Komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych

Szanowni Państwo,

zamieszczamy komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych i wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne.

Pomimo wywołanych epidemią wirusa SARS-CoV-2 utrudnień w działalności placówek ochrony zdrowia, w tym realizujących szkolenie specjalizacyjne lekarzy, należy możliwie szybko podjąć skuteczne działania zmierzające do wznowienia działalności szkoleniowej z zachowaniem środków ostrożności niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, personelowi zatrudnionemu w danej jednostce organizacyjnej podmiotu leczniczego oraz szkolącym się lekarzom.

Jednocześnie Informujemy, że nie ma podstaw prawnych do wymagania przez jednostkę prowadzącą staż kierunkowy od lekarza/lekarza dentysty kierowanego do niej w celu odbycia stażu kierunkowego samodzielnego wykonania testu w kierunku COVID-19. Testy takie należy przeprowadzać w przypadku zaistnienia podejrzenia, że dany lekarz/lekarz dentysta był szczególnie narażony  na zakażenie i może być chory na COVID-19, czyli np. w przypadku występowania objawów choroby lub potwierdzonego kontaktu lekarza/lekarza dentysty z chorym na COVID-19.

W takim przypadku, test powinien zostać wykonany w jednostce prowadzącej staż kierunkowy. W trakcie stażu kierunkowego lekarz odbywający staż powinien być poddawany testom w kierunku COVID-19 na zasadach obowiązujących w danym podmiocie leczniczym. Koszt przeprowadzenia ww. testów zostanie pokryty ze środków NFZ i rozliczony analogicznie do testów wykonywanych dla pracowników danej jednostki prowadzącej staż kierunkowy.

Jednocześnie, informujemy, że nie ma przeciwskazań do przyjęcia na staż kierunkowy lekarza, który realizuje szkolenie specjalizacyjne w szpitalu jednoimiennym lub  oddziale zakaźnym jeżeli lekarz uzyska ujemny wynik badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wykonanym nie wcześniej niż 7 dnia od zaprzestania udzielania świadczeń w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym (zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego). Test w takim przypadku powinien zostać wykonany w jednostce macierzystej lub prowadzącej staż kierunkowy i rozliczony na zasadach przyjętych dla pracowników medycznych danego podmiotu leczniczego. W takim przypadku osoba ta może przystąpić do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (odbywać staż kierunkowy) bezpośrednio po uzyskaniu ujemnego wyniku badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jednocześnie okres przerwy w udzielaniu świadczeń (czyli przerwy w realizacji szkolenia specjalizacyjnego) nie dłuższy jednorazowo niż 14 dni powodować będzie przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego w dotychczasowym trybie.

Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]