Dwie nagrody w kategorii „Innowacje w szpitalu” dla klinik CMKP

Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP jest laureatem konkursu „Bezpieczny szpital przyszłości – Inspiracje 2021”. Kapituła konkursu w kategorii „Innowacje w szpitalu” doceniła projekt: Wdrożenie metod terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. W finale konkursu znalazł się także projekt: Neuromodulacja u chorych dotkniętych nadaktywnością pęcherza moczowego realizowany w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym CMKP im. prof. Orłowskiego. 

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego oraz dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, szef Zespołu Diagnostyki Prenatalnej i Terapii Wewnątrzmacicznej i kierownik nagrodzonego projektu odebrali w czwartek nagrodę podczas uroczystej gali w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

– To dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego. – Ten projekt to najlepszy dowód na to, że rozwijamy perinatologię w naszym szpitalu w Oddziale Klinicznym Położniczo-Ginekologicznym im. prof. Romualda Dębskiego. Nasz zespół już przeprowadza  unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży takie jak: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP) czy transfuzje dopłodowe.

Dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha tłumaczy, że wdrożenie najnowszych metod leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych jest elementem wdrożenia szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej w Szpitalu Bielańskim. Jednym z najczęstszych powikłań, które można skutecznie leczyć w trakcie ciąży, jest zespół przetoczenia pomiędzy bliźniętami (TTT – twin to twin transfusion sydnrome).

– Ciąże bliźniacze można podzielić na jednokosmówkowe, gdy oba płody mają wspólne łożysko oraz dwukosmówkowe, gdy każdy z płodów ma swoje odrębne łożysko – mówi dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha. – W ciążach jednokosmówkowych u ok. 97 proc. płodów występują połączenia naczyniowe. Co oznacza, że w większości przypadków płody mają połączone układy krążenia i wymieniają się krwią w sposób zrównoważony. W części przypadków wymiana krwi między płodami nie jest zrównoważona i wtedy prowadzi do powikłań takich jak: zespół przetoczenia między bliźniętami. Jedyną metodą leczenia przyczynowego jest zabieg, w trakcie którego wprowadza się laparoskop do jamy macicy i przy użyciu lasera zamyka połączenia naczyniowe i tym samym rozdziela układy krążenia bliźniąt.

Kierownik projektu podał, że wykonali już ponad 20 wewnątrzmacicznych zbiegów laserowej ablacji połączeń naczyniowych.  W Polsce ciąże jednokosmówkowe stanowią 30 proc. ciąż bliźniaczych. U ok. 15-20 proc. z nich występują powikłania charakterystyczne dla ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej.

– Szacujemy, że rocznie u ok. 150 przypadków ciąż bliźniaczych jednokosmówkowych mogą być potrzebne tego typu zabiegi – mówi Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

Po raz piąty w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” zostały nagrodzone osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się w rozwijaniu nowych idei, rozwiązań i technologii.

Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej
Aktualności

W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni. List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. – Jestem dumny z tego, […]

15.09.2023
Więcej
Aktualności

XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest […]

14.09.2023
Więcej