Zabieg neuromodulacji w I Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP
13 stycznia 2020 roku w I Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP, w Centrum Medycznym „Żelazna” Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie odbyły się pierwsze w Polsce refundowane przez NFZ zabiegi wszczepienia elektrody do stymulacji nerwów krzyżowych w leczeniu nietrzymania moczu wynikającego z nadaktywności pęcherza moczowego.
Dr n. med. Jacek Szymański wraz z zespołem pod kierownictwem prof. dr hab. n.med. Grzegorza Jakiela, kierownika Kliniki oraz z udziałem dr. Marttiego Aho ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia) wszczepili pacjentom z nadaktywnością pęcherza moczowego specjalną elektrodę, która stymuluje prawidłowe działanie nerwów i pęcherza moczowego.
W jakich przypadkach klinicznych stosuje się metodę neuromodulacji?
Metodę tę stosuje się w przypadku pęcherza nadaktywnego, opornego na leczenie farmakologiczne. Kolejnym wskazaniem są zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego nie spowodowanego przeszkodą podpęcherzową. Są również doniesienia o skuteczności leczenia tą metodą nietrzymania kału i przewlekłych bólów miednicy. Alternatywną metodą dla neuromodulacji, w przypadku pęcherza nadaktywnego opornego na leczenie farmakakologiczne, jest ostrzyknięcie pęcherza moczowego toksyną botulinową również stosowane w naszym Szpitalu. Jednakże, zabieg ostrzyknięcia musi być częściej powtarzany (co 6-12 miesięcy).
Jakie są korzyści z zastosowanie metody neuromodulacji dla pacjentki?
- Uregulowanie mikcji, redukcja lub całkowite wyleczenie nietrzymania moczu z parcia.
- Długotrwały, często wieloletni efekt terapeutyczny.
- U pacjentek jest obserwowana poprawa funkcji seksualnych.
- Finansowanie zabiegu przez NFZ (dotychczas w Polsce odbyło się niewiele takich zabiegów – w pełni płatnych dla pacjentek).
To zabieg chirurgii mało inwazyjnej.
Zabieg jest dwuetapowy. Obecnie wykonany jest pierwszy etap, jest to faza testowa kiedy elektroda jest wyprowadzona na zewnątrz przez skórę, do tego podłączony jest stymulator, programowany przez zewnętrzne urządzenie, które pacjentka otrzyma. Dobre leczenie to takie, w którym dolegliwości pacjentek zostały zredukowane o 50 %. Jeśli pacjentki dobrze zareagują, to w kolejnym etapie neurostymulator implantuje się na stałe pod skórę pośladka. Wówczas nie jest widoczny.
Metoda neuromodulacji krzyżowej została dopuszczona przez FDA (Agencja Żywności
i Leków, USA) w 1997 roku. W Polsce wiele lat oczekiwała na uzyskanie pozytywnych opinii i dopuszczenie do stosowania w ramach publicznej, refundowanej służby zdrowia.
W I półroczu 2019 roku NFZ wpisał metodę do katalogu JGP – A04.
W Polsce problem nietrzymania moczu dotyczy ok 1,5-2 mln osób.
Media o zabiegu neuromodulacji krzyżowej: