CMKP wystąpiło do „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych informacji
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wystąpiło w piątek 3 marca br. do dziennika „Gazety Wyborczej” i portalu Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych stwierdzeń zawartych w artykule Judyty Watoły „Lekarze będą się uczyć krócej. Ministerstwo Zdrowia znów skraca staże”, opublikowanego 2 marca 2023 r.
W piśmie skierowanym do redaktorów naczelnych, w oparciu o art. 31a ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe, CMKP zażądało sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w artykule, w sposób określony przepisami Prawa prasowego.
Poniżej publikujemy treść sprostowania
Nieprawdą jest, że „Prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej. Wyjątkiem są ci, którzy zaprotestowali”. Dziennikarka wprowadziła Czytelników w błąd podając w artykule tylko te informacje, które potwierdzały jej tezę. W sumie na stronie CMKP zostało opublikowanych 77 zaktualizowanych programów specjalizacji, z tego aż 61 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, zatem nie jest prawdą, że „prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej”. W odpowiedzi przesłanej 1 marca dziennikarce podaliśmy informacje, że w pracach nad programami specjalizacji „część konsulatów wraz z zespołami ds. programów specjalizacyjnych zdecydowała o wydłużeniu modułu specjalistycznego np.: z alergologii, gastroenterologii, geriatrii, reumatologii, nefrologii, angiologii, endokrynologii, medycyny pracy, neuropatologii”. Tej informacji nie zamieszczono w artykule.
Nieprawdziwą jest także informacja o tym, że 32 programy opublikowane przez CMKP w tym tygodniu „znów są krótsze”. Gdyby dziennikarka dochowała należytej staranności i przejrzała opublikowane programy, wtedy wiedziałaby, że wśród 32 programów opublikowanych w drugiej turze, 25 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, a 7 zostało skróconych.
Dziennikarka wprowadziła w błąd opinię publiczną przytaczając bezkrytycznie komentarz zaczerpnięty z zamkniętej grupy Porozumienia Rezydentów na Facebooku o treści: „Nie można lekarzy z CMKP postawić przed rzecznikami, że pozwalają na coś takiego?”. Jeśli autorka artykułu zapoznałaby się z przepisami z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotyczącymi zasad tworzenia programów specjalizacji, wiedziałaby, że programy tworzą zespoły ekspertów, w których w skład wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i jeden przedstawiciel CMKP.
Sprostowanie – Gazeta Wyborcza
Sprostowanie – portal Wyborcza.pl