Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

  1. maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.

Zachorowalność na nowotwory złośliwe skóry w Polsce wciąż dynamicznie wzrasta, a odpowiednio wczesne rozpoznanie umożliwia skuteczne leczenie i znacznie poprawia rokowanie pacjentów. Najgroźniejszym nowotworem złośliwym skóry jest czerniak, którego liczba zachorowań w Polsce w ostatnich 30-stu latach zwiększyła się 3-krotnie. Czerniak może zajmować różne lokalizacje (skóra gładka, skóra owłosiona, błony śluzowe, aparat paznokciowy), przybierać różne kolory i kształty.

Podstawowymi metodami diagnostycznymi w wykrywaniu nowotworów złośliwych skóry są dermoskopia i wideodermoskopia. To proste, nieinwazyjne metody diagnostyczne in vivo, które znalazły szerokie zastosowanie w dermatologii. Pozwalają na dokładniejszą ocenę zmian skórnych w porównaniu z gołym okiem oraz analizę szczegółowych struktur morfologicznych i naczyniowych, zwiększając tym samym czułość diagnostyczną w wykrywaniu nowotworów złośliwych skóry. Dzięki wideodermoskopii możliwe jest także monitorowanie zmian barwnikowych oraz ocena skuteczności leczenia miejscowego stanów przednowotworowych i raków skóry.

Bardziej szczegółowych informacji dostarcza badanie przy użyciu refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM). Refleksyjna mikroskopia konfokalna (RCM) jest badaniem, które pozwala z dużą swoistością i czułością, porównywalną do badania histopatologicznego określić charakter analizowanej zmiany skórnej, umożliwiając podjęcie odpowiednich decyzji diagnostycznych i terapeutycznych oraz zmniejszenie ilości niepotrzebnych biopsji, a także wycięć nieradykalnych.  Badania z wykorzystaniem RCM okazały się być szczególnie przydatne w diagnostyce nowotworów skóry, w tym zwłaszcza we wczesnej diagnostyce czerniaka oraz niemelanocytowych nowotworów skóry.

Nieinwazyjne metody diagnostyczne takie jak dermoskopia, wideodermoskopia i refleksyjna mikroskopia konfokalna, dostępne w Klinice Dermatologii CMKP zwiększają wykrywalność nowotworów skóry na wczesnym etapie zaawansowania poprawiając rokowanie pacjentów. Zalecane jest wykonywanie profilaktycznej kontroli znamion raz w roku u wszystkich pacjentów lub częściej w grupach zwiększonego ryzyka nowotworów złośliwych skóry.

dr hab. n. med. Irena Walecka, prof. CMKP
Kierownik Kliniki Dermatologii

SAMOUCZEK
Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE:

  • „A” (od asymmetry) zmiana jest asymetryczna – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę
  • „B” (borders) ma poszarpane, nierówne granice, posiadające zgrubienia 
  • „C” (color) – czerwony, czarny, niejednolity kolor 
  • „D” (diameter) ma dużą średnicę, powyżej 5 mm;
  • „E” (evolution) gwałtownie się powiększa, zmienia kolor, uwypukla albo pojawiają się takie objawy jak krwawienie, świąd skóry.

 

Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Dofinansowanie na wsparcie kształcenia podyplomowego lekarzy w wybranych dziedzinach priorytetowych

Projekt pn. „Wspieranie kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski (FERS1)” został pozytywnie oceniony i wybrany do dofinansowania. W ramach projektu zostanie zorganizowanych m.in.: 2500 obowiązkowych kursów specjalizacyjnych. Ok. 8000 lekarzy – realizujących jedną z dwunastu specjalizacji priorytetowych – otrzyma wsparcie w kształceniu podyplomowym. W projekcie będą mogli wziąć udział […]

27.11.2023
Więcej