Komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych

Szanowni Państwo,

zamieszczamy komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych i wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne.

Pomimo wywołanych epidemią wirusa SARS-CoV-2 utrudnień w działalności placówek ochrony zdrowia, w tym realizujących szkolenie specjalizacyjne lekarzy, należy możliwie szybko podjąć skuteczne działania zmierzające do wznowienia działalności szkoleniowej z zachowaniem środków ostrożności niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, personelowi zatrudnionemu w danej jednostce organizacyjnej podmiotu leczniczego oraz szkolącym się lekarzom.

Jednocześnie Informujemy, że nie ma podstaw prawnych do wymagania przez jednostkę prowadzącą staż kierunkowy od lekarza/lekarza dentysty kierowanego do niej w celu odbycia stażu kierunkowego samodzielnego wykonania testu w kierunku COVID-19. Testy takie należy przeprowadzać w przypadku zaistnienia podejrzenia, że dany lekarz/lekarz dentysta był szczególnie narażony  na zakażenie i może być chory na COVID-19, czyli np. w przypadku występowania objawów choroby lub potwierdzonego kontaktu lekarza/lekarza dentysty z chorym na COVID-19.

W takim przypadku, test powinien zostać wykonany w jednostce prowadzącej staż kierunkowy. W trakcie stażu kierunkowego lekarz odbywający staż powinien być poddawany testom w kierunku COVID-19 na zasadach obowiązujących w danym podmiocie leczniczym. Koszt przeprowadzenia ww. testów zostanie pokryty ze środków NFZ i rozliczony analogicznie do testów wykonywanych dla pracowników danej jednostki prowadzącej staż kierunkowy.

Jednocześnie, informujemy, że nie ma przeciwskazań do przyjęcia na staż kierunkowy lekarza, który realizuje szkolenie specjalizacyjne w szpitalu jednoimiennym lub  oddziale zakaźnym jeżeli lekarz uzyska ujemny wynik badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wykonanym nie wcześniej niż 7 dnia od zaprzestania udzielania świadczeń w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym (zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego). Test w takim przypadku powinien zostać wykonany w jednostce macierzystej lub prowadzącej staż kierunkowy i rozliczony na zasadach przyjętych dla pracowników medycznych danego podmiotu leczniczego. W takim przypadku osoba ta może przystąpić do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (odbywać staż kierunkowy) bezpośrednio po uzyskaniu ujemnego wyniku badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jednocześnie okres przerwy w udzielaniu świadczeń (czyli przerwy w realizacji szkolenia specjalizacyjnego) nie dłuższy jednorazowo niż 14 dni powodować będzie przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego w dotychczasowym trybie.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-odbywania-stazy-kierunkowych-i-wykonywania-testow-w-kierunku-covid-19

Aktualności

Raport CMKP „Wiedza, postawy i zachowania Polaków w zakresie profilaktyki onkologicznej”

Ponad połowa Polaków wskazuje badania przesiewowe jako ważny element profilaktyki onkologicznej i wczesnego wykrywania nowotworów, jednak regularną samokontrolę (samobadanie) objawów mogących sugerować chorobę nowotworową deklaruje jedynie 21,5% badanych. Niepokoi również skala dezinformacji zdrowotnej – co piąty respondent błędnie uważa, że suplementy diety chronią przed nowotworami, a co szósty wierzy w skuteczność tzw. „detoksów”. To najważniejsze […]

17.06.2026
Więcej
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej