Konferencja na temat łuszczycy w CMKP

Z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę w siedzibie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyła się konferencja dla dziennikarzy i pacjentów.

W debacie ekspertów udział wzięli: prof. Wojciech Bik, Zastępca Dyrektora ds. Dydaktycznych i Naukowych CMKP, prof. Irena Walecka, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP, wojewódzki konsultant ds. dermatologii i wenerologii na Mazowszu prof. Witold Owczarek, krajowy konsultant ds. dermatologii i wenerologii prof. Brygida Kwiatkowska, krajowa konsultant ds. reumatologii i zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, dr n. med. Magdalena Kaniewska, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz Agnieszka Bartczak, psycholog i psychoterapeuta.

– W ostatnim czasie zaszło bardzo wiele pozytywnych zmian w leczeniu łuszczycy – mówiła prof. Irena Walecka. – Możemy leczyć dzieci od 4. roku życia, w tej grupie wiekowej mamy jeden lek, natomiast dla dzieci powyżej 6. r.ż. w ramach programów wiekowych dostępnych jest już kilka leków. Dla osób powyżej 18 r.ż.  mamy ich aż 11. Warto podkreślić także to, że czas leczenia nie jest już ograniczony. Posiadamy również możliwości terapeutyczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Prof. Brygida Kwiatkowska przypomniała, że 17 października rozpoczął się pilotaż Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS). Konsultant podkreślała, że celem pilotażu jest jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia w ciągu 12 tygodni.

– Dzięki temu, że szybciej postawimy diagnozę, możemy wcześniej zacząć leczyć, a pacjent ma szansę uniknąć wielu powikłań, w tym niepełnosprawności, rozwoju chorób współistniejących – podkreśliła prof. Brygida Kwiatkowska.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym. Najczęściej zaczyna się u młodych dorosłych, po pierwszych stresujących sytuacjach – kiedyś była to matura, a dziś łuszczyca pojawia się już u nastolatków i małych dzieci. Warto pamiętać, że łuszczyca to choroba ogólnoustrojowa, której towarzyszyć mogą choroby współistniejące takie jak: zapalne choroby jelit, zaburzenia psychiatryczne i psychologiczne (depresja i stany lękowe). U 30-40 proc. chorych na łuszczycę występuje łuszczycowe zapalenie stawów. Wtedy zaatakowane są nie tylko komórki naskórka, ale także stawy.

Prof. Wojciech Bik opowiedział o otyłości, która bardzo często dotyka osoby z łuszczycą. Dagmara Samselska, prezes Fundacji AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS przekazała informację o infolinii dla pacjentów z łuszczycą i Dermabusie, który jeździ po Polsce. W trakcie konferencji w siedzibie CMKP można było skorzystać z konsultacji z dermatologiem, psychologiem i dietetykiem.

Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Aktualności

Ponad 5 tysięcy lekarzy jesienią rozpocznie specjalizację

Po trzech etapach jesiennej rekrutacji na specjalizacje 5129 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 4134 – w ramach rezydentury i 995 – w trybie pozarezydenckim. W jesiennym postępowaniu po raz pierwszy odbył się trzeci etap, w wyniku którego przyznano dodatkowych 195 miejsc na rezydenturach w dziedzinach priorytetowych. Wszyscy lekarze zakwalifikowani i niezakwalifikowani od 30.11.2023 […]

30.11.2023
Więcej
Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej