Biuro Programów, Akredytacji i Kontroli Szkolenia

UWAGA!!!

KOMUNIKAT MINISTRSTWA ZDROWIA W SPRAWIE REAKREDYTACJI

Załączniki do elektronicznego wniosku akredytacyjnego SMK

Szanowni Państwo,

Uprzejmie prosimy jednostki składające wnioski akredytacyjne o zamieszczanie porozumień na realizację staży kierunkowych poza jednostką oraz oświadczeń kierowników specjalizacji w formacie pdf. Porozumienie z jedną jednostką powinno być jednym plikiem zatytułowanym zgodnie z nazwą stażu, na który porozumienie zostało zawarte. Oświadczenie kierownika specjalizacji powinno być zatytułowane imieniem i nazwiskiem.

Do pobrania, wypełnienia i załączenia do wniosku SMK w postaci elektronicznej.

UWAGA: ważny komunikat w sprawie wzoru porozumienia na staż kierunkowy

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące wzoru umowy o staż kierunkowy, o której mowa w art. 19f ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1516, 1617 i 1831), który został określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2023 r. poz. 975) (dalej: rozporządzenie) Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia:
Wzór umowy o staż kierunkowy  określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia jest wiążący w zakresie postanowień jakie zawiera. Oznacza to, że kwestie uregulowane we wzorze umowy nie mogą być modyfikowane. Natomiast sam wzór umowy może być modyfikowany tylko poprzez:
1) wprowadzenie zmian, których możliwość wprowadzenia przewiduje sam wzór;
2) dodanie postanowień regulujących kwestie, które nie zostały uregulowane we wzorze i które nie są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa.

Jednocześnie należy wskazać, że dodatkowe postanowienia dodane do wzoru umowy mogą dotyczyć wyłącznie sfery praw i obowiązków stron zawierających umowę, ustalone przez te strony. Oznacza to, że dodatkowe postanowienia nie mogą kreować dodatkowych obowiązków po stronie lekarzy i lekarzy dentystów kierowanych na staż kierunkowy.

Zgodnie ze wzorem umowy, umowa może dotyczyć kilku staży kierunkowych, ale odbywanych w ramach jednej określonej specjalizacji.

Wzór umowy dotyczy wyłącznie staży kierunkowych, przepisy nie przewidują konieczności dostosowania umowy dotyczącej kierowania na moduł podstawowy do zapisów wzoru umowy o staż kierunkowy.

Ponadto należy wskazać, że lekarze i lekarze dentyści, którzy rozpoczęli staże na podstawie dotychczasowych umów, kończą je na podstawie tych umów.

Jednostki, które nie dostosują treści umów do wzoru określonego w rozporządzeniu do dnia 31 grudnia 2023 r., od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia dostosowania umów nie mogą kierować lekarzy i lekarzy dentystów do odbywania staży kierunkowych na podstawie dotychczasowych umów, ale nic nie stoi na przeszkodzie kontynuacji szkolenia specjalizacyjnego w jednostce macierzystej.

Wzór porozumienia na staż kierunkowy – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 maja 2023 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów – w procesie akredytacji przyjmowane są porozumienia na staże kierunkowe podpisane bezterminowo przed wejściem w życie Rozporządzenia, jednak na podstawie §35 Jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 19f ust. 1 ustawy, które zawarły umowy, o których mowa w art. 19f ust. 2 pkt 10 ustawy, są obowiązane do dostosowania treści tych umów do wzoru określonego w załączniku nr 10 do niniejszego rozporządzenia, w terminie do dnia 31 grudnia 2023 r.

Uprzejmie informujemy, że wnioski z datą złożenia w SMK do dnia 31 grudnia 2023 r. zawierające dotychczas zawarte porozumienia na staże kierunkowe będą rozpatrywane bez zmian.

Wnioski z datą złożenia w SMK od 1 stycznia 2024 r. rozpatrywane będą wyłącznie jeżeli będą zawierały porozumienia wg wzoru z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 maja 2023 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

Załącznik 1 – Wariant 1 – do elektronicznego wniosku akredytacyjnego o prowadzenie specjalizacji w specjalności lekarskiej

Rodzaj procedur medycznych (zabiegów, operacji) wykonywanych w komórce organizacyjnej niezbędnych do zrealizowania programu specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – dotyczy tylko wniosku o uzyskanie akredytacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

Profil jednostki szkolącej oraz rodzaj procedur medycznych niezbędnych do zrealizowania programu specjalizacji w dziedzinie kardiologii dotyczy tylko wniosku o uzyskanie akredytacji w dziedzinie kardiologii

Potwierdzenie przez konsultanta wojewódzkiego pełnienia całodobowej gotowości ostrodyżurowej – dotyczy tylko wniosku o uzyskanie akredytacji w dziedzinie okulistyki

Załącznik 1 – Wariant 2 – do elektronicznego wniosku akredytacyjnego o prowadzenie specjalizacji w specjalności lekarsko-dentystycznej

Załącznik 1 – Wariant 3 – do elektronicznego wniosku akredytacyjnego o prowadzenie specjalizacji w dziedzinie medycyny rodzinnej

Uwaga:

Załącznik  1 – Wariant 3 dotyczy jednej komórki organizacyjnej, w której prowadzone będzie szkolenie specjalizacyjne. Jeśli jednostka występuje o akredytację dla kilku komórek w jednym wniosku, załącznik nr 1 wariant 3 musi być wypełniony dla każdej z nich.  

Załącznik 4 we wniosku akredytacyjnym w SMK – Oświadczenie jednostki składającej wniosek o akredytację

Załącznik 4 we wniosku akredytacyjnym w SMK – Zakładowy plan realizacji szkolenia – kursy

Załącznik 4 we wniosku akredytacyjnym w SMK – Zakładowy plan realizacji szkolenia –staże

W przypadku realizacji modułu podstawowego w jednostce zewnętrznej wymagane jest dołączenie do wniosku o akredytację porozumienia na realizację modułu podstawowego.

Wzór oświadczenia do właściwego Wojewody o spełnianiu warunków do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego – oświadczenie dotyczy tylko jednostek akredytowanych, w których nastąpiła reorganizacja albo zmiana formy prawnej.


KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,
na stronie CMKP opublikowano nowe programy specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych, obowiązujące lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne począwszy od postępowania – wiosna 2023.

Jednostki posiadające akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego oraz do prowadzenia staży kierunkowych, mają obowiązek weryfikacji akredytacji w ciągu 12 miesięcy od dnia ogłoszenia nowych programów.

Obowiązek uzyskania nowej akredytacji dotyczy wyłącznie jednostek zamierzających prowadzić szkolenie specjalizacyjne lekarzy i lekarzy dentystów na podstawie nowych programów specjalizacji.

W celu uzyskania akredytacji do szkolenia specjalizacyjnego oraz do prowadzenia staży kierunkowych na podstawie nowych programów specjalizacji należy złożyć wniosek w typie „REAKREDYTACJA”.

Wniosek można wygenerować w SMK logując się do roli KIEROWNIKA PLACÓWKI.  Należy wejść w ikonkę – w przypadku specjalizacji: AKREDYTACJE NA SPECJALIZACJE, w przypadku staży – AKREDYTACJE NA STAŻ, następnie w ikonkę DZIAŁANIA i wybrać typ wniosku: REAKREDYTACJA.

Treść programów dostępna jest na stronie internetowej CMKP: https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/podyplomowe/lekarze-i-lekarze-dentysci

Uwaga:

Jednostki akredytowane, które już szkolą lekarzy według starych programów specjalizacji, zachowują akredytację tylko do momentu zakończenia tych szkoleń.

KOMUNIKAT W SPRAWIE AKREDYTACJI DO SZKOLENIA SPECJALIZACYJNEGO DLA KONSORCJÓW

W myśl art. 19f ust.1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790. z późń. zm.) szkolenie specjalizacyjne może być prowadzone przez jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 19 ust. 1, które spełniają warunki określone w ust. 2 i uzyskały akredytację do szkolenia specjalizacyjnego. Potwierdzeniem akredytacji jest wpis na listę jednostek akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie. Jednocześnie ust. 9 i 9a wskazują, że w przypadku zmiany formy prawnej jednostki akredytowanej, o której mowa w ust. 1 i 3, albo jej reorganizacji jednostka ta może prowadzić szkolenie specjalizacyjne lub staż kierunkowy, jeżeli złoży do wojewody i ministra właściwego do spraw zdrowia, za pomocą SMK, oświadczenie o spełnianiu wymagań określonych w ust. 2. Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio. Wraz z oświadczeniem, o którym mowa w ust. 9, jednostka organizacyjna, o której mowa w ust. 1 i 3, składa szczegółową informację o przeprowadzonej zmianie formy prawnej lub o zakresie reorganizacji jednostki.

Jednostka akredytowana winna zatem spełniać wymagania, o których mowa w art. 19f ust. 1, a w przypadku braku możliwości realizacji staży kierunkowych zgodnie z ust. 2 pkt 10 zawrzeć umowę o staż kierunkowy z podmiotem prowadzącym staż kierunkowy w celu umożliwienia zrealizowania przez lekarzy programu specjalizacji, w tym staży kierunkowych, o których mowa w ust. 3, których realizacji nie może zapewnić w ramach swojej struktury organizacyjnej. Należy zauważyć, że ustawa nie przewiduje możliwości współpracy dwóch podmiotów w formie innej niż porozumienie. Nie przewiduje też możliwości wspólnej akredytacji dla więcej niż jednego podmiotu szkolącego. Jednostką akredytowaną do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego jest jeden konkretny podmiot – jednostka organizacyjna podmiotu leczniczego, spełniająca co do zasady wszystkie warunki do prowadzenia stażu podstawowego przewidzianego programem szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie i odpowiedzialna za jego prawidłową realizację. Mając powyższe na uwadze, utworzenie konsorcjum, w celu wspólnego ubiegania się o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego jest, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów niemożliwe.


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że System Monitorowania Kształcenia (SMK) umożliwia skierowanie lekarza na szkolenie specjalizacyjne do dedykowanego dla danej specjalizacji modułu podstawowego. Elektroniczna Karta Specjalizacji powinna zatem zostać przekierowana w SMK do jednostki szkolącej posiadającej akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie zgodnej z dziedziną modułu podstawowego. Ze względu na trudności organizacyjne jednostek szkolących w okresie pandemii, proces ten mógł być utrudniony, jednak ze względu na obowiązujące przepisy musi być stosowany ponieważ realizacja elementów z modułu podstawowego w jednostce nieposiadającej akredytacji dla tej dziedziny uniemożliwi zaliczenie tych elementów.

 


Uwaga!!!

Uprzejmie informujemy, na podstawie Ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021.2232) uchwalone zostały poprawki do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty znoszące obowiązek przedłużenia akredytacji jednostkom, których akredytacja wygasa w dacie od kwietnia 2022 r.

W myśl uchwalonych przepisów:

  1.  Do jednostek organizacyjnych wpisanych na listę jednostek akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego według programów specjalizacji obowiązujących na dzień wejścia w życie niniejszej ustawy nie stosuje się przepisów art. 19f ust. 7 i 7a ustawy zmienianej w art. 1, a jednostki te uzyskują akredytację bezterminowo w zakresie prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego na podstawie tych programów specjalizacji.
  2. W przypadku publikacji nowego programu specjalizacji jednostki organizacyjne wpisane na listę jednostek akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego na dzień wejścia w życie niniejszej ustawy, w których będzie realizowane szkolenie specjalizacyjne według tego programu, mają obowiązek weryfikacji akredytacji w zakresie prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego na podstawie nowego programu w okresie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia tego programu, pod rygorem braku możliwości realizacji szkolenia specjalizacyjnego w zakresie tego programu po upływie tego okresu.
  3. W przypadku publikacji po dniu 1 stycznia 2022 r. nowego programu specjalizacji nie jest możliwe uzyskanie akredytacji na realizację szkolenia specjalizacyjnego na podstawie programu specjalizacji obowiązującego przed dniem publikacji nowego programu specjalizacji.

Jednostki organizacyjne wpisane na listę jednostek akredytowanych na podstawie obecnie obowiązujących programów specjalizacji, które szkolą lekarzy, zachowają akredytację do momentu zakończenia tego szkolenia, bez podejmowania jakichkolwiek dodatkowych czynności, czy wniosków.

Obowiązek uzyskania nowej akredytacji będzie dotyczył wyłącznie jednostek zamierzających prowadzić szkolenie specjalizacyjne lekarzy na podstawie nowych programów specjalizacji

Przepisy stosuje się odpowiednio do akredytacji do prowadzenia staży kierunkowych (zgodnie z interpretacją Ministerstwa Zdrowia z dnia 5 maja 2022r.) Jednostki prowadzące obecnie staż kierunkowy zachowują akredytację.  Staże kierunkowe są nierozerwalną częścią programów specjalizacyjnych, w związku z tym z chwilą ogłoszenia nowych programów specjalizacyjnych, jednostki posiadające akredytację do prowadzenia stażu kierunkowego, będą również miały obowiązek weryfikacji akredytacji w okresie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia tego programu.

W związku z powyższym uprzejmie prosimy, informację przekazaną z Centrum e-Zdrowia za pomocą SMK o konieczności przedłużenia akredytacji, uznać za nieaktualną.

Uprzejmie informujemy, że komunikat dotyczy wszystkich akredytacji udzielonych na obecny system kształcenia (system modułowy).

Komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący odbywania szkolenia specjalizacyjnego na oddziale czasowo przekształconym w oddział zakaźny.


Szanowni Państwo,

Jednostki wpisane na listę jednostek akredytowanych do prowadzenia specjalizacji/staży kierunkowych, które nanosiły zmiany w profilu/profilach w SMK (zmiana nazwy jednostki, komórki, adresu itp.) przed 7 grudnia 2018 r. proszone są o złożenie wniosku w SMK w typie „zmiana danych” z pozycji „akredytacje na specjalizacje” lub „akredytacje na staże”. Działanie to jest niezbędne do naniesienia zmiany na liście jednostek akredytowanych. Powyższy komunikat NIE DOTYCZY jednostek, w których nastąpiła zmiana formy prawnej lub reorganizacja.


Z dniem 7 grudnia została uruchomiona nowa funkcjonalność Systemu Monitorowania Kształcenia,  mająca na celu wydzielenie akredytacji z wniosków. Dodatkowo informujemy, że składając wniosek w typie ” zwiększenie liczby miejsc”, wypełniając pole „wnioskowana łączna liczba miejsc specjalizacyjnych” należy wpisać łączną liczbę miejsc, o które Państwo wnioskują (posiadaną i nową wnioskowaną).


Uprzejmie informujemy, że z dniem 12.10.2018 r. Centrum e-Zdrowia udostępnił w SMK wniosek akredytacyjny na staże kierunkowe w typie „Nowy wniosek”. Jeden wniosek można składać na kilka staży kierunkowych w ramach jednego zakresu specjalności, wybierając nazwę stażu ze słownika staży i dziedziny, dla których realizowany jest staż, np.:

Wniosek o akredytację na staż w zakresie:

– otorynolaryngologia

Staż kierunkowy w zakresie otorynolaryngologii

– alergologia

Staż kierunkowy w zakresie otorynolaryngologii

– medycyna ratunkowa

Staż kierunkowy w zakresie laryngologii

– medycyna lotnicza

Staż w poradni lub oddziale laryngologicznym

– medycyna rodzinna

Ponadto informujemy, że jednostki posiadające akredytację do prowadzenia specjalizacji, które dokonały jakichkolwiek zmian w swoim profilu w SMK (zmiana nazwy jednostki nadrzędnej, zmiana nazwy komórki, adresu) są obowiązane złożyć do CMKP formularz o zmianę danych, celem naniesienia zmian na liście jednostek akredytowanych, prowadzonej przez Dyrektora CMKP i w SMK.

Przed wysłaniem wniosku akredytacyjnego do CMKP, za pomocą SMK, uprzejmie prosimy o sprawdzenie poprawności wpisanej nazwy jednostki nadrzędnej, komórki organizacyjnej, zgodnie z rejestrem podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz danych teleadresowych z uwzględnieniem spacji, cudzysłowia, małych i wielkich liter, etc.

Uprzejmie prosimy jednostki składające wnioski akredytacyjne o zamieszczanie porozumień na realizację staży kierunkowych poza jednostką oraz oświadczeń kierowników specjalizacji w formacie pdf. Porozumienie z jedną jednostką powinno być jednym plikiem zatytułowanym zgodnie z nazwą stażu, na który porozumienie zostało zawarte. Oświadczenie kierownika specjalizacji powinno być zatytułowane imieniem i nazwiskiem.


Uwaga: Informujemy, że Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) nie jest twórcą systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK), a jedynie jednym z jego użytkowników. Jednostką odpowiedzialną za uruchomienie i wdrożenie tego systemu jest Centrum e-Zdrowia (CeZ). Dlatego prosimy o kierowanie wszelkich uwag, skarg, wątpliwości i pytań związanych z funkcjonowaniem SMK bezpośrednio do CeZ pod nr telefonu:  19 457 lub e-mail:  smk‑serwis@cez.gov.pl


Uwaga: Jednostki organizacyjne ubiegające się o prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych lub staży kierunkowych składają wnioski akredytacyjne wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) po uprzednim wyznaczeniu administratora jednostki szkolącej i założeniu konta w SMK.


Uwaga: Komunikat CeZ dla jednostek prowadzących szkolenie specjalizacyjne o konieczności wyznaczenia administratora jednostki szkolącej i założenia konta w Systemie Monitorowanie Kształcenia Pracowników Medycznych.

Komunikat CSIOZ


Warunki uzyskania akredytacji

Na podstawie art. 19f ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Dz.U.2022.1731):

Art.  19f.  [Akredytacja do szkolenia specjalizacyjnego]

  1. Szkolenie specjalizacyjne może być prowadzone przez jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 19 ust. 1, które spełniają warunki określone w ust. 2 i uzyskały akredytację do szkolenia specjalizacyjnego. Potwierdzeniem akredytacji jest wpis na listę jednostek akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie.
  2. Jednostka organizacyjna, o której mowa w ust. 1, ubiegająca się o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego, jest obowiązana spełniać następujące warunki:
    1. prowadzić działalność odpowiadającą profilowi prowadzonego szkolenia specjalizacyjnego albo posiadać w swojej strukturze organizacyjnej oddziały szpitalne lub inne komórki organizacyjne o profilu odpowiadającym temu szkoleniu;
    2. zapewnić warunki merytoryczne i organizacyjne umożliwiające realizację programu specjalizacji określonej liczbie lekarzy;
    3. zapewnić pełnienie nadzoru w ramach istniejącej struktury organizacyjnej:
      • w przypadku szpitali – nad jakością działalności dydaktycznej oraz leczniczej w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy lub lekarzy dentystów,
      • w przypadku innych jednostek organizacyjnych – nad jakością działalności dydaktycznej w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy lub lekarzy dentystów;
    4. zapewnić monitorowanie dokumentacji szkolenia specjalizacyjnego danego lekarza:
      • zapewnić należyte dokumentowanie w jednostce przebiegu szkolenia odbywanego przez każdego specjalizującego się lekarza;
      • zapewnić prawidłowe i zgodne ilościowo wykonywanie przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne procedur określonych programami specjalizacji;
    5. zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej albo posiadać zatrudnionych na stanowisku służbowym w oddziałach szpitalnych lub w komórkach
      • co najmniej jednego lekarza z tytułem specjalisty lub z II stopniem specjalizacji w odpowiedniej dziedzinie medycyny lub
      • co najmniej dwóch lekarzy z tytułem specjalisty lub II stopniem specjalizacji w dziedzinie pokrewnej, w przypadku specjalności, dla których przepisy obowiązujące przed dniem wejścia w życie ustawy nie przewidywały uzyskania II stopnia specjalizacji lub tytułu specjalisty, lub
      • co najmniej jednego lekarza z tytułem specjalisty lub II stopniem specjalizacji w odpowiedniej dziedzinie stomatologii, w przypadku jednostek organizacyjnych lub komórek organizacyjnych realizujących szkolenie specjalizacyjne w dziedzinach stomatologii – którzy wyrazili zgodę na pełnienie funkcji kierownika specjalizacji;
    6. posiadać kadrę oraz sprzęt i aparaturę medyczną niezbędne do realizacji zadań określonych programem specjalizacji zgodnie ze standardami akredytacyjnymi, o których mowa w art. 16f ust. 3 pkt 7;
    7. udzielać świadczeń zdrowotnych odpowiedniego rodzaju, w odpowiednim zakresie i liczbie, umożliwiających zrealizowanie programu specjalizacji określonej liczbie lekarzy;
    8. udzielać całodobowych świadczeń zdrowotnych osobom hospitalizowanym lub niewymagającym hospitalizacji, w stanach zagrożenia zdrowia i życia oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli wynika to z programu specjalizacji;
    9. zapewnić lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne pełnienie dyżurów medycznych w liczbie określonej programem specjalizacji lub pracę w systemie zmianowym lub równoważnym czasie pracy w maksymalnym czasie pracy dopuszczonym w przepisach o działalności leczniczej;
    10. zawrzeć umowę o staż kierunkowy z podmiotem prowadzącym staż kierunkowy w celu umożliwienia zrealizowania przez lekarzy programu specjalizacji, w tym staży kierunkowych, o których mowa w ust. 3, których realizacji nie może zapewnić w ramach swojej struktury organizacyjnej;
    11. (uchylony).
    12. wdrożyć zakładowy plan realizacji szkolenia dla danych dziedzin medycyny zgodny z programami szkolenia specjalizacyjnego zatwierdzonymi przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
  3. Staże kierunkowe mogą być prowadzone przez:
    • jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, lub
    • inne jednostki organizacyjne spełniające warunki, o których mowa w ust. 2, po uzyskaniu przez nie akredytacji do prowadzenia staży kierunkowych.
  4. Jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 19 ust. 1, przedstawia CMKP, za pomocą SMK, w celu uzyskania opinii powołanego przez dyrektora CMKP zespołu ekspertów o spełnieniu przez jednostkę warunków, o których mowa w ust. 2, informację zawierającą dane określone w ust. 2 oraz dane o podmiotach, o których mowa w ust. 3.

Instrukcja użytkownika – wnioskowanie o rozpoczęcie specjalizacji

Poniższa instrukcja wnioskowania o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych została przygotowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Podręcznik użytkownika – wnioskowanie o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego

Podręcznik jest również dostępny na stronie projektu Centrum e-Zdrowia:  cez.gov.pl/projekty/nasze-systemy/project/system-monitorowania-ksztalcenia-pracownikow-medycznych/


Instrukcja zakładania konta w SMK

Poniższa instrukcja zakładania konta w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych została przygotowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i jest przeznaczona dla Zespołów Ekspertów ds. Akredytacji.

Podręcznik użytkownika – role Komisji Akredytacyjnej

Aktualna instrukcja zakładania konta w SMK dla jednostek szkolących dostępna jest na stronie projektu: cez.gov.pl/projekty/nasze-systemy/project/system-monitorowania-ksztalcenia-pracownikow-medycznych/

UWAGA!!!
Składając wniosek o rolę w systemie SMK prosimy o podpisywanie go za pośrednictwem e-PUAP. Wnioski papierowe będą odrzucane ze względu na brak możliwości weryfikacji danych przez pracowników CMKP.

W przypadku pytań mogą Państwo kontaktować się z infolinią techniczną CeZ pod numerem telefonu 19 239 czynną całodobowo, przez 7 dni w tygodniu (również w święta) oraz mailowo: smk-serwis@cez.gov.pl. Dla dzwoniących z zagranicy: +48 515 239 239