CMKP partnerem Raportu o kształceniu podyplomowym lekarzy
CMKP jest partnerem Raportu o kształceniu podyplomowym lekarzy „Między edukacją a praktyką kliniczną”, który przygotowała redakcja Puls Medycyny.
Dyrektor-rektor CMKP prof. Krzysztof J. Filipiak powoła 86 zespołów ekspertów, które mają zaktualizować programy wszystkich specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych.
– Rozpoczęliśmy wielki proces tworzenia nowych programów specjalizacyjnych we wszystkich dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych – podkreśla prof. Krzysztof Filipiak. – Jednak – ze względu na postęp diagnostyczny i terapeutyczny, ale także np.: rozwój chirurgii robotowej – konieczna jest ich aktualizacja. Przewodniczącymi zespołów są konsultanci krajowi. Zależy nam na tym, by przy okazji aktualizacji programów, wprowadzić zmiany, które unowocześnią kształcenie podyplomowe. By mocniej wsłuchać się w głosy ekspertów – wspólnie z Pulsem Medycyny – zapytaliśmy konsultantów krajowych z 10 dziedzin medycyny, jakich zmian oczekują. Ich opinie na ten temat zamieszczone zostały w raporcie. Ponieważ zależy nam na tym, by wysłuchać także propozycji zmian, które mają lekarze w trakcie specjalizacji, dlatego zaprosiliśmy do współpracy także Porozumienie Rezydentów OZZL.
Zmienione programy będą obowiązywać lekarzy rozpoczynających specjalizację po rekrutacji wiosennej w 2028 r.
Zmiany jakich oczekują konsultanci krajowi, to m.in.:
- zwiększenie miejsc szkoleniowych z tego powodu, że niedługo co roku będzie pojawiać się 10 000 absolwentów kierunku lekarskiego;
- urealnienie liczby procedur i zabiegów, które mają zrealizować lekarze w trakcie specjalizacji;
- upraktycznienie programów specjalizacji;
- wprowadzenie modułów dotyczących zastosowania AI i chirurgii robotowej;
- wprowadzenie zmian związanych z wyzwaniami demograficznymi (starzenia się społeczeństw), wyzwaniami epidemiologicznymi (profilaktyka, programy przesiewowe, choroby cywilizacyjne);
- zmiany w Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym (konsultanci podkreślają, że egzamin ustny powinien być obowiązkowy dla wszystkich zdających);
- wprowadzenie dodatkowych zachęt w dziedzinach deficytowych, np.: możliwości rozpoczęcia drugiej rezydentury przez lekarza, który ukończył specjalizację z chorób wewnętrznych lub chirurgii;
- wzmocnienie systemu nadzoru nad realizacją programu specjalizacji.
Cały raport dostępny na stronie Pulsu Medycyny.