Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

1. maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.

Zachorowalność na nowotwory złośliwe skóry w Polsce wciąż dynamicznie wzrasta, a odpowiednio wczesne rozpoznanie umożliwia skuteczne leczenie i znacznie poprawia rokowanie pacjentów. Najgroźniejszym nowotworem złośliwym skóry jest czerniak, którego liczba zachorowań w Polsce w ostatnich 30-stu latach zwiększyła się 3-krotnie. Czerniak może zajmować różne lokalizacje (skóra gładka, skóra owłosiona, błony śluzowe, aparat paznokciowy), przybierać różne kolory i kształty.

Podstawowymi metodami diagnostycznymi w wykrywaniu nowotworów złośliwych skóry są dermoskopia i wideodermoskopia. To proste, nieinwazyjne metody diagnostyczne in vivo, które znalazły szerokie zastosowanie w dermatologii. Pozwalają na dokładniejszą ocenę zmian skórnych w porównaniu z gołym okiem oraz analizę szczegółowych struktur morfologicznych i naczyniowych, zwiększając tym samym czułość diagnostyczną w wykrywaniu nowotworów złośliwych skóry. Dzięki wideodermoskopii możliwe jest także monitorowanie zmian barwnikowych oraz ocena skuteczności leczenia miejscowego stanów przednowotworowych i raków skóry.

Bardziej szczegółowych informacji dostarcza badanie przy użyciu refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM). Refleksyjna mikroskopia konfokalna (RCM) jest badaniem, które pozwala z dużą swoistością i czułością, porównywalną do badania histopatologicznego określić charakter analizowanej zmiany skórnej, umożliwiając podjęcie odpowiednich decyzji diagnostycznych i terapeutycznych oraz zmniejszenie ilości niepotrzebnych biopsji, a także wycięć nieradykalnych.  Badania z wykorzystaniem RCM okazały się być szczególnie przydatne w diagnostyce nowotworów skóry, w tym zwłaszcza we wczesnej diagnostyce czerniaka oraz niemelanocytowych nowotworów skóry.

Nieinwazyjne metody diagnostyczne takie jak dermoskopia, wideodermoskopia i refleksyjna mikroskopia konfokalna, dostępne w Klinice Dermatologii CMKP zwiększają wykrywalność nowotworów skóry na wczesnym etapie zaawansowania poprawiając rokowanie pacjentów. Zalecane jest wykonywanie profilaktycznej kontroli znamion raz w roku u wszystkich pacjentów lub częściej w grupach zwiększonego ryzyka nowotworów złośliwych skóry.

dr hab. n. med. Irena Walecka, prof. CMKP
Kierownik Kliniki Dermatologii

SAMOUCZEK
Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE:

• „A” (od asymmetry) zmiana jest asymetryczna – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę
  • „B” (borders) ma poszarpane, nierówne granice, posiadające zgrubienia
  • „C” (color) – czerwony, czarny, niejednolity kolor
  • „D” (diameter) ma dużą średnicę, powyżej 5 mm;
  • „E” (evolution) gwałtownie się powiększa, zmienia kolor, uwypukla albo pojawiają się takie objawy jak krwawienie, świąd skóry.

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021