Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

W dniach 20-26 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie i jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór.
Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce liczbę nowych zachorowań na raka szyjki macicy określa się na poziomie ok. 3000 rocznie, co na tle innych krajów Europy Zachodniej plasuje nas wśród państw o wysokiej zapadalności na ten typ nowotworu.

Dlaczego tak się dzieje ? Na to pytanie odpowiedzi udzielił nam dr hab. n. med. Grzegorz Panek, prof. CMKP – kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa  ” Przez wiele lat nie dysponowaliśmy najcenniejszym narzędziem, jakim jest powszechny, populacyjny program zwalczania raka szyjki macicy, bazujący na badaniu cytologicznym jako podstawowym narzędziu przesiewowym, które ma na celu wykrycie przede wszystkim prekursorów raka szyjki macicy i oby jak najczęściej wczesnych przypadków tego nowotworu…  Wyleczalność całkowita raka szyjki macicy w naszym kraju mierzona odsetkiem 5-letnich przeżyć ledwie przekracza 50%, jest istotnie niższa niż średnia krajów UE, szczególnie krajów starej Unii”.

Warto przypominać, że poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie skutecznej terapii. Jak podkreślają eksperci – wcześnie zdiagnozowany nowotwór (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, ponieważ choroba rozwija się często bezobjawowo, zostaje wykryta w fazie zaawansowanej – trudnej do wyleczenia.

Więcej o problemach w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce tego ciągle popularnego w naszym społeczeństwie w populacji kobiet nowotworu  –  https://www.facebook.com/CMKPWarszawa/videos/192951095093070/?eid=ARDPbx5P6bBIs7bOOJpFhRqeOjOEXOnXN-4Rug69RNfbQWB6PgEYBh-wFcAPk8tPN7YGT2PwXqc01MtV

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021