CMKP wystąpiło do „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych informacji

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wystąpiło w piątek 3 marca br. do dziennika „Gazety Wyborczej” i portalu  Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych stwierdzeń zawartych w artykule Judyty Watoły „Lekarze będą się uczyć krócej. Ministerstwo Zdrowia znów skraca staże”, opublikowanego 2 marca 2023 r.

W piśmie skierowanym do redaktorów naczelnych, w oparciu o art. 31a ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe, CMKP zażądało sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w artykule, w sposób określony przepisami Prawa prasowego.

Poniżej publikujemy treść sprostowania

Nieprawdą jest, że „Prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej. Wyjątkiem są ci, którzy zaprotestowali”. Dziennikarka wprowadziła Czytelników w błąd podając w artykule tylko te informacje, które potwierdzały jej tezę. W sumie na stronie CMKP zostało opublikowanych 77 zaktualizowanych programów specjalizacji, z tego aż 61 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, zatem nie jest prawdą, że „prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej”. W odpowiedzi przesłanej 1 marca dziennikarce podaliśmy informacje, że w pracach nad programami specjalizacji „część konsulatów wraz z zespołami ds. programów specjalizacyjnych zdecydowała o wydłużeniu modułu specjalistycznego np.: z alergologii, gastroenterologii, geriatrii, reumatologii, nefrologii, angiologii, endokrynologii, medycyny pracy, neuropatologii”. Tej informacji nie zamieszczono w artykule.

Nieprawdziwą jest także informacja o tym, że 32 programy opublikowane przez CMKP w tym tygodniu „znów są krótsze”. Gdyby dziennikarka dochowała należytej staranności i przejrzała opublikowane programy, wtedy wiedziałaby, że wśród 32 programów opublikowanych w drugiej turze, 25 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, a 7 zostało skróconych.

Dziennikarka wprowadziła w błąd opinię publiczną przytaczając bezkrytycznie komentarz zaczerpnięty z zamkniętej grupy Porozumienia Rezydentów na Facebooku o treści: „Nie można lekarzy z CMKP postawić przed rzecznikami, że pozwalają na coś takiego?”. Jeśli autorka artykułu zapoznałaby się z przepisami z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotyczącymi zasad tworzenia programów specjalizacji, wiedziałaby, że programy tworzą zespoły ekspertów, w których w skład wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i jeden przedstawiciel CMKP.

Sprostowanie – Gazeta Wyborcza
Sprostowanie – portal Wyborcza.pl

 

Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej
Aktualności

W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni. List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. – Jestem dumny z tego, […]

15.09.2023
Więcej
Aktualności

XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest […]

14.09.2023
Więcej