Eksperci dyskutowali o budowaniu zaufania do szczepień

Czy w związku ze wzrostem liczby rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci, grozi nam powrót chorób zakaźnych, w jaki sposób walczyć z fake newsami na temat szczepień ? – na takie tematy dyskutowali eksperci podczas konferencji naukowej pt. „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, która odbyła się 20 września w Warszawie.

W ciągu ostatnich lat wzrasta liczba rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. 10 lat temu ok. 3 tys. osób odmawiało obowiązkowych szczepień, a w 2020 r. było ich już ok. 50 tysięcy.

– Czterdzieści lat temu nikt nie pomyślał o tym, że szczepienia to coś niebezpiecznego – mówił prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP – Wszyscy byli przekonani, że to dar. Oczekiwano szczepionek na kolejne choroby zakaźne. Wtedy, jeśli ktoś miał wątpliwości, czytał artykuły naukowe i szukał wiedzy. Dziś w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w internecie, jest cała masa fake newsów. Jest też duża grupa ludzi, którzy chcą zaburzyć nasze wybory zdrowotne, bo na tym zwątpieniu robi się pieniądze.

Prof. Pinkas podkreślał, że trend wzrostowy związany z odmowami szczepienia dzieci został wyhamowany. Między 2019 a 2020 rokiem rezygnacji ze szczepień obowiązkowych było więcej o ok. 2 tys. niż rok wcześniej. W poprzednich latach – z roku na rok – przybywało nawet po 10 tysięcy niezaszczepionych dzieci.

Prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant ds. pediatrii, kierownik Kliniki Pediatrii CMKP,  podkreślała, że z jej doświadczenia wynika, że szczepień odmawiają osoby zdrowe.

– Gdy z rozmawiam z nimi, zwykle mówią: po co mam się szczepić, skoro jestem zdrowy i moje dziecko jest zdrowe? – podała prof. Jackowska. – W takiej sytuacji warto pomyśleć o innych, bo w tramwaju i wokół nas są osoby z zaburzeniami odporności, a szczepienie chroni nie tylko nas, ale także osoby w naszym otoczeniu. Rodzice, którzy mają dzieci z grup ryzyka, np. chorujące na nowotwór, nie odmawiają szczepień.

Prof. Jackowska podkreślała, że – według niej – najważniejsza jest edukacja i szerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepień zarówno wśród pacjentów, rodziców, ale także wśród personelu medycznego i niemedycznego. Konsultant krajowa przypomniała, że niepokojąco spadł wskaźnik wyszczepialności na odrę nie tylko w Polsce, ale także w Europie, dlatego pojawił się nie tylko wzrost zachorowań na tą zakaźną chorobę, ale i zgony.

– Wraca także krztusiec. Mam nadzieję, że polio nie wróci. Dzięki powszechnej dostępności szczepień ochronnych zmniejszyła się zapadalność na wiele chorób zakaźnych, ale jeśli odsetek wyszczepienia spadnie poniżej 95 proc., to te choroby mogą powrócić – mówiła prof. Jackowska.

Sylwia Wądrzyk-Bularz, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów i Profilaktyki w Narodowym Funduszu Zdrowia podała, że walka z dezinformacją związaną ze szczepieniami to jedno z najważniejszych zadań w zakresie zdrowia publicznego na najbliższe lata.

– NFZ w trakcie pandemii i akcji szczepień przeciwko COVID-19, uruchomił dwie infolinie – podała Sylwia Wądrzyk-Bularz. – Łącznie obsłużyliśmy blisko 25 mln połączeń. Na początku zapytania dotyczyły objawów zakażenia koronawirusem, ale później pojawiły się pytania dotyczące szczepionek. Skrypty dla konsultantów były aktualizowane na bieżąco, aby mogli zweryfikowaną wiedzę przekazać osobom, które dzwonią.

Sylwia Wądrzyk-Bularz podała, że w trakcie pandemii telefony odbierało w jednej chwili nawet 2 tys. konsultantów i przekazywali informacje w czterech językach. – Można było się także z nami skontaktować za pomocą czatu czy wideo czatu – dodała Wądrzyk-Bularz. – To doświadczenie pokazało nam, że właśnie edukacja i szybki dostęp do zweryfikowanej wiedzy jest najlepszą formą walki z fake newsami. Telefoniczna Informacja Pacjenta nadal działa. Są także portale, na których można znaleźć informacje o bezpieczeństwie szczepień oparte na wiedzy naukowej.

Konferencja naukowa powstała w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Gospostrateg II.

Organizatorem konferencji było konsorcjum składające się z: Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Uniwersytetu SWPS, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Leona Koźmińskiego.

 

Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 25 września 2023 r., odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Julity Majszyk-Ionescu z Kliniki Okulistyki CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zmiany w narządzie wzroku w aspekcie chorób rogówki i neuropatii jaskrowej u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami wątroby na przykładzie pierwotnego zapalenia dróg żółciowych. Promotorem jest prof. Iwona Grabska-Liberek. Serdecznie gratulujemy!

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Wojciech Bik wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki KRAUM

Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych, prorektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Głównym tematem spotkania były: zmiany zasad w ewaluacji dyscyplin naukowych, perspektywa finansowania nauki w roku 2024 oraz plan finansowania konkursów zaplanowanych przez Agencję Badań […]

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej