Bezpłatne webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii

Serdecznie zapraszamy na BEZPŁATNE webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii, który odbędzie się 27 lutego o godzinie 15:00 i będzie dotyczyło tętniaków aorty brzusznej.

Pęknięcie tętniaka aorty w większości przypadków kończy się śmiercią, co sprawia, że pęknięty tętniak aorty plasuje się na 15. miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, zaś wśród mężczyzn po 65rż. jest dziesiątą spośród najczęstszych przyczyn śmierci. Tętniak aorty zwykle nie boli i często nie daje żadnych objawów, aż do chwili pęknięcia, kiedy to zwykle sprawa jest już przesądzona i nie można uratować życia chorego, nawet mimo niezwłocznego podjęcia leczenia operacyjnego.

Palenie tytoniu czy nadciśnienie tętnicze, tak bardzo rozpowszechnione w polskim społeczeństwie, przyspieszają rozwój tętniaka i przybliżają moment jego pęknięcia. Niestety, świadomość społeczna dotycząca tętników aorty jest znikoma: chorzy nie zwykle nie zdają sobie sprawy, że rozwija się u nich tętniak i w związku z tym nie podejmują żadnych działań, aby zabezpieczyć go przed pęknięciem. Również lekarze rzadko myślą o tym, aby zbadać swoich pacjentów pod kątem obecności tętniaka aorty i skierować ich na leczenie do specjalisty.

Na szczęście szybki rozwój diagnostyki i terapii daje szansę na zabezpieczenie coraz większej ilości chorych z tętniakami aorty przed ich pęknięciem.

Webinarium moderuje prezes Międzynarodowej Unii Angiologii prof. Pier Luigi Antignani z Centrum Naczyniowego w Rzymie, a wśród ekspertów lek. Michał Juszyński z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii CMKP.

Rejestrować można się przez stronę Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.

Aktualności

Opublikowano ostateczne wyniki wiosennej rekrutacji na specjalizacje

Po dwóch etapach rekrutacji 2171 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 1404 – w ramach rezydentury i 767 – w trybie pozarezydenckim. W wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie 3210 poprawnych formalnie wniosków. W tym postępowaniu było dostępnnych 4208 miejsc w trybie rezydenckim i 9927 miejsc w trybie pozarezydenckim. Ostateczne listy […]

16.04.2024
Więcej
Aktualności

VII Warszawskie Spotkanie Endokrynologiczne

Blisko 350 osób wzięło udział w VII Warszawskim Spotkaniu Endokrynologicznym, które 13 kwietnia odbyło się  w Aula Magna CMKP. Wydarzenie w formie hybrydowej było organizowane przez warszawskie oddziały: Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Fundację na Rzecz Rozwoju Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Przemiany Materii. Gospodarzem spotkania był prof. Wojciech Zgliczyński. Podczas […]

15.04.2024
Więcej
Aktualności

Webinarium poświęcone bazie Embase

Szanowni Państwo, zapraszamy doktorantów i naukowców CMKP do udziału w webinarium poświęconemu bazie Embase i systematycznym przeglądom literatury pt. Perfekcyjne systematic review. Jak baza Embase wspiera badania naukowe i systematyczne przeglądy literatury w zakresie nauk bio-medycznych. Szkolenie odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. o godzinie 11:00 i poprowadzone zostanie w języku polskim. Prowadzącym będzie p. […]

11.04.2024
Więcej