CMKP rozpoczyna kursy z efektywnej komunikacji

Jak przekazywać niepomyślne wiadomości pacjentom, w jaki sposób lekarz powinien rozmawiać ze starszymi osobami, co pacjent słyszy, kiedy lekarz mówi, a co słyszy lekarz, kiedy mówi pacjent – to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone w trakcie kursów z komunikacji medycznej, które rozpoczyna Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Zaczynamy od kursów online dla ordynatorów i kierowników klinik, bo to, w jaki sposób oni porozumiewają się z innymi członkami zespołu, przekłada się na relacje z pacjentami. Szkolenia w formie online odbędą się 8 i 22 marca. W tym roku zaplanowane są także kursy z komunikacji medycznej dla pozostałych lekarzy.

– Zrobiliśmy ogromny postęp w polskiej medycynie, teraz powinniśmy zająć się komunikacją z pacjentem, jego rodziną i wśród personelu. Dobra komunikacja daje lepsze efekty leczenia – mówi prof. Janina Stępińska, kierownik Zakładu Komunikacji Medycznej Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP. – Wiemy, że dobry sposób komunikacji przekłada się na przestrzeganie zaleceń lekarskich i na funkcjonowanie systemu. Ważny jest nie tylko sposób w jaki porozumiewa się lekarz z pacjentem, ale także komunikacja między lekarzem i rodziną chorego oraz w całym zespole diagnostyczno-terapeutycznym – dodaje.

Prof. Janina Stępińska, kierownik naukowy kursu z komunikacji medycznej organizowanego w CMKP podkreśla, że w przychodniach początek wizyty zaczyna się od kontaktu z rejestracją i już na tym etapie bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja. Dodaje, że wiele elementów jest ważnych dla osiągnięcia efektu leczniczego.

– Badania dowodzą, że można nauczyć się efektywnej komunikacji, dlatego uruchamiamy specjalne kursy na ten temat. Ich końcowym efektem ma być poprawa jakości opieki i wyników leczenia – mówi prof. Janina Stępińska. – Nie bez znaczenia jest kwestia języka. I nie tylko chodzi o to, żeby porozumiewać się prostym językiem, zrozumiałym dla pacjenta – podkreśla.

Po pandemii COVID-19 bardzo upowszechniły się teleporady lekarskie. One też wymagają specjalnych metod komunikacji. Wykładowcy na kursach z komunikacji medycznej będą mówić m.in.: o różnych modelach komunikacji.

– Świat w ostatnich latach się zmienił, ale nie wszyscy potrafią się w nim odnaleźć – podkreśla prof. Stępińska. – Tym ważniejsza staje się umiejętność komunikacji. Wśród wykładowców są nie tylko bardzo doświadczeni lekarze, ale również eksperci z dziedziny prawa, socjologii, psychologii, języka polskiego zajmujący się komunikacją w medycynie – dodaje. – Wspierają nas eksperci z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Zespołu Języka Medycznego Rady Języka Polskiego PAN,  ze Studium Komunikacji WUM, zespołu Rzecznika Praw Pacjenta, a także Akademii Psychologii Przywództwa.

Prof. Stępińska podkreśla, że krótki czas na wizytę nie może usprawiedliwiać braku odpowiedniej komunikacji. – Właśnie dlatego, że lekarz ma niewiele czasu podczas wizyty, powinien wiedzieć jak efektywnie rozmawiać i jak aktywnie słuchać. Co powinien zrobić, by mimo krótkiego czasu, pacjent czuł się wysłuchany, a on zdobył informacje konieczne do tego, by pokierować jego leczeniem – podkreśla prof. Stępińska.

Na kurs z komunikacji medycznej dla ordynatorów i kierowników klinik można zapisać się na stronie kursy.cmkp.edu.pl.

Aktualności

Pracownicy CMKP uczestnikami konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”

Prof. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii CMKP, prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora CMKP ds. dydaktycznych i naukowych – prorektor i prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CMKP uczestniczyli w konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”. Wydarzenie zostało zorganizowane 5 września w Sejmie przez wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Prof. Teresa […]

09.09.2024
Więcej
Aktualności

Szkolenie dla pracowników dotyczące publikowania w czasopismach OUP

W imieniu wydawnictwa Oxford University Press Biblioteka CMKP  zaprasza na szkolenie dotyczące publikowania w czasopismach OUP: “How to Publish with Oxford Journals” – A two-hour session covering the basics of getting published. W trakcie szkolenia zostaną omówione wszystkie etapy publikowania – począwszy od napisania manuskryptu, wyboru czasopisma aż po proces umieszczenia gotowej pracy na platformie oraz […]

06.09.2024
Więcej
Aktualności

Powołanie Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia

Dyrektor CMKP dr. hab. n. med. Piotr Kryst, prof. CMKP powołał z dniem 2 września br. prof. Ryszarda Gellerta na Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia. Zgodnie z zarządzeniem Nr 94/2024 Dyrektora CMKP prof. Ryszard Gellert będzie odpowiadał za realizację zadań CMKP w zakresie opracowywania i aktualizacji programów oraz za akredytację do szkolenia specjalizacyjnego i innych […]

06.09.2024
Więcej