14 lutego Dzień Chorego na Padaczkę
Od wielu lat Klinika Neurologii i Epileptologii, której kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Urszula Fiszer, pomaga chorym z padaczką poprzez diagnostykę (także całodobowe wideo-eeg) i leczenie, zwłaszcza osobom z padaczką lekooporną. Szczególne znaczenie ma opieka nad kobietami z padaczką planującymi ciąże i ciężarnymi.
Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu, polegającą na występowaniu powtarzających się napadów padaczkowych. Jest jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego, dotyczy ok. 1% populacji, co oznacza, że w Polsce choruje około 400 tysięcy, a na świecie około 60-70 milionów osób. Określana mianem choroby społecznej, wiąże się z szeregiem ograniczeń dotyczących życia codziennego, warunków pracy pacjenta.
Choroby neurologiczne są ważną przyczyną niepełnosprawności i śmierci na całym świecie. Globalnie obciążenie zaburzeniami neurologicznymi wzrosło z powodu rosnącej liczby ludności i starzenia się, pomimo znacznego spadku umieralności z powodu schorzeń neurologicznych. Szacuje się, że liczba pacjentów, którzy potrzebują opieki będzie nadal rosnąć. Dlatego niezwykle istotne jest promowanie wiedzy na temat tej choroby, w celu zapewnienia chorym możliwie pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Klinika prowadzi stacjonarną (30 łóżek, liczba leczonych rocznie ok. 1100) oraz ambulatoryjną opiekę medyczną (liczba porad rocznie ok. 3200).
Dysponuje trzema pracowniami diagnostycznymi:
– pracownią EEG, w której wykonuje się badania EEG oraz długotrwałe monitorowanie Wideo-EEG i Holter-EEG,
– pracownią Wideometrii
– gabinetem Badań Diagnostycznych Układu Krążenia
W ramach działalności dydaktycznej Klinika Neurologii i Epileptologii prowadzi kursy dla lekarzy w trakcie specjalizacji i kursy doskonalące, szkolenia specjalizacyjne z zakresu neurologii oraz indywidualne szkolenia z elektroencefalografii i z zakresu neurologii klinicznej dla lekarzy w trakcie specjalizacji z neurologii, interny, medycyny rodzinnej, psychiatrii.