Kolejna operacja wewnątrzmaciczna w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim odbył się kolejny zabieg wykonany w trakcie ciąży – cystoskopia płodowa. W trakcie operacji wewnątrzmacicznej u płodu udrożniono odpływ moczu, dzięki czemu nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

Zespół Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP przeprowadza unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży, takie jak np.: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP), zespole przetoczenia między płodami (TTTS) i zespole anemia-policytemia (TAPS), transfuzje dopłodowe czy zabiegi zakładania shuntu w wodonerczu płodu, a nawet torbieli w ośrodkowym układzie nerwowym.

24 stycznia 2023 r. w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP odbył się kolejny zabieg cystoskopii płodowej. 

– Zabieg ten jest wykonywany, kiedy u dziecka w łonie matki występuje podpęcherzowa przeszkoda w odpływie moczu, która utrudnia, a czasem całkowicie uniemożliwia wydostawanie się moczu z pęcherza moczowego płodu – opowiada prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP. – Prowadzi to do powiększenia pęcherza moczowego – tzw. megacystis, poszerzenia moczowodów, rozwoju wodonercza, a w konsekwencji nieodwracalnego uszkodzenia funkcji nerek.

Podczas zabiegu dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i dr Beata Rebizant wprowadzili kamerę do pęcherza moczowego płodu, a następnie pod kontrolą wzroku udrożnili zastawkę cewki. Umożliwiło to wypływ moczu z powiększonego pęcherza cewką moczową do jamy owodniowej. Zabieg przebiegł bez powikłań.

Klinika Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym wykonywane są zabiegi fetoskopowe.

– Obecnie dzięki fetoskopiom możemy zajrzeć do jamy macicy – mówi prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. – Fetoskop to urządzenie, które wprowadza się do jamy macicy przez mały otwór, można za jego pomocą obejrzeć płód i łożysko, a także wykonać różne zabiegi, ratujące życie i zdrowie nienarodzonym dzieciom. Jest to urządzenie podobne do laparoskopu, który służy do operacji w jamie brzusznej.

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP wdrażane są także najnowsze metody leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. Jest to element szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej, prowadzonej w tej placówce.

Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Aktualności

Utrudniony kontakt telefoniczny

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą lokalizacji kontakt z pracownikami Biura Koordynacji Kształcenia oraz Działu Postępowań Kwalifikacyjnych w dniach 1-5 lipca będzie utrudniony. Prosimy kontaktować się mailowo. Z utrudnienia przepraszamy.

28.06.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich – 25.06.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się aż trzy obrony rozpraw doktorskich. Lek. Dorota Kuryga z Kliniki Otorynolaryngologii Dziecięcej CMKP jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zaburzenia oddychania podczas snu w przebiegu nagłych idiopatycznych deficytów funkcji ucha wewnętrznego. Promotorem pracy jest prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski. Lek. Agata Popielarz-Grygalewicz przedstawiła pracę […]

25.06.2024
Więcej
Aktualności

Laboratorium o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa biologicznego w CMKP

18 czerwca 2024 r. w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP zostało otwarte nowoczesne laboratorium klasy bezpieczeństwa BSL-2. Laboratorium jest częścią Pracowni Badań Funkcjonalnych Mikrobioty, kierowanej przez prof. CMKP Joannę Bogusławską. Laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą m.in.: komory laminarne II klasy bezpieczeństwa. Ma także oddzielny system wentylacji tak, by oddzielić pracownię od zewnętrznego […]

18.06.2024
Więcej