Bezpłatne webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii

Serdecznie zapraszamy na BEZPŁATNE webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii, który odbędzie się 27 lutego o godzinie 15:00 i będzie dotyczyło tętniaków aorty brzusznej.

Pęknięcie tętniaka aorty w większości przypadków kończy się śmiercią, co sprawia, że pęknięty tętniak aorty plasuje się na 15. miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, zaś wśród mężczyzn po 65rż. jest dziesiątą spośród najczęstszych przyczyn śmierci. Tętniak aorty zwykle nie boli i często nie daje żadnych objawów, aż do chwili pęknięcia, kiedy to zwykle sprawa jest już przesądzona i nie można uratować życia chorego, nawet mimo niezwłocznego podjęcia leczenia operacyjnego.

Palenie tytoniu czy nadciśnienie tętnicze, tak bardzo rozpowszechnione w polskim społeczeństwie, przyspieszają rozwój tętniaka i przybliżają moment jego pęknięcia. Niestety, świadomość społeczna dotycząca tętników aorty jest znikoma: chorzy nie zwykle nie zdają sobie sprawy, że rozwija się u nich tętniak i w związku z tym nie podejmują żadnych działań, aby zabezpieczyć go przed pęknięciem. Również lekarze rzadko myślą o tym, aby zbadać swoich pacjentów pod kątem obecności tętniaka aorty i skierować ich na leczenie do specjalisty.

Na szczęście szybki rozwój diagnostyki i terapii daje szansę na zabezpieczenie coraz większej ilości chorych z tętniakami aorty przed ich pęknięciem.

Webinarium moderuje prezes Międzynarodowej Unii Angiologii prof. Pier Luigi Antignani z Centrum Naczyniowego w Rzymie, a wśród ekspertów lek. Michał Juszyński z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii CMKP.

Rejestrować można się przez stronę Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej