Bezpłatne webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii

Serdecznie zapraszamy na BEZPŁATNE webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii, który odbędzie się 27 lutego o godzinie 15:00 i będzie dotyczyło tętniaków aorty brzusznej.

Pęknięcie tętniaka aorty w większości przypadków kończy się śmiercią, co sprawia, że pęknięty tętniak aorty plasuje się na 15. miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, zaś wśród mężczyzn po 65rż. jest dziesiątą spośród najczęstszych przyczyn śmierci. Tętniak aorty zwykle nie boli i często nie daje żadnych objawów, aż do chwili pęknięcia, kiedy to zwykle sprawa jest już przesądzona i nie można uratować życia chorego, nawet mimo niezwłocznego podjęcia leczenia operacyjnego.

Palenie tytoniu czy nadciśnienie tętnicze, tak bardzo rozpowszechnione w polskim społeczeństwie, przyspieszają rozwój tętniaka i przybliżają moment jego pęknięcia. Niestety, świadomość społeczna dotycząca tętników aorty jest znikoma: chorzy nie zwykle nie zdają sobie sprawy, że rozwija się u nich tętniak i w związku z tym nie podejmują żadnych działań, aby zabezpieczyć go przed pęknięciem. Również lekarze rzadko myślą o tym, aby zbadać swoich pacjentów pod kątem obecności tętniaka aorty i skierować ich na leczenie do specjalisty.

Na szczęście szybki rozwój diagnostyki i terapii daje szansę na zabezpieczenie coraz większej ilości chorych z tętniakami aorty przed ich pęknięciem.

Webinarium moderuje prezes Międzynarodowej Unii Angiologii prof. Pier Luigi Antignani z Centrum Naczyniowego w Rzymie, a wśród ekspertów lek. Michał Juszyński z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii CMKP.

Rejestrować można się przez stronę Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.

Aktualności

Utrudniony kontakt telefoniczny

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą lokalizacji kontakt z pracownikami Biura Koordynacji Kształcenia oraz Działu Postępowań Kwalifikacyjnych w dniach 1-5 lipca będzie utrudniony. Prosimy kontaktować się mailowo. Z utrudnienia przepraszamy.

28.06.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich – 25.06.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się aż trzy obrony rozpraw doktorskich. Lek. Dorota Kuryga z Kliniki Otorynolaryngologii Dziecięcej CMKP jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zaburzenia oddychania podczas snu w przebiegu nagłych idiopatycznych deficytów funkcji ucha wewnętrznego. Promotorem pracy jest prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski. Lek. Agata Popielarz-Grygalewicz przedstawiła pracę […]

25.06.2024
Więcej
Aktualności

Laboratorium o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa biologicznego w CMKP

18 czerwca 2024 r. w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP zostało otwarte nowoczesne laboratorium klasy bezpieczeństwa BSL-2. Laboratorium jest częścią Pracowni Badań Funkcjonalnych Mikrobioty, kierowanej przez prof. CMKP Joannę Bogusławską. Laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą m.in.: komory laminarne II klasy bezpieczeństwa. Ma także oddzielny system wentylacji tak, by oddzielić pracownię od zewnętrznego […]

18.06.2024
Więcej