Kolejna operacja wewnątrzmaciczna w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim odbył się kolejny zabieg wykonany w trakcie ciąży – cystoskopia płodowa. W trakcie operacji wewnątrzmacicznej u płodu udrożniono odpływ moczu, dzięki czemu nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

Zespół Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP przeprowadza unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży, takie jak np.: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP), zespole przetoczenia między płodami (TTTS) i zespole anemia-policytemia (TAPS), transfuzje dopłodowe czy zabiegi zakładania shuntu w wodonerczu płodu, a nawet torbieli w ośrodkowym układzie nerwowym.

24 stycznia 2023 r. w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP odbył się kolejny zabieg cystoskopii płodowej. 

– Zabieg ten jest wykonywany, kiedy u dziecka w łonie matki występuje podpęcherzowa przeszkoda w odpływie moczu, która utrudnia, a czasem całkowicie uniemożliwia wydostawanie się moczu z pęcherza moczowego płodu – opowiada prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP. – Prowadzi to do powiększenia pęcherza moczowego – tzw. megacystis, poszerzenia moczowodów, rozwoju wodonercza, a w konsekwencji nieodwracalnego uszkodzenia funkcji nerek.

Podczas zabiegu dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i dr Beata Rebizant wprowadzili kamerę do pęcherza moczowego płodu, a następnie pod kontrolą wzroku udrożnili zastawkę cewki. Umożliwiło to wypływ moczu z powiększonego pęcherza cewką moczową do jamy owodniowej. Zabieg przebiegł bez powikłań.

Klinika Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym wykonywane są zabiegi fetoskopowe.

– Obecnie dzięki fetoskopiom możemy zajrzeć do jamy macicy – mówi prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. – Fetoskop to urządzenie, które wprowadza się do jamy macicy przez mały otwór, można za jego pomocą obejrzeć płód i łożysko, a także wykonać różne zabiegi, ratujące życie i zdrowie nienarodzonym dzieciom. Jest to urządzenie podobne do laparoskopu, który służy do operacji w jamie brzusznej.

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP wdrażane są także najnowsze metody leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. Jest to element szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej, prowadzonej w tej placówce.

Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Aktualności

Granty szkoleniowe w ramach projektu POWER1

Szanowni Państwo Pula środków przeznaczonych na jednorazowe wsparcie w postaci grantów szkoleniowych na płatne formy samokształcenia  w ramach projektu POWER1 została wyczerpana. Niemniej nie wstrzymujemy naboru – wszystkie wnioski, które wpłyną do CMKP po 06.02.2023 r. zostaną skierowane na listę rezerwową. W przypadku pozyskania dodatkowych środków, CMKP będzie je sukcesywnie rozpatrywać wg kolejności wpływu. https://www.cmkp.edu.pl/projekty-ue/rozwoj-ksztalcenia-specjalizacyjnego-lekarzy/otrzymaj-grant-szkoleniowy-na-platne-formy-samoksztalcenia

06.02.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 6 lutego 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Jolanty Kolasy. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Ocena wpływu modelu edukacyjnego „W trosce o słabe serce” na poziom wiedzy o chorobie i rozwój zachowań samoopieki w grupie chorych z niewydolnością serca i obniżoną frakcją wyrzutową. Promotorem pracy jest dr […]

06.02.2023
Więcej
Aktualności

Nowe programy specjalizacji – postępowanie kwalifikacyjne wiosna 2023

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Minister Zdrowia zatwierdził pierwszą część nowych programów specjalizacji, które będą obowiązywały lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne w wyniku postępowania kwalifikacyjnego – wiosna 2023 r. Programy znajdują się w zakładce Lekarze i lekarze dentyści. Wykaz dziedzin, których program specjalizacji został zatwierdzony: Alergologia Audiologia i foniatria Balneologia i medycyna […]

02.02.2023
Więcej