CMKP wystąpiło do „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych informacji

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wystąpiło w piątek 3 marca br. do dziennika „Gazety Wyborczej” i portalu  Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych stwierdzeń zawartych w artykule Judyty Watoły „Lekarze będą się uczyć krócej. Ministerstwo Zdrowia znów skraca staże”, opublikowanego 2 marca 2023 r.

W piśmie skierowanym do redaktorów naczelnych, w oparciu o art. 31a ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe, CMKP zażądało sprostowania nieprawdziwych informacji zawartych w artykule, w sposób określony przepisami Prawa prasowego.

Poniżej publikujemy treść sprostowania

Nieprawdą jest, że „Prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej. Wyjątkiem są ci, którzy zaprotestowali”. Dziennikarka wprowadziła Czytelników w błąd podając w artykule tylko te informacje, które potwierdzały jej tezę. W sumie na stronie CMKP zostało opublikowanych 77 zaktualizowanych programów specjalizacji, z tego aż 61 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, zatem nie jest prawdą, że „prawie wszyscy młodzi lekarze będą się teraz uczyć na specjalistę o rok krócej”. W odpowiedzi przesłanej 1 marca dziennikarce podaliśmy informacje, że w pracach nad programami specjalizacji „część konsulatów wraz z zespołami ds. programów specjalizacyjnych zdecydowała o wydłużeniu modułu specjalistycznego np.: z alergologii, gastroenterologii, geriatrii, reumatologii, nefrologii, angiologii, endokrynologii, medycyny pracy, neuropatologii”. Tej informacji nie zamieszczono w artykule.

Nieprawdziwą jest także informacja o tym, że 32 programy opublikowane przez CMKP w tym tygodniu „znów są krótsze”. Gdyby dziennikarka dochowała należytej staranności i przejrzała opublikowane programy, wtedy wiedziałaby, że wśród 32 programów opublikowanych w drugiej turze, 25 będzie trwało tyle samo, co do tej pory, a 7 zostało skróconych.

Dziennikarka wprowadziła w błąd opinię publiczną przytaczając bezkrytycznie komentarz zaczerpnięty z zamkniętej grupy Porozumienia Rezydentów na Facebooku o treści: „Nie można lekarzy z CMKP postawić przed rzecznikami, że pozwalają na coś takiego?”. Jeśli autorka artykułu zapoznałaby się z przepisami z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotyczącymi zasad tworzenia programów specjalizacji, wiedziałaby, że programy tworzą zespoły ekspertów, w których w skład wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i jeden przedstawiciel CMKP.

Sprostowanie – Gazeta Wyborcza
Sprostowanie – portal Wyborcza.pl

 

Aktualności

Neurosurgical Atlas – dostęp testowy

Zapraszamy do skorzystania z dostępu testowego do Neurosurgical Atlas. Test jest aktywny od 10 czerwca do 09 lipca 2024. Atlas neurochirurgiczny, najbardziej wszechstronne i wiarygodne źródło informacji technicznych dla neurochirurgii. Atlas prezentuje zaawansowane techniki neurochirurgiczne opracowane przez czołowych chirurgów poprzez najbardziej kompletną kolekcję multimediów, w tym: Ponad 1000 filmów operacyjnych z narracją, w których najlepsi chirurdzy wykonują […]

11.06.2024
Więcej
Aktualności

Nowy projekt CMKP – Zdrowie Młodego Badacza

Rusza nowy projekt popularyzujący naukę i wiedzę pt. Zdrowie Młodego Badacza realizowany przez CMKP i Fundację Stan. To NIEODPŁATNE zajęcia dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: 9-11 lat, 12-13 lat oraz 14-15 lat. Oferujemy fascynujące lekcje na temat profilaktyki zdrowia. Pierwsze zajęcia odbędą się już w tę sobotę tj. 25 maja w siedzibie […]

23.05.2024
Więcej
Aktualności

II Forum Młodych Naukowców: interdyscyplinarność, innowacje i wybitni eksperci

15 czerwca 2024 roku w Warszawie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbędzie się II Forum Młodych Naukowców. W konferencji naukowej mogą wziąć udział młodzi biolodzy, biomedycy, lekarze, ale także studenci i rezydenci. – Nasza konferencja wyróżnia się interdyscyplinarnością – mówi prof. CMKP Joanna Bogusławska z Collegium Iuvenum, które organizuje wydarzenie. – W jednym miejscu spotkają […]

21.05.2024
Więcej