Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

W dniach 20-26 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie i jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór.
Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce liczbę nowych zachorowań na raka szyjki macicy określa się na poziomie ok. 3000 rocznie, co na tle innych krajów Europy Zachodniej plasuje nas wśród państw o wysokiej zapadalności na ten typ nowotworu.

Dlaczego tak się dzieje ? Na to pytanie odpowiedzi udzielił nam dr hab. n. med. Grzegorz Panek, prof. CMKP – kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa  ” Przez wiele lat nie dysponowaliśmy najcenniejszym narzędziem, jakim jest powszechny, populacyjny program zwalczania raka szyjki macicy, bazujący na badaniu cytologicznym jako podstawowym narzędziu przesiewowym, które ma na celu wykrycie przede wszystkim prekursorów raka szyjki macicy i oby jak najczęściej wczesnych przypadków tego nowotworu…  Wyleczalność całkowita raka szyjki macicy w naszym kraju mierzona odsetkiem 5-letnich przeżyć ledwie przekracza 50%, jest istotnie niższa niż średnia krajów UE, szczególnie krajów starej Unii”.

Warto przypominać, że poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie skutecznej terapii. Jak podkreślają eksperci – wcześnie zdiagnozowany nowotwór (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, ponieważ choroba rozwija się często bezobjawowo, zostaje wykryta w fazie zaawansowanej – trudnej do wyleczenia.

Więcej o problemach w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce tego ciągle popularnego w naszym społeczeństwie w populacji kobiet nowotworu  –  https://www.facebook.com/CMKPWarszawa/videos/192951095093070/?eid=ARDPbx5P6bBIs7bOOJpFhRqeOjOEXOnXN-4Rug69RNfbQWB6PgEYBh-wFcAPk8tPN7YGT2PwXqc01MtV

Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]