ortopedyczny: koordynator − dr Adam Kosim. Członkami zespołu są specjaliści, zajmujący się rozległymi obszarami z dziedziny ortopedii i traumatologii.
Zespół w dziedzinie pediatrii: koordynator − dr Aneta Górska-Kot. Członkami zespołu są specjaliści różnych dziedzin medycyny dziecięcej.
Zespół ds. medycyny estetycznej i anti-aging: koordynator – dr Edyta Adamczyk-Kutera. Członkowie zespołu są rekomendowani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Zespół w dziedzinie dermatologii: koordynator − dr hab. Joanna Czuwara. Członkowie zespołu są rekomendowani przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.
Powołane zespoły mają zapewnić biegłym możliwość pracy nad wskazaną tematyką w ramach jednej specjalności i w gronie interdyscyplinarnym.
Oprócz szkoleń dla lekarzy (zgłosiło się już ponad stu uczestników) uruchomiona zostanie także jednostka, zajmująca się obsługą administracyjną i prawną procesu wydawania opinii. Pozwoli to na pracę biegłych w ramach struktury zapewniającej wsparcie w opiniowaniu, a także na zachowanie wysokich standardów oraz prawidłowego obiegu dokumentacji.
Szanowni Państwo,
udostępniamy harmonogram szkoleń dla członków towarzystw naukowych, którzy występują w charakterze biegłych i są rekomendowani do sporządzania opinii, a także osób zainteresowanych szkoleniem w zakresie opiniowania. Kurs odbywa się w ramach Programu Szkoleniowego powstałego przy współpracy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego z towarzystwami naukowymi. Celem comiesięcznych szkoleń jest doskonalenie jakości sporządzanych opinii oraz stworzenie grupy biegłych o najwyższych kompetencjach z zakresu różnych specjalizacji.
Terminy szkoleń w godzinach od 9. 30 do godz. 14.00
- 31 maja 2021
- 21 czerwca 2021
- 12 lipca 2021
- 30 sierpnia 2021
- 27 września 2021
- 25 października 2021
- 29 listopada 2021
- 20 grudnia 2021
- 31 stycznia 202
- 28 lutego 2022
- 28 marca 2022
- 25 kwietnia 2022
- 30 maja 2022
- 27 czerwca 2022
Szkolenia odbywają się w formie zdalnej (on–linie), a także, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, hybrydowo.
Zespół Zakładu Szkolenia Biegłych
Katedra Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
Od września 2022 r. uruchomiony zostanie drugi cykl szkoleń organizowanych przez Zakład Szkolenia Biegłych CMKP. Tak jak dotychczas spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w formule hybrydowej, zgodnie z poniższym terminarzem.
Terminy szkoleń w godzinach od 9.30 do godz. 14.00:
- 26 września 2022
- 31 października 2022
- 21 listopada 2022
- 19 grudnia 2022
- 30 stycznia 2023
- 27 lutego 2023
- 20 marca 2023
- 24 kwietnia 2023
- 29 maja 2023
- 26 czerwca 2023
Szczegółowy harmonogram tematyczny szkoleń w drugim cyklu kursu zostanie udostępniony na stronie Zakładu Szkolenia Biegłych przed pierwszym spotkaniem.