Kolejna operacja wewnątrzmaciczna w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim odbył się kolejny zabieg wykonany w trakcie ciąży – cystoskopia płodowa. W trakcie operacji wewnątrzmacicznej u płodu udrożniono odpływ moczu, dzięki czemu nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia nerek.

Zespół Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP przeprowadza unikalne zabiegi wykonywane w trakcie ciąży, takie jak np.: cystoskopie płodowe, laserowe ablacje naczyń w zespole odwróconej perfuzji tętniczej w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (TRAP), zespole przetoczenia między płodami (TTTS) i zespole anemia-policytemia (TAPS), transfuzje dopłodowe czy zabiegi zakładania shuntu w wodonerczu płodu, a nawet torbieli w ośrodkowym układzie nerwowym.

24 stycznia 2023 r. w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP odbył się kolejny zabieg cystoskopii płodowej. 

– Zabieg ten jest wykonywany, kiedy u dziecka w łonie matki występuje podpęcherzowa przeszkoda w odpływie moczu, która utrudnia, a czasem całkowicie uniemożliwia wydostawanie się moczu z pęcherza moczowego płodu – opowiada prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP. – Prowadzi to do powiększenia pęcherza moczowego – tzw. megacystis, poszerzenia moczowodów, rozwoju wodonercza, a w konsekwencji nieodwracalnego uszkodzenia funkcji nerek.

Podczas zabiegu dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i dr Beata Rebizant wprowadzili kamerę do pęcherza moczowego płodu, a następnie pod kontrolą wzroku udrożnili zastawkę cewki. Umożliwiło to wypływ moczu z powiększonego pęcherza cewką moczową do jamy owodniowej. Zabieg przebiegł bez powikłań.

Klinika Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym wykonywane są zabiegi fetoskopowe.

– Obecnie dzięki fetoskopiom możemy zajrzeć do jamy macicy – mówi prof. CMKP Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. – Fetoskop to urządzenie, które wprowadza się do jamy macicy przez mały otwór, można za jego pomocą obejrzeć płód i łożysko, a także wykonać różne zabiegi, ratujące życie i zdrowie nienarodzonym dzieciom. Jest to urządzenie podobne do laparoskopu, który służy do operacji w jamie brzusznej.

W Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP wdrażane są także najnowsze metody leczenia powikłań w ciążach bliźniaczych jednokosmówkowych. Jest to element szeroko pojętej terapii wewnątrzmacicznej, prowadzonej w tej placówce.

Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Lekarze na sali operacyjnej podczas operacji wewnątrzmacicznej w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii CMKP
Aktualności

Opublikowano wyniki drugiego etapu wiosennego naboru na specjalizacje

Dziś w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały opublikowane listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia specjalizacji w ramach drugiego etapu postępowania konkursowego. Lekarz zakwalifikowany w drugim etapie postępowania potwierdza przyjęcie miejsca specjalizacyjnego, za pomocą SMK w terminie 5 dni od dnia opublikowania listy rankingowej. Brak potwierdzenia uznaje się za odstąpienie lekarza […]

13.11.2024
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 13.11.2024

Miło nam poinformować, że 13 listopada 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Macieja Oszczudłowskiego z Kliniki Urologii CMKP. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Ocena czynności dolnych dróg moczowych po radykalnym wycięciu stercza ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności wypieracza pęcherza moczowego. Promotorem jest prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch. Serdecznie gratulujemy!

13.11.2024
Więcej
Aktualności

Zostały opublikowane kolejne kursy dla lekarzy POZ

8 listopada 2024 r. opublikowane zostały kolejne kursy dla lekarzy POZ. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. 2017 poz. 2217) lekarze posiadający: specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia, […]

08.11.2024
Więcej