Bezpłatne webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii

Serdecznie zapraszamy na BEZPŁATNE webinarium Międzynarodowej Unii Angiologii, który odbędzie się 27 lutego o godzinie 15:00 i będzie dotyczyło tętniaków aorty brzusznej.

Pęknięcie tętniaka aorty w większości przypadków kończy się śmiercią, co sprawia, że pęknięty tętniak aorty plasuje się na 15. miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, zaś wśród mężczyzn po 65rż. jest dziesiątą spośród najczęstszych przyczyn śmierci. Tętniak aorty zwykle nie boli i często nie daje żadnych objawów, aż do chwili pęknięcia, kiedy to zwykle sprawa jest już przesądzona i nie można uratować życia chorego, nawet mimo niezwłocznego podjęcia leczenia operacyjnego.

Palenie tytoniu czy nadciśnienie tętnicze, tak bardzo rozpowszechnione w polskim społeczeństwie, przyspieszają rozwój tętniaka i przybliżają moment jego pęknięcia. Niestety, świadomość społeczna dotycząca tętników aorty jest znikoma: chorzy nie zwykle nie zdają sobie sprawy, że rozwija się u nich tętniak i w związku z tym nie podejmują żadnych działań, aby zabezpieczyć go przed pęknięciem. Również lekarze rzadko myślą o tym, aby zbadać swoich pacjentów pod kątem obecności tętniaka aorty i skierować ich na leczenie do specjalisty.

Na szczęście szybki rozwój diagnostyki i terapii daje szansę na zabezpieczenie coraz większej ilości chorych z tętniakami aorty przed ich pęknięciem.

Webinarium moderuje prezes Międzynarodowej Unii Angiologii prof. Pier Luigi Antignani z Centrum Naczyniowego w Rzymie, a wśród ekspertów lek. Michał Juszyński z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii CMKP.

Rejestrować można się przez stronę Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.

Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej
Aktualności

W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni. List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. – Jestem dumny z tego, […]

15.09.2023
Więcej
Aktualności

XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest […]

14.09.2023
Więcej