Dwie nagrody w kategorii „Innowacje w szpitalu” dla klinik CMKP

Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP jest laureatem konkursu „Bezpieczny szpital przyszłości – Inspiracje 2021”. Kapituła konkursu w kategorii „Innowacje w szpitalu” doceniła projekt: Wdrożenie metod terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. W finale konkursu znalazł się także projekt: Neuromodulacja u chorych dotkniętych nadaktywnością pęcherza moczowego realizowany w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym CMKP im. prof. Orłowskiego. 

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego oraz dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, szef Zespołu Diagnostyki Prenatalnej i Terapii Wewnątrzmacicznej i kierownik nagrodzonego projektu odebrali w czwartek nagrodę podczas uroczystej gali w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

– To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego. – Ten projekt to najlepszy dowód na to, że rozwijamy perinatologię w naszym szpitalu w Oddziale Klinicznym Położniczo-Ginekologicznym im. prof. Romualda Dębskiego. Nasz zespół już przeprowadza  unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży takie jak: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP) czy transfuzje dopłodowe.

Dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha tłumaczy, że wdrożenie najnowszych metod leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych jest elementem wdrożenia szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim. Jednym z najczęstszych powikłań, które można skutecznie leczyć w trakcie ciąży, jest zespół przetoczenia pomiędzy bliźniętami (TTT – twin to twin transfusion sydnrome).

– Ciąże bliźniacze można podzielić na jednokosmówkowe, gdy oba płody mają wspólne łożysko oraz dwukosmówkowe, gdy każdy z płodów ma swoje odrębne łożysko – mówi dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha. – W ciążach jednokosmówkowych u ok. 97 proc. płodów występują połączenia naczyniowe. Co oznacza, że w większości przypadków płody mają połączone układy krążenia i wymieniają się krwią w sposób zrównoważony. W części przypadków wymiana krwi między płodami nie jest zrównoważona i wtedy prowadzi do powikłań takich jak: zespół przetoczenia między bliźniętami. Jedyną metodą leczenia przyczynowego jest zabieg, w trakcie którego wprowadza się laparoskop do jamy macicy i przy użyciu lasera zamyka połączenia naczyniowe i tym samym rozdziela układy krążenia bliźniąt.

Kierownik projektu podał, że wykonali już ponad 20 wewnątrzmacicznych zbiegów laserowej ablacji połączeń naczyniowych.  W Polsce ciąże jednokosmówkowe stanowią 30 proc. ciąż bliźniaczych. U ok. 15-20 proc. z nich występują powikłania charakterystyczne dla ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej.

– Szacujemy, że rocznie u ok. 150 przypadków ciąż bliźniaczych jednokosmówkowych mogą być potrzebne tego typu zabiegi – mówi Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

Po raz piąty w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” zostały nagrodzone osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się w rozwijaniu nowych idei, rozwiązań i technologii.

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej