Komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych

Szanowni Państwo,

zamieszczamy komunikat w sprawie odbywania staży kierunkowych i wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne.

Pomimo wywołanych epidemią wirusa SARS-CoV-2 utrudnień w działalności placówek ochrony zdrowia, w tym realizujących szkolenie specjalizacyjne lekarzy, należy możliwie szybko podjąć skuteczne działania zmierzające do wznowienia działalności szkoleniowej z zachowaniem środków ostrożności niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, personelowi zatrudnionemu w danej jednostce organizacyjnej podmiotu leczniczego oraz szkolącym się lekarzom.

Jednocześnie Informujemy, że nie ma podstaw prawnych do wymagania przez jednostkę prowadzącą staż kierunkowy od lekarza/lekarza dentysty kierowanego do niej w celu odbycia stażu kierunkowego samodzielnego wykonania testu w kierunku COVID-19. Testy takie należy przeprowadzać w przypadku zaistnienia podejrzenia, że dany lekarz/lekarz dentysta był szczególnie narażony  na zakażenie i może być chory na COVID-19, czyli np. w przypadku występowania objawów choroby lub potwierdzonego kontaktu lekarza/lekarza dentysty z chorym na COVID-19.

W takim przypadku, test powinien zostać wykonany w jednostce prowadzącej staż kierunkowy. W trakcie stażu kierunkowego lekarz odbywający staż powinien być poddawany testom w kierunku COVID-19 na zasadach obowiązujących w danym podmiocie leczniczym. Koszt przeprowadzenia ww. testów zostanie pokryty ze środków NFZ i rozliczony analogicznie do testów wykonywanych dla pracowników danej jednostki prowadzącej staż kierunkowy.

Jednocześnie, informujemy, że nie ma przeciwskazań do przyjęcia na staż kierunkowy lekarza, który realizuje szkolenie specjalizacyjne w szpitalu jednoimiennym lub  oddziale zakaźnym jeżeli lekarz uzyska ujemny wynik badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wykonanym nie wcześniej niż 7 dnia od zaprzestania udzielania świadczeń w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym (zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego). Test w takim przypadku powinien zostać wykonany w jednostce macierzystej lub prowadzącej staż kierunkowy i rozliczony na zasadach przyjętych dla pracowników medycznych danego podmiotu leczniczego. W takim przypadku osoba ta może przystąpić do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (odbywać staż kierunkowy) bezpośrednio po uzyskaniu ujemnego wyniku badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jednocześnie okres przerwy w udzielaniu świadczeń (czyli przerwy w realizacji szkolenia specjalizacyjnego) nie dłuższy jednorazowo niż 14 dni powodować będzie przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego w dotychczasowym trybie.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-odbywania-stazy-kierunkowych-i-wykonywania-testow-w-kierunku-covid-19

Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Dofinansowanie na wsparcie kształcenia podyplomowego lekarzy w wybranych dziedzinach priorytetowych

Projekt pn. „Wspieranie kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski (FERS1)” został pozytywnie oceniony i wybrany do dofinansowania. W ramach projektu zostanie zorganizowanych m.in.: 2500 obowiązkowych kursów specjalizacyjnych. Ok. 8000 lekarzy – realizujących jedną z dwunastu specjalizacji priorytetowych – otrzyma wsparcie w kształceniu podyplomowym. W projekcie będą mogli wziąć udział […]

27.11.2023
Więcej