CMKP zainaugurowało rok akademicki 2025/2026
15 października 2025 r. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki. Uroczystości przewodniczył prof. Krzysztof J. Filipiak, dyrektor CMKP, który życzył, aby nowy rok akademicki przyniósł wszystkim dużo satysfakcji, nowych osiągnięć, ale też spokojnych – globalnie i lokalnie – warunków pracy.
Prof. Krzysztof J. Filipiak powitał licznie zgromadzonych gości z Sejmu, Senatu, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojewodę Mazowieckiego, Rzecznika Praw Pacjenta, Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz przedstawicieli samorządu miasta Warszawy, dzielnicy Bielany, Naczelnej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, władz innych samorządów zawodów medycznych: farmaceutycznego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. W uroczystości udział wzięli także rektorzy uczelni wyższych, dyrektorzy szpitali i instytutów badawczych oraz przedstawiciele innych instytucji związanych z ochroną zdrowia, pracownicy naukowi i administracyjni naszej instytucji.
Prof. Krzysztof J. Filipiak wspomniał, że CMKP odpowiada za kształcenie podyplomowe wszystkich zawodów medycznych w Polsce.
– Ustawa definiuje nas, jako ważny element systemu szkolnictwa wyższego. Miejsce realizowania zadań dydaktycznych, naukowych i klinicznych – podkreślił prof. Krzysztof J. Filipiak. – Ale CMKP to organ pomocniczy podległy Ministrowi Zdrowia w zakresie czuwania nad specjalizacjami lekarskimi i pielęgniarskimi, nad programami specjalizacji, bieżącą współpracą z konsultantami krajowymi, czuwaniem nad konkursowym trybem kwalifikacji do rezydentur, monitorowaniem jakości kształcenia, akredytacją oddziałów i miejsc, w których można się specjalizować. To właśnie tutaj, w CMKP, „bije” serce polskiego systemu szkoleń specjalizacyjnych.
Ważnym momentem uroczystości było wręczenie przez prof. Dariusza Dudka, doradcę Prezydenta RP odznaczeń państwowych. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został prof. Piotr Kułakowski. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała dr hab. n. med. Dorota Cianciara, prof. CMKP. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: dr n. med. Małgorzata Grzanka, dr n. med. Jarosław Kozakowski, dr hab. n. o zdr. Wojciech Zgliczyński, prof. CMKP.
Złoty Krzyż Zasługi pośmiertnie przyznano: dr hab. n. med. Romanowi Piotrowskiemu, prof. CMKP i dr hab. n. med. Tomaszowi Skireckiemu, prof. CMKP.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej:
- Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymały Ewa Buszko i mgr Janina Wojciechowska.
- Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymały Małgorzata Przeździak i Elżbieta Wysocka
- Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – dr Agnieszka Paszun
Prof. Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia wręczył odznaczenia resortowe. Odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznano dla: mgr Anny Borzym, prof. dr hab. n. med. Michała Ciebiery, dr n. med. Agnieszki Jasik, dr hab. n. med. Janusza Kocika, prof. CMKP, mgr Jolanta Ostalska-Cybart, mgr Janiny Wojciechowskiej.
Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej wręczyła Medale Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymali je: dr n. med. Małgorzata Bińkowska, prof. dr hab. n. med. Michał Ciebiera, prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski, dr n. med. Maria Stelmachowska-Banaś, dr n. praw. Iwona Wrześniewska-Wal, dr hab. n. med. Beata Zaborska, prof. CMKP.
Medal Komisji Edukacji Narodowej pośmiertnie otrzymali także: dr hab. n. med. Roman Piotrowski, prof. CMKP i dr hab. n. med. Tomasz Skirecki, prof. CMKP.
Tradycyjnie głównymi punktami inauguracji były: immatrykulacja słuchaczy Szkoły Doktorskiej, wręczenie dyplomu doktora habilitowanego oraz promocja doktorów nauk medycznych.
Program wydarzenia uświetnił wykład inauguracyjny „Zrównoważona edukacja medyczna: jak kształcić lekarzy na miarę przyszłym wyzwań zdrowotnych” wygłoszony przez prof. Leszka Pączka, byłego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – WUM, kierownika Zakładu Immunologii Klinicznej WUM.
Z okazji inauguracji Roku Akademickiego do CMKP wpłynęły listy gratulacyjne:
List Prezydenta RP
List Ewy Kopacz
List Minister Zdrowia
List Minister Edukacji
List Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
List Poseł Izabeli Leszczyny
List Główny Inspektor Sanitarny
List Główny Inspektor Farmaceutyczny
List Marszałka Województwa Mazowieckiego
List Prezydent Warszawy
List Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
List prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
List Prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
List GUMed
List PUM
List Uniwersytet Medyczny w Łodzi
List Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
List Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
List Uniwersytet Medyczny w Lublinie
List CM Uniwersytet Rzeszowski
List Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
List SGH