„Nursing Now” 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej

5 lutego 2020 r. w Ministerstwie Zdrowia zainaugurowano w Polsce międzynarodową kampanię „Nursing Now”. W uroczystości wziął udział prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert.

Ogłoszenie przez Światową Organizację Zdrowia WHO 2020 Rokiem Pielęgniarki i Położnej jest dowodem uznania i wkładu, jaki pielęgniarki i położne codziennie wnoszą do funkcjonowania systemów ochrony zdrowia. To także zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z niedoborem kadry na całym świecie.

Przesłanką do ustanowienia właśnie 2020 rokiem pielęgniarek, jest 200-lecie urodzin Florence Nightingale, prekursorski  współczesnego pielęgniarstwa, ale także kobiety, która w końcu XIX wieku wypracowała podstawy organizacji nowoczesnego szpitalnictwa.

Współczesna pielęgniarka i położna to zawody samodzielne, nowoczesne, wymagające dużej profesjonalnej wiedzy medycznej, wyjątkowych predyspozycji – silnej osobowości, cierpliwości oraz empatii – podkreślała Minister Józefa Szczurek-Żelazko.

W trakcie inauguracji studenci pielęgniarstwa przedstawili 20 marzeń dotyczących zawodu pielęgniarki i położnej:

1. Chciałbym mieć realny wpływ na zmiany w zawodzie.
  2. Moim marzeniem jest zostanie specjalistką w dziedzinie, na którą się zdecyduję i być bardzo dobra w swojej pracy.
  3. Marzę, aby przychodzić na każdy dyżur z przeświadczeniem, że wykonuję coś istotnego.
  4. Chciałbym, aby mężczyźni w pielęgniarstwie stali się normą, a nie wyjątkiem.
  5. Chciałabym umieć rozmawiać o trudnych sytuacjach, być wsparciem dla pacjentów.
  6. Moim największym marzeniem jest pracować w zespole interdyscyplinarnym.
  7. Marzę, aby na pierwszym Oddziale, w którym będę pracować spotkać osoby, które chętnie podzielą się wiedzą.
  8. Chciałabym, żeby zmniejszył się deficyt personelu medycznego w Polsce.
  9. Chciałabym trafić w pracy na dobrze zgrany Zespół.
  10. Marzę, żeby nigdy nie zapomnieć, dlaczego ten kierunek.
  11. Marzę, żeby praca była moim hobby.
  12. Chciałabym żeby pacjenci i rodziny traktowali nas z szacunkiem.
  13. Marzę, żeby społeczeństwo w końcu zapamiętało, że pielęgniarstwo jest już od dawna kierunkiem uniwersyteckim.
  14. Marzę, żeby w wirze pracy i obowiązków mieć czas na dla rodziny i przyjaciół.
  15. Marzę, żeby starsze koleżanki zarażały się pasją i energią do pracy.
  16. Marzę, żeby pielęgniarstwo przestało kojarzyć się ze strajkami.
  17. Moim marzeniem jest zrobić doktorat, bo dlaczego nie?
  18. Marzę, żeby kolejne roczniki były kształcone na miarę XXI wieku.
  19. Chciałabym, aby społeczeństwo widziało w pielęgniarkach i pielęgniarzach specjalistów, którzy znają się na tym co robią.
  20. Marzę, żeby zauważono, że nasz zakres obowiązków znacznie wykracza poza pielęgnację.

Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]