Kolejna operacja wewnątrzmaciczna w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim odbył się kolejny zabieg wykonany w trakcie ciąży – cystoskopia płodowa. W trakcie operacji wewnątrzmacicznej u płodu udrożniono odpływ moczu, dzięki czemu nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

Zespół Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP przeprowadza unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży, takie jak np.: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP), zespole przetoczenia między płodami (TTTS) i zespole anemia-policytemia (TAPS), transfuzje dopłodowe czy zabiegi zakładania shuntu w wodonerczu płodu, a nawet torbieli w ośrodkowym układzie nerwowym.

24 stycznia 2023 r. w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP odbył się kolejny zabieg cystoskopii płodowej. 

– Zabieg ten jest wykonywany, kiedy u dziecka w łonie matki występuje podpęcherzowa przeszkoda w odpływie moczu, która utrudnia, a czasem całkowicie uniemożliwia wydostawanie się moczu z pęcherza moczowego płodu – opowiada prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP. – Prowadzi to do powiększenia pęcherza moczowego – tzw. megacystis, poszerzenia moczowodów, rozwoju wodonercza, a w konsekwencji nieodwracalnego uszkodzenia funkcji nerek.

Podczas zabiegu dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i dr Beata Rebizant wprowadzili kamerę do pęcherza moczowego płodu, a następnie pod kontrolą wzroku udrożnili zastawkę cewki. Umożliwiło to wypływ moczu z powiększonego pęcherza cewką moczową do jamy owodniowej. Zabieg przebiegł bez powikłań.

Klinika Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym wykonywane są zabiegi fetoskopowe.

– Obecnie dzięki fetoskopiom możemy zajrzeć do jamy macicy – mówi prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. – Fetoskop to urządzenie, które wprowadza się do jamy macicy przez mały otwór, można za jego pomocą obejrzeć płód i łożysko, a także wykonać różne zabiegi, ratujące życie i zdrowie nienarodzonym dzieciom. Jest to urządzenie podobne do laparoskopu, który służy do operacji w jamie brzusznej.

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP wdrażane są także najnowsze metody leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. Jest to element szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej, prowadzonej w tej placówce.

Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Aktualności

Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP (CSE), organizowany w ramach obchodów 20-lecia Polski w UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Kiedy? 10 maja 2024, od 9:00 do 15:00 Gdzie? Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ul. Marymoncka 99/103, Warszawa W programie przygotowaliśmy poniższe atrakcje: Tematyczne odprowadzanie: nasi instruktorzy zaprezentują CSE, umożliwiając przyjrzenie się bliżej […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Webinar poświęcony bazie EmBiology

Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony bazie EmBiology. W trakcie tego webinaru uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi: Jak stronniczość może wpływać na wyszukiwanie literatury? W jaki sposób można znaleźć kluczowe dane biologiczne w opublikowanej literaturze bez konieczności spędzania wielu godzin na czytaniu artykułów? Webinar odbędzie się 2 maja o godzinie 16:00 polskiego czasu. Zapisy […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Zostanie przeprowadzony dodatkowy etap wiosennego postępowania kwalifikacyjnego

Minister Zdrowia podjął decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego etapu w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Trzeci etap został uruchomiony 22 kwietnia 2024 r. w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). Na miejsca rezydenckie w dziedzinach priorytetowych zostało w nim zakwalifikowanych 116 lekarzy. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego biorą udział lekarze niezakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego, […]

23.04.2024
Więcej