CMKP rozpoczyna kurs z organizacji ochrony zdrowia dla medyków spoza Polski

Szkoła Zdrowia Publicznego CMKP, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Światową Organizacją Zdrowia, organizuje kurs e-learningowy „Organizacja ochrony zdrowia w Polsce” skierowany do pracowników medycznych z zagranicy, głównie z Ukrainy. Kurs rozpoczyna się 9 stycznia 2023. Ze szkolenia będzie mógł skorzystać personel medyczny, który pracuje lub będzie pracować w polskich przychodniach czy szpitalach.

Do tej pory lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni z państw spoza Unii Europejskiej złożyli do ministra zdrowia ponad 7 tysięcy wniosków o zatrudnienie w oparciu o tryb uproszczony.

– Po 24 lutego 2022 r. przyjechało z Ukrainy do Polski bardzo dużo personelu medycznego, dlatego uruchamiając kursy chcemy im pomóc poznać polski system opieki zdrowotnej – mówi prof. CMKP Mateusz Jankowski z Zakładu Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, koordynator tego projektu. – Kurs stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania wynikające z migracji kadr medycznych w związku z sytuacją geopolityczną. Zidentyfikowano dwie kluczowe bariery uniemożliwiające aktywizacją zawodową medyków z Ukrainy: barierę językową oraz systemową związaną z brakiem znajomości systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Prof. CMKP Jankowski dodaje, że kurs ma dostarczyć informacje dotyczące organizacji ochrony zdrowia w Polsce niezbędne do realizacji świadczeń medycznych przez przedstawicieli zawodów medycznych, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Polską.

Kurs będzie dostępny bezpłatnie online przez 12 miesięcy na platformie internetowej w formie wykładów-video prowadzonych po polsku z napisami w języku ukraińskim. Każdy zarejestrowany uczestnik kursu uzyska certyfikat. Kurs finansowany jest ze środków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

– Wśród wykładowców kursu znajdują się prawnicy, lekarze, ale także specjaliści zdrowia publicznego – wymienia prof. CMKP Jankowski. – Wykłady wygłosili także przedstawiciele Centrum e-Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia jako instytucji partnerskich, aktywnie zaangażowanych we wsparcie medyków z Ukrainy.

Polskie prawo przewiduje uproszczone systemy zatrudniania personelu medycznego z państw spoza Unii Europejskiej od grudnia 2020 r. Jednakże, po 24 lutego 2022 r., gdy wybuchła wojna w Ukrainie, do Polski zaczęli masowo przyjeżdżać medycy zza wschodniej granicy.

Łącznie lekarze i lekarze dentyści – głównie obywatele Ukrainy – do ministra zdrowia złożyli ponad 5 tys. wniosków o wydanie warunkowego prawa wykonywania zawodu. Jak dotąd wydano 3610 pozytywnych decyzji. Pielęgniarki i położne złożyły 1931 wniosków i wydano 1185 zgód, natomiast ratownicy medyczni złożyli 128 wniosków i wydano 73 decyzje.

CMKP w marcu 2022 r., tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizowało bezpłatne kursy języka polskiego dla medyków, którzy przyjechali do Polski. Była to wspólna inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kurs ukończyło 1461 osób. To głównie lekarze, dentyści, ale także pielęgniarki i ratownicy medyczni. Przedstawiciele zawodów medycznych uczyli się języka polskiego z uwzględnieniem specjalistycznego, medycznego słownictwa.

We współpracy z uczestnikami zajęć powstał także słowniczek ukraińsko-polski, w którym znalazły się wybrane zwroty oraz wyrażenia z poszczególnych dziedzin medycyny. Został on zamieszczony na platformie med-learning.cmkp.edu.pl. Kurs z listą słówek jest dostępny do pobrania w formie pdf wraz z ćwiczeniami utrwalającymi. Dostęp do ćwiczeń dla osób, które nie mają konta, wymaga rejestracji. Wszyscy, którzy wcześniej uczestniczyli w kursie „Język polski dla medyków z Ukrainy” będą mieli dostęp do słowniczka bez konieczności rejestracji.

CMKP odpowiada za kształcenie podyplomowe medyków w Polsce. Co roku organizujemy ponad 1500 kursów specjalizacyjnych. To ponad połowa wszystkich kursów realizowanych w kraju. CMKP także akredytuje jednostki szkolące i prowadzi rejestr medyków odbywających specjalizację. Odpowiada za doskonalenie podyplomowe nie tylko lekarzy i lekarzy dentystów, ale także farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych. CMKP organizuje kursy stacjonarne, ale także na platformie e-learningowej w formie wykładów offline i online. Kompetencje kadr medycznych i dydaktycznych doskonalimy w dwóch szpitalach klinicznych CMKP (SPSK im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie i SPSK im. prof. A. Grucy w Otwocku), dla których Centrum Medyczne jest organem założycielskim, jak i na bazie obcej w ponad 80 klinikach zlokalizowanych w warszawskich szpitalach m.in.: Szpitalu Bielańskim, Bródnowskim, Grochowskim, Narodowym Instytucie Onkologii i Centrum Zdrowia Dziecka.

Aktualności

Raport CMKP „Wiedza, postawy i zachowania Polaków w zakresie profilaktyki onkologicznej”

Ponad połowa Polaków wskazuje badania przesiewowe jako ważny element profilaktyki onkologicznej i wczesnego wykrywania nowotworów, jednak regularną samokontrolę (samobadanie) objawów mogących sugerować chorobę nowotworową deklaruje jedynie 21,5% badanych. Niepokoi również skala dezinformacji zdrowotnej – co piąty respondent błędnie uważa, że suplementy diety chronią przed nowotworami, a co szósty wierzy w skuteczność tzw. „detoksów”. To najważniejsze […]

17.06.2026
Więcej
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej