Komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych

Szanowni Państwo,

zamieszczamy komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych i wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne.

Pomimo wywołanych epidemią wirusa SARS-CoV-2 utrudnień w działalności placówek ochrony zdrowia, w tym realizujących szkolenie specjalizacyjne lekarzy, należy możliwie szybko podjąć skuteczne działania zmierzające do wznowienia działalności szkoleniowej z zachowaniem środków ostrożności niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, personelowi zatrudnionemu w danej jednostce organizacyjnej podmiotu leczniczego oraz szkolącym się lekarzom.

Jednocześnie Informujemy, że nie ma podstaw prawnych do wymagania przez jednostkę prowadzącą staż kierunkowy od lekarza/lekarza dentysty kierowanego do niej w celu odbycia stażu kierunkowego samodzielnego wykonania testu w kierunku COVID-19. Testy takie należy przeprowadzać w przypadku zaistnienia podejrzenia, że dany lekarz/lekarz dentysta był szczególnie narażony  na zakażenie i może być chory na COVID-19, czyli np. w przypadku występowania objawów choroby lub potwierdzonego kontaktu lekarza/lekarza dentysty z chorym na COVID-19.

W takim przypadku, test powinien zostać wykonany w jednostce prowadzącej staż kierunkowy. W trakcie stażu kierunkowego lekarz odbywający staż powinien być poddawany testom w kierunku COVID-19 na zasadach obowiązujących w danym podmiocie leczniczym. Koszt przeprowadzenia ww. testów zostanie pokryty ze środków NFZ i rozliczony analogicznie do testów wykonywanych dla pracowników danej jednostki prowadzącej staż kierunkowy.

Jednocześnie, informujemy, że nie ma przeciwskazań do przyjęcia na staż kierunkowy lekarza, który realizuje szkolenie specjalizacyjne w szpitalu jednoimiennym lub  oddziale zakaźnym jeżeli lekarz uzyska ujemny wynik badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wykonanym nie wcześniej niż 7 dnia od zaprzestania udzielania świadczeń w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym (zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego). Test w takim przypadku powinien zostać wykonany w jednostce macierzystej lub prowadzącej staż kierunkowy i rozliczony na zasadach przyjętych dla pracowników medycznych danego podmiotu leczniczego. W takim przypadku osoba ta może przystąpić do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (odbywać staż kierunkowy) bezpośrednio po uzyskaniu ujemnego wyniku badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jednocześnie okres przerwy w udzielaniu świadczeń (czyli przerwy w realizacji szkolenia specjalizacyjnego) nie dłuższy jednorazowo niż 14 dni powodować będzie przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego w dotychczasowym trybie.

„Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”

Mamy przyjemność poinformować, że w jubileuszowej, dwudziestej edycji konkursu  „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” nagrodę specjalną „Menadżer Zdrowia” otrzymał  dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, prof. CMKP kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” to coroczny konkurs, którego organizatorem jest Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcja „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”. […]

18.01.2021

#SzczepimySię