Dwie nagrody w kategorii „Innowacje w szpitalu” dla klinik CMKP

Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP jest laureatem konkursu „Bezpieczny szpital przyszłości – Inspiracje 2021”. Kapituła konkursu w kategorii „Innowacje w szpitalu” doceniła projekt: Wdrożenie metod terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. W finale konkursu znalazł się także projekt: Neuromodulacja u chorych dotkniętych nadaktywnością pęcherza moczowego realizowany w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym CMKP im. prof. Orłowskiego. 

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego oraz dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, szef Zespołu Diagnostyki Prenatalnej i Terapii Wewnątrzmacicznej i kierownik nagrodzonego projektu odebrali w czwartek nagrodę podczas uroczystej gali w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

– To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego. – Ten projekt to najlepszy dowód na to, że rozwijamy perinatologię w naszym szpitalu w Oddziale Klinicznym Położniczo-Ginekologicznym im. prof. Romualda Dębskiego. Nasz zespół już przeprowadza  unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży takie jak: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP) czy transfuzje dopłodowe.

Dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha tłumaczy, że wdrożenie najnowszych metod leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych jest elementem wdrożenia szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim. Jednym z najczęstszych powikłań, które można skutecznie leczyć w trakcie ciąży, jest zespół przetoczenia pomiędzy bliźniętami (TTT – twin to twin transfusion sydnrome).

– Ciąże bliźniacze można podzielić na jednokosmówkowe, gdy oba płody mają wspólne łożysko oraz dwukosmówkowe, gdy każdy z płodów ma swoje odrębne łożysko – mówi dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha. – W ciążach jednokosmówkowych u ok. 97 proc. płodów występują połączenia naczyniowe. Co oznacza, że w większości przypadków płody mają połączone układy krążenia i wymieniają się krwią w sposób zrównoważony. W części przypadków wymiana krwi między płodami nie jest zrównoważona i wtedy prowadzi do powikłań takich jak: zespół przetoczenia między bliźniętami. Jedyną metodą leczenia przyczynowego jest zabieg, w trakcie którego wprowadza się laparoskop do jamy macicy i przy użyciu lasera zamyka połączenia naczyniowe i tym samym rozdziela układy krążenia bliźniąt.

Kierownik projektu podał, że wykonali już ponad 20 wewnątrzmacicznych zbiegów laserowej ablacji połączeń naczyniowych.  W Polsce ciąże jednokosmówkowe stanowią 30 proc. ciąż bliźniaczych. U ok. 15-20 proc. z nich występują powikłania charakterystyczne dla ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej.

– Szacujemy, że rocznie u ok. 150 przypadków ciąż bliźniaczych jednokosmówkowych mogą być potrzebne tego typu zabiegi – mówi Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

Po raz piąty w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” zostały nagrodzone osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się w rozwijaniu nowych idei, rozwiązań i technologii.

Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

2 grudnia 2022 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Agnieszki Łebek-Szatańskiej z Kliniki Endokrynologii CMKP. Jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę pt. Porównanie testów przesiewowych w kierunku pierwotnego hiperaldosteronizmu u pacjentów w trakcie terapii hipotensyjnej. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Lucyna Bednarek-Papierska, prof. CMKP, promotorem pomocniczym zaś dr n. med. Piotr […]

02.12.2022
Więcej
Aktualności

XXVII Jesienna Szkoła Endokrynologii

W dniach 25-26 listopada 2022 po raz 28. prof. Wojciech Zgliczyński z Zespołem Kliniki Endokrynologii CMKP zorganizował „XXVIII. Jesienną Szkołę Endokrynologii”.  W konferencji uczestniczyło 680 lekarzy z całej Polski. Podczas dwudniowej konferencji 20 wykładowców (17 pracowników CMKP); w 6 sesjach tematycznych przedstawiono 24 wykłady, w tym oparte na materiałach opublikowanych podczas ENDO 2022 „Meet-the-Professor, Endocrine Case Management”. […]

30.11.2022
Więcej
Aktualności

Słowniczek ukraińsko-polski

Mamy przyjemność udostępnić Państwu słowniczek ukraińsko-polski z wybranymi terminami medycznymi, który ma formę samouczka. Na platformie med-learning.cmkp.edu.pl znajdą Państwo kurs otwarty z listą słówek do pobrania w formie pdf (dla każdego, kto wejdzie na kurs) i ćwiczeniami utrwalającymi, które pomogą Państwu w zapamiętaniu terminów medycznych oraz nauczeniu się ich poprawnego zapisu. Dostęp do ćwiczeń dla […]

30.11.2022
Więcej