22 maja 2023 r. międzynarodowa konferencja „Certification of Causes of Death in Europe” w CMKP
Blisko pół tysiąca lekarzy z Polski wzięło udział w bezpłatnym kursie online, na których uczyli się jak prawidłowo i zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia wypełniać karty zgonu. Szkolenia były realizowane w ramach projektu CODA-EU realizowanego z programu Erasmus+ przez cztery instytucje: CMKP w Polsce, Institut National D’études Démographiques we Francji, Panepistimio Ioanninon w Grecji i Universidade Aberta w Portugali. 22 maja w CMKP odbędzie się międzynarodowa konferencja „Certification of Causes of Death in Europe” podsumowująca projekt.
Jakość danych dotyczących przyczyn zgonów różni się w poszczególnych państwach członkowskich UE. Kilka krajów europejskich m.in.: Bułgaria, Grecja i Portugalia – podobnie jak Polska – mają wysoki udział – wahający się od 8 do 30 proc. – nieprecyzyjnego lub niewłaściwego określenia wyjściowej przyczyny zgonów. W Polsce prawie 30 proc. przyczyn zgonów to kody śmieciowe. „Zatrzymanie krążenia” to tzw. kod śmieciowy, czyli garbage code, bo jest za ogólny i przez to nieprzydatny dla polityki zdrowotnej. Na bezpłatnym kursie online organizowanym przez CMKP lekarze uczyli się m.in.: jak prawidłowo wpisywać informacje do kart zgonów oraz jak duże znaczenie dobrej jakości dane mają dla efektywnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.
22 maja 2023 r. w CMKP odbędzie się konferencja pt. Certification of Causes of Death in Europe (CODA-EU), która składa się z dwóch sesji. Pierwsza sesja w języku angielskim (10:00-12:00) poświęcona będzie realizacji projektu CODA-UE. Druga sesja w języku polskim (13:00-15:30) będzie dotyczyła praktycznych, organizacyjnych i prawnych aspektów kodowania przyczyn zgonów oraz zdrowia publicznego.
W konferencji można wziąć udział online oraz stacjonarnie (CMKP, ul. Marymoncka 99/101), link do rejestracji na konferencję: https://forms.office.com/e/T1k4sZLznQ
Więcej informacji o projekcie CODA-EU: https://coda-eu.site.ined.fr/en/