Debata „Łuszczyca-szanse i wyzwania”
Przy okazji obchodów Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę, Fundacja Amicus we współpracy z ekspertami zaprosiła do udziału w Debacie ŁUSZCZYCA – SZANSE I WYZWANIA. Ze względu na zagrożenie COVID-19 odbyła się ona w formie online umożliwiając każdemu zainteresowanemu tematyką udział w wydarzeniu. Sytuacja epidemiczna spowodowała, że wielu chorych ma trudności z uzyskaniem specjalistycznej porady lekarskiej, a wiele klinik i oddziałów dermatologii zostało przekształconych w jednostki covidowe.
Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą autozapalną o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Na świecie choruje na nią 125 milionów, a w Polsce ok. 1 200 000 Polaków. Łuszczyca dotyczy nie tylko skóry. Wiąże się z nią szereg poważnych chorób współistniejących, m.in. łuszczycowe zapalenie stawów, choroby sercowo-naczyniowe, dyslipidemia, otyłość czy depresja. Co czwarty Polak nie wie, że łuszczycą nie można się zarazić.
Wśród zaproszonych ekspertów swoim autorytetem wydarzenie wsparli: dr. hab.
n. med. Irena Walecka, prof. CMKP kierownik Kliniki Dermatologii CMKP oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Bik, Z-ca Dyrektora ds. Dydaktycznych i Naukowych – Prorektor.
Eksperci zwrócili uwagę na znaczenie indywidualizacji terapii. W przypadku łuszczycy oznacza to dostęp do szerokiej gamy leków, co daje możliwość doboru terapii do sytuacji klinicznej danego pacjenta, jak również do jego sytuacji osobistej.
Na inny ważny problem jakim jest otyłość u chorych z łuszczycą, uwagę zwrócił prof. Wojciech Bik. Wyjaśnił, że „Otyłość stanowi u chorych istotny czynnik ryzyka. Cukrzyca, zespół metaboliczny to jest suma szeregu różnych schorzeń, które mogą prowadzić do pogorszenia przebiegu choroby u pacjenta z łuszczycą. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii COVID-19, gdyż okazuje się, że otyłość stanowi jeden z głównych czynników ryzyka cięższego czy bardzo ciężkiego przebiegu tej infekcji.”
Podczas debaty dyskutowano o najbardziej palących problemach chorych na łuszczycę w dobie pandemii COVID-19 i potrzebnych rozwiązaniach. Przedstawiono również propozycję ogólnopolskiego programu wsparcia psychicznego „Psycholog dla Skóry”. Program ten jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów z łuszczycą i innymi przewlekłymi chorobami skóry. Uruchomiony przez Fundację Amicus ogólnopolski program edukacyjny „Psycholog dla Skóry”, będzie realizowany pod patronatem i z aktywnym zaangażowaniem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Celem programu jest zbudowanie kompleksowego systemu wsparcia osób z przewlekłymi, chorobami skóry, m.in. takimi jak łuszczyca czy AZS. W ramach programu prowadzone będą webinaria dla psychologów.