CMKP wystąpiło do „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych informacji

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wystąpiło w piątek 3 marca br. do dziennika „Gazety Wyborczej” i portalu  Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych stwierdzeń zawartych w artykule Judyty Watoły „Lekarze będą się uczyć krócej. Ministerstwo Zdrowia znów skraca staże”, opublikowanego 2 marca 2023 r.

W piśmie skierowanym do redaktorów naczelnych, w oparciu o art. 31a ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe, CMKP zażądało sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w artykule, w sposób określony przepisami Prawa prasowego.

Poniżej publikujemy treść sprostowania

Nieprawdą jest, że „Prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej. Wyjątkiem są ci, którzy zaprotestowali”. Dziennikarka wprowadziła Czytelników w błąd podając w artykule tylko te informacje, które potwierdzały jej tezę. W sumie na stronie CMKP zostało opublikowanych 77 zaktualizowanych programów specjalizacji, z tego aż 61 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, zatem nie jest prawdą, że „prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej”. W odpowiedzi przesłanej 1 marca dziennikarce podaliśmy informacje, że w pracach nad programami specjalizacji „część konsulatów wraz z zespołami ds. programów specjalizacyjnych zdecydowała o wydłużeniu modułu specjalistycznego np.: z alergologii, gastroenterologii, geriatrii, reumatologii, nefrologii, angiologii, endokrynologii, medycyny pracy, neuropatologii”. Tej informacji nie zamieszczono w artykule.

Nieprawdziwą jest także informacja o tym, że 32 programy opublikowane przez CMKP w tym tygodniu „znów są krótsze”. Gdyby dziennikarka dochowała należytej staranności i przejrzała opublikowane programy, wtedy wiedziałaby, że wśród 32 programów opublikowanych w drugiej turze, 25 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, a 7 zostało skróconych.

Dziennikarka wprowadziła w błąd opinię publiczną przytaczając bezkrytycznie komentarz zaczerpnięty z zamkniętej grupy Porozumienia Rezydentów na Facebooku o treści: „Nie można lekarzy z CMKP postawić przed rzecznikami, że pozwalają na coś takiego?”. Jeśli autorka artykułu zapoznałaby się z przepisami z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotyczącymi zasad tworzenia programów specjalizacji, wiedziałaby, że programy tworzą zespoły ekspertów, w których w skład wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i jeden przedstawiciel CMKP.

Sprostowanie – Gazeta Wyborcza
Sprostowanie – portal Wyborcza.pl

 

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej