II Warsztaty Urologii Protetycznej w SPSK im. Orłowskiego CMKP

W dniach 25-26 maja 2023 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMKP odbędą się II Warsztaty Urologii Protetycznej. Podczas tego wydarzenia będą transmitowane na żywo z bloku operacyjnego unikalne zabiegi wykonywane przez pracowników Kliniki Urologii CMKP oraz zagranicznych gości.

W tym roku Warsztaty Urologii Protetycznej poświęcone są leczeniu nietrzymania moczu z wykorzystaniem zwieracza sztucznego cewki moczowej.

– W trakcie warsztatów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMKP przeprowadzimy kilka operacji z zakresu urologii protetycznej – mówi prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch, kierownik Kliniki Urologii CMKP. – U jednego z chorych wszczepimy implant prącia. Jest to specjalne urządzenie, które zostaje umieszczone wewnątrz penisa, aby umożliwić mężczyznom z zaburzeniami erekcji uzyskanie wzwodu. Takie operacje stosujemy u mężczyzn z zaburzeniami erekcji np. po zaawansowanych interwencjach chirurgicznych, gdy inne metody leczenia problemów ze wzwodem nie przynoszą pożądanego efektu.

Podczas kolejnych operacji transmitowanych na żywo dojdzie do wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej chorym cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu.

– Sztuczny zwieracz cewki moczowej to urządzenie skonstruowane z myślą o chorych na wysiłkowe nietrzymanie moczu o umiarkowanym i dużym nasileniu – mówi dr n. med. Michał Skrzypczyk, adiunkt z Kliniki Urologii CMKP. – Może być ono skutkiem ubocznym leczenia nowotworu złośliwego prostaty i pojawić się po wykonaniu radykalnej prostatektomii lub innych zabiegów w okolicy zwieracza cewki moczowej. Taki zabieg umożliwia chorym powrót do pełnej aktywności. W Polsce tylko kilka ośrodków urologicznych implantuje sztuczne zwieracze cewki moczowej.

Więcej informacji na stronie Szpitala Orłowskiego.

 

Aktualności

Nowy projekt CMKP – Zdrowie Młodego Badacza

Rusza nowy projekt popularyzujący naukę i wiedzę pt. Zdrowie Młodego Badacza realizowany przez CMKP i Fundację Stan. To NIEODPŁATNE zajęcia dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: 9-11 lat, 12-13 lat oraz 14-15 lat. Oferujemy fascynujące lekcje na temat profilaktyki zdrowia. Pierwsze zajęcia odbędą się już w tę sobotę tj. 25 maja w siedzibie […]

23.05.2024
Więcej
Aktualności

II Forum Młodych Naukowców: interdyscyplinarność, innowacje i wybitni eksperci

15 czerwca 2024 roku w Warszawie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbędzie się II Forum Młodych Naukowców. W konferencji naukowej mogą wziąć udział młodzi biolodzy, biomedycy, lekarze, ale także studenci i rezydenci. – Nasza konferencja wyróżnia się interdyscyplinarnością – mówi prof. CMKP Joanna Bogusławska z Collegium Iuvenum, które organizuje wydarzenie. – W jednym miejscu spotkają […]

21.05.2024
Więcej
Aktualności

Innowacyjny termometr owulacyjny

Reprezentacja I Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Szpitala Św. Zofii uczestniczyła w obradach 21. Światowego Kongresu Endokrynologii Ginekologicznej (ISGE). Zespół w składzie: dr Agnieszka Strojny, dr Radosław Maksym i prof. CMKP Anna Scholz przygotował doniesienie na temat badań nad wykorzystaniem innowacyjnego termometru owulacyjnego prowadzonych we współpracy z polskim startup-em. Praca ta została wyróżniona nagrodą […]

14.05.2024
Więcej