Katedra i Klinika Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP otrzymała dofinansowanie

W II rundzie konkursu na badania head-to-head w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych, Agencja Badań Medycznych przyznała dofinasowanie dla projektu prof. Ireny Waleckiej, kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.

Finansowanie jest przeznaczone na realizację projektu pt. Porównanie skuteczności leczenia chorych z twardziną układową z użyciem inhibitora SGLT2 dapagliflozyny do leczenia tocilizumabem: badanie randomizowane head-to-head. Celem badania jest porównanie skuteczności leczenia pacjentów z twardziną układową z użyciem inhibitora SGLT2 dapagliflozyny, jako nowatorskiej metody terapeutycznej do leczenia tocilizumabem.

– Twardzina układowa jest przewlekłą układową chorobą tkanki łącznej  – mówi prof. Irena Walecka. – Twardzina układowa prowadzi do postępującego włóknienia skóry i tkanki podskórnej oraz  narządów wewnętrznych, co powoduje zaburzenia ich funkcjonowania. Twardzina układowa jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że układ odpornościowy niszczy własne komórki i tkanki organizmu. U każdego pacjenta przebieg choroby jest inny i prowadzi do innych powikłań.

Prof. Walecka podkreśla, że zmiany skórne u chorych mogą obejmować dłonie, ramiona, uda, tułów. Na początku choroby często, prawie jednocześnie występują zmiany skórne, objawy naczyniowe i zmiany w narządach wewnętrznych takich jak: płuca, serce, nerki i przewód pokarmowy.

– W ramach projektu chcemy przetestować nową metodę terapeutyczną – mówi prof. Walecka. – Dotychczas nie jest znana patogeneza choroby, dlatego szuka się nowych możliwości leczenia dla pacjentów.

W II rundzie konkursu rekomendację do dofinansowania otrzymało 19 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wynosi 241 299 293,74 zł. CMKP otrzyma od Agencji Badań Medycznych na realizację tego projektu 13 286 346,00 zł.

 

Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 22.02.2024

Miło nam poinformować, że 22 lutego 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Michała Wilka z Kliniki Onkologii CMKP. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Całościowa ocena geriatryczna i kardio-onkologiczna jako czynniki predykcyjne u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego leczonych octanemabirateronu. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP. Promotorem […]

22.02.2024
Więcej
Aktualności

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana prof. dr. hab. n. med. Bohdana Lewartowskiego Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w latach 1974-1981 Kierownika Zakładu Fizjologii Klinicznej w latach 1967-1999 odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Nabożeństwo żałobne odbędzie się 23 lutego 2024 roku o godzinie 12.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. […]

21.02.2024
Więcej
Aktualności

Wiosenna Szkoła Prawa Medycznego

Zapraszamy na Wiosenną Szkołę Prawa Medycznego, która odbędzie się online 2 marca 2024 roku. W tym roku tematem wiodącym jest przyszłość zawodu farmaceuty. Pierwszy blok wykładów będzie dotyczył udzielania świadczeń zdrowotnych w aptece. Doktor nauk prawnych, lekarz Iwona Wrześniewska-Wal omówi temat „Farmaceuta jako samodzielny zawód medyczny”. Ustawa o zawodzie farmaceuty z 2020 r. zmieniła rolę […]

19.02.2024
Więcej