Dwie nagrody w kategorii „Innowacje w szpitalu” dla klinik CMKP

Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP jest laureatem konkursu „Bezpieczny szpital przyszłości – Inspiracje 2021”. Kapituła konkursu w kategorii „Innowacje w szpitalu” doceniła projekt: Wdrożenie metod terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. W finale konkursu znalazł się także projekt: Neuromodulacja u chorych dotkniętych nadaktywnością pęcherza moczowego realizowany w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym CMKP im. prof. Orłowskiego. 

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego oraz dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, szef Zespołu Diagnostyki Prenatalnej i Terapii Wewnątrzmacicznej i kierownik nagrodzonego projektu odebrali w czwartek nagrodę podczas uroczystej gali w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

– To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego. – Ten projekt to najlepszy dowód na to, że rozwijamy perinatologię w naszym szpitalu w Oddziale Klinicznym Położniczo-Ginekologicznym im. prof. Romualda Dębskiego. Nasz zespół już przeprowadza  unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży takie jak: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP) czy transfuzje dopłodowe.

Dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha tłumaczy, że wdrożenie najnowszych metod leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych jest elementem wdrożenia szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim. Jednym z najczęstszych powikłań, które można skutecznie leczyć w trakcie ciąży, jest zespół przetoczenia pomiędzy bliźniętami (TTT – twin to twin transfusion sydnrome).

– Ciąże bliźniacze można podzielić na jednokosmówkowe, gdy oba płody mają wspólne łożysko oraz dwukosmówkowe, gdy każdy z płodów ma swoje odrębne łożysko – mówi dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha. – W ciążach jednokosmówkowych u ok. 97 proc. płodów występują połączenia naczyniowe. Co oznacza, że w większości przypadków płody mają połączone układy krążenia i wymieniają się krwią w sposób zrównoważony. W części przypadków wymiana krwi między płodami nie jest zrównoważona i wtedy prowadzi do powikłań takich jak: zespół przetoczenia między bliźniętami. Jedyną metodą leczenia przyczynowego jest zabieg, w trakcie którego wprowadza się laparoskop do jamy macicy i przy użyciu lasera zamyka połączenia naczyniowe i tym samym rozdziela układy krążenia bliźniąt.

Kierownik projektu podał, że wykonali już ponad 20 wewnątrzmacicznych zbiegów laserowej ablacji połączeń naczyniowych.  W Polsce ciąże jednokosmówkowe stanowią 30 proc. ciąż bliźniaczych. U ok. 15-20 proc. z nich występują powikłania charakterystyczne dla ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej.

– Szacujemy, że rocznie u ok. 150 przypadków ciąż bliźniaczych jednokosmówkowych mogą być potrzebne tego typu zabiegi – mówi Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

Po raz piąty w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” zostały nagrodzone osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się w rozwijaniu nowych idei, rozwiązań i technologii.

Aktualności

Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP (CSE), organizowany w ramach obchodów 20-lecia Polski w UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Kiedy? 10 maja 2024, od 9:00 do 15:00 Gdzie? Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ul. Marymoncka 99/103, Warszawa W programie przygotowaliśmy poniższe atrakcje: Tematyczne odprowadzanie: nasi instruktorzy zaprezentują CSE, umożliwiając przyjrzenie się bliżej […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Webinar poświęcony bazie EmBiology

Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony bazie EmBiology. W trakcie tego webinaru uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi: Jak stronniczość może wpływać na wyszukiwanie literatury? W jaki sposób można znaleźć kluczowe dane biologiczne w opublikowanej literaturze bez konieczności spędzania wielu godzin na czytaniu artykułów? Webinar odbędzie się 2 maja o godzinie 16:00 polskiego czasu. Zapisy […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Zostanie przeprowadzony dodatkowy etap wiosennego postępowania kwalifikacyjnego

Minister Zdrowia podjął decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego etapu w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Trzeci etap został uruchomiony 22 kwietnia 2024 r. w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). Na miejsca rezydenckie w dziedzinach priorytetowych zostało w nim zakwalifikowanych 116 lekarzy. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego biorą udział lekarze niezakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego, […]

23.04.2024
Więcej