I Klinika Położnictwa i Ginekologii

I Klinika Położnictwa i Ginekologii jest ośrodkiem III stopnia referencyjności w zakresie położnictwa, patologii ciąży i ginekologii oraz wiodącym ośrodkiem, w zakresie diagnostyki prenatalnej.

• Struktura Kliniki

Oddział Ginekologii
    Oddział Patologii Ciąży
    Oddział Położnictwa

Liczba łóżek: 63

Pracownie diagnostyczne:

• Poradnia konsultacyjna – ginekologiczna
    • Poradnia Patologii Ciąży i Wad Wrodzonych Płodu
    • Pracownia konsultacyjna USG
  • Działalność dydaktyczna

Akredytacja do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie:
    – położnictwa i ginekologii – 15 miejsc specjalizacyjnych
    – perinatologii – 2 miejsca specjalizacyjne
    – endokrynologii – 2 miejsca specjalizacyjne

Kursy specjalizacyjne przewidziane programem specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii.

• Działalność naukowa

• Badanie zmienności korelacji pomiędzy stężeniem witaminy D3 w surowicy, a stężeniem transformującego czynnika wzrostu beta w mięśniakach macicy w zależności od wieku i rodności.
    • Ocena aktywności dehydrogenezy 11 β-hydroksysteroidowej (11 β-HSD) w łożysku i wartości kortyzolu we krwi pępowinowej, a ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego u niemowląt i dzieci do 2 roku życia.
    • Ocena globalnej metylacji DNA oraz metylacji  genów związanych ze steroidogenezą w ciąży fizjologicznej  i powikłanej nadciśnieniem tętniczym w zależności od sposobu ukończenia ciąży.
    • Adipokiny jako alternatywna grupa czynników biorących udział w patogenezie najważniejszych powikłań ciąży i porodu.
    • Perspektywy płodności po operacji endometriozy III lub IV stopnia.
    • Wpływ gospodarki hormonalnej organizmu na libido pacjentek po porodzie – czy stres i zmęczenie odgrywają rolę w tym mechanizmie ?
    • Diagnostyka obrazowa i genetyczna wad płodu.
  • Działalność lecznicza

• Badanie zapotrzebowania na wsparcie medyczne kobiet w ciąży powikłanej chorobą płodu.
    • Zaawansowane operacje endoskopowe (laparoskopia i histeroskopia) patologii narządu rodnego: mięśniaki macicy, torbiele jajników, zaawansowana endometrioza wewnątrzotrzewnowa, endometrioza przestrzeni odbytniczo – pochwowej, wady wrodzone macicy, choroba zrostowa w obrębie miednicy mniejszej i narządów płciowych.
    • Pełen zakres operacji drogą klasyczną i przezpochwową.
    • Kompleksowa diagnostyka i terapia onkologiczna.
    • Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu oraz zaburzeń statyki narządu rodnego.
    • Diagnostyka i leczenie zaburzeń endokrynologicznych przyczyniających się do niepłodności.
    • Pełen zakres diagnostyki w zakresie leczenia szpitalnego ciężkiej patologii ciąży i porodu oraz konsultacje w ramach Poradni Patologii Ciąży i Wad Wrodzonych Płodu.
    • Diagnostyka cytologiczna i kolposkopowa patologii szyjki macicy.
    • Diagnostyka prenatalna:
      – diagnostyka ultrasonograficzna wad rozwojowych płodu,
      – biopsja kosmówki, amniopunkcja,  kordocenteza.
    • Terapia prenatalna
      – terapia wewnątrzmaciczna konfliktu serologicznego,
      – terapia wybranych postaci wad rozwojowych płodu – wad układu moczowego, wielowodzia, małowodzia, niewydolności krążenia u płodu.
  • Co wyróżnia jednostkę?

I Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP to ośrodek III stopnia referencyjności, w zakresie położnictwa, patologii ciąży i ginekologii oraz wiodący ośrodek w zakresie diagnostyki prenatalnej.

Klinika wykorzystuje zaawansowane i nowatorskie metody operacyjne stosowane w ginekologii.

• Pracownicy

Zespół Kliniki