Referencyjny Ośrodek Konsultacyjny w zakresie szczepień ochronnych.

3 grudnia powołano w SP ZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym Referencyjny Ośrodek Konsultacyjny w zakresie szczepień ochronnych. Ośrodek powstał na podstawie porozumienia o współpracy, zawartego pomiędzy Głównym Inspektoratem Sanitarnym, reprezentowanym przez dr. hab. n. med. Jarosława Pinkasa – Głównego Inspektora Sanitarnego; SZP ZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, reprezentowanym przez Roberta Lasotę – Dyrektora; Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, reprezentowanym przez prof. dr. hab. n. med. Ryszarda Gellerta – Dyrektora CMKP oraz Narodowym Funduszem Zdrowia, reprezentowanym przez  dr. n. ekon. Adama Niedzielskiego – Prezesa NFZ.

Ośrodek będzie pełnił rolę krajowego centrum konsultacyjnego w zakresie szczepień ochronnych dzieci i młodzieży do 18-go roku życia. Prowadzone w nim będą szczepienia ochronne, poradnictwo i konsultacje specjalistyczne w zakresie szczepień, a także działania informacyjne i związane z kształceniem podyplomowym kadr medycznych. Rolą Ośrodka będzie również budowanie i rozpowszechnianie obiektywnej i zweryfikowanej naukowo, fachowej wiedzy dotyczącej profilaktyki i szczepień ochronnych, które są najskuteczniejszym sposobem w walce z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi.