CMKP rozpoczyna kursy z efektywnej komunikacji

Jak przekazywać niepomyślne wiadomości pacjentom, w jaki sposób lekarz powinien rozmawiać ze starszymi osobami, co pacjent słyszy, kiedy lekarz mówi, a co słyszy lekarz, kiedy mówi pacjent – to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone w trakcie kursów z komunikacji medycznej, które rozpoczyna Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Zaczynamy od kursów online dla ordynatorów i kierowników klinik, bo to, w jaki sposób oni porozumiewają się z innymi członkami zespołu, przekłada się na relacje z pacjentami. Szkolenia w formie online odbędą się 8 i 22 marca. W tym roku zaplanowane są także kursy z komunikacji medycznej dla pozostałych lekarzy.

– Zrobiliśmy ogromny postęp w polskiej medycynie, teraz powinniśmy zająć się komunikacją z pacjentem, jego rodziną i wśród personelu. Dobra komunikacja daje lepsze efekty leczenia – mówi prof. Janina Stępińska, kierownik Zakładu Komunikacji Medycznej Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP. – Wiemy, że dobry sposób komunikacji przekłada się na przestrzeganie zaleceń lekarskich i na funkcjonowanie systemu. Ważny jest nie tylko sposób w jaki porozumiewa się lekarz z pacjentem, ale także komunikacja między lekarzem i rodziną chorego oraz w całym zespole diagnostyczno-terapeutycznym – dodaje.

Prof. Janina Stępińska, kierownik naukowy kursu z komunikacji medycznej organizowanego w CMKP podkreśla, że w przychodniach początek wizyty zaczyna się od kontaktu z rejestracją i już na tym etapie bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja. Dodaje, że wiele elementów jest ważnych dla osiągnięcia efektu leczniczego.

– Badania dowodzą, że można nauczyć się efektywnej komunikacji, dlatego uruchamiamy specjalne kursy na ten temat. Ich końcowym efektem ma być poprawa jakości opieki i wyników leczenia – mówi prof. Janina Stępińska. – Nie bez znaczenia jest kwestia języka. I nie tylko chodzi o to, żeby porozumiewać się prostym językiem, zrozumiałym dla pacjenta – podkreśla.

Po pandemii COVID-19 bardzo upowszechniły się teleporady lekarskie. One też wymagają specjalnych metod komunikacji. Wykładowcy na kursach z komunikacji medycznej będą mówić m.in.: o różnych modelach komunikacji.

– Świat w ostatnich latach się zmienił, ale nie wszyscy potrafią się w nim odnaleźć – podkreśla prof. Stępińska. – Tym ważniejsza staje się umiejętność komunikacji. Wśród wykładowców są nie tylko bardzo doświadczeni lekarze, ale również eksperci z dziedziny prawa, socjologii, psychologii, języka polskiego zajmujący się komunikacją w medycynie – dodaje. – Wspierają nas eksperci z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Zespołu Języka Medycznego Rady Języka Polskiego PAN,  ze Studium Komunikacji WUM, zespołu Rzecznika Praw Pacjenta, a także Akademii Psychologii Przywództwa.

Prof. Stępińska podkreśla, że krótki czas na wizytę nie może usprawiedliwiać braku odpowiedniej komunikacji. – Właśnie dlatego, że lekarz ma niewiele czasu podczas wizyty, powinien wiedzieć jak efektywnie rozmawiać i jak aktywnie słuchać. Co powinien zrobić, by mimo krótkiego czasu, pacjent czuł się wysłuchany, a on zdobył informacje konieczne do tego, by pokierować jego leczeniem – podkreśla prof. Stępińska.

Na kurs z komunikacji medycznej dla ordynatorów i kierowników klinik można zapisać się na stronie kursy.cmkp.edu.pl.

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej