Kolejna operacja wewnątrzmaciczna w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim odbył się kolejny zabieg wykonany w trakcie ciąży – cystoskopia płodowa. W trakcie operacji wewnątrzmacicznej u płodu udrożniono odpływ moczu, dzięki czemu nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

Zespół Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP przeprowadza unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży, takie jak np.: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP), zespole przetoczenia między płodami (TTTS) i zespole anemia-policytemia (TAPS), transfuzje dopłodowe czy zabiegi zakładania shuntu w wodonerczu płodu, a nawet torbieli w ośrodkowym układzie nerwowym.

24 stycznia 2023 r. w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP odbył się kolejny zabieg cystoskopii płodowej. 

– Zabieg ten jest wykonywany, kiedy u dziecka w łonie matki występuje podpęcherzowa przeszkoda w odpływie moczu, która utrudnia, a czasem całkowicie uniemożliwia wydostawanie się moczu z pęcherza moczowego płodu – opowiada prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP. – Prowadzi to do powiększenia pęcherza moczowego – tzw. megacystis, poszerzenia moczowodów, rozwoju wodonercza, a w konsekwencji nieodwracalnego uszkodzenia funkcji nerek.

Podczas zabiegu dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i dr Beata Rebizant wprowadzili kamerę do pęcherza moczowego płodu, a następnie pod kontrolą wzroku udrożnili zastawkę cewki. Umożliwiło to wypływ moczu z powiększonego pęcherza cewką moczową do jamy owodniowej. Zabieg przebiegł bez powikłań.

Klinika Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym wykonywane są zabiegi fetoskopowe.

– Obecnie dzięki fetoskopiom możemy zajrzeć do jamy macicy – mówi prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. – Fetoskop to urządzenie, które wprowadza się do jamy macicy przez mały otwór, można za jego pomocą obejrzeć płód i łożysko, a także wykonać różne zabiegi, ratujące życie i zdrowie nienarodzonym dzieciom. Jest to urządzenie podobne do laparoskopu, który służy do operacji w jamie brzusznej.

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP wdrażane są także najnowsze metody leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. Jest to element szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej, prowadzonej w tej placówce.

Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 25 września 2023 r., odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Julity Majszyk-Ionescu z Kliniki Okulistyki CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zmiany w narządzie wzroku w aspekcie chorób rogówki i neuropatii jaskrowej u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami wątroby na przykładzie pierwotnego zapalenia dróg żółciowych. Promotorem jest prof. Iwona Grabska-Liberek. Serdecznie gratulujemy!

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Wojciech Bik wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki KRAUM

Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych, prorektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Głównym tematem spotkania były: zmiany zasad w ewaluacji dyscyplin naukowych, perspektywa finansowania nauki w roku 2024 oraz plan finansowania konkursów zaplanowanych przez Agencję Badań […]

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej