Konferencja na temat łuszczycy w CMKP

Z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę w siedzibie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyła się konferencja dla dziennikarzy i pacjentów.

W debacie ekspertów udział wzięli: prof. Wojciech Bik, Zastępca Dyrektora ds. Dydaktycznych i Naukowych CMKP, prof. Irena Walecka, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP, wojewódzki konsultant ds. dermatologii i wenerologii na Mazowszu prof. Witold Owczarek, krajowy konsultant ds. dermatologii i wenerologii prof. Brygida Kwiatkowska, krajowa konsultant ds. reumatologii i zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, dr n. med. Magdalena Kaniewska, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz Agnieszka Bartczak, psycholog i psychoterapeuta.

– W ostatnim czasie zaszło bardzo wiele pozytywnych zmian w leczeniu łuszczycy – mówiła prof. Irena Walecka. – Możemy leczyć dzieci od 4. roku życia, w tej grupie wiekowej mamy jeden lek, natomiast dla dzieci powyżej 6. r.ż. w ramach programów wiekowych dostępnych jest już kilka leków. Dla osób powyżej 18 r.ż.  mamy ich aż 11. Warto podkreślić także to, że czas leczenia nie jest już ograniczony. Posiadamy również możliwości terapeutyczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Prof. Brygida Kwiatkowska przypomniała, że 17 października rozpoczął się pilotaż Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS). Konsultant podkreślała, że celem pilotażu jest jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia w ciągu 12 tygodni.

– Dzięki temu, że szybciej postawimy diagnozę, możemy wcześniej zacząć leczyć, a pacjent ma szansę uniknąć wielu powikłań, w tym niepełnosprawności, rozwoju chorób współistniejących – podkreśliła prof. Brygida Kwiatkowska.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym. Najczęściej zaczyna się u młodych dorosłych, po pierwszych stresujących sytuacjach – kiedyś była to matura, a dziś łuszczyca pojawia się już u nastolatków i małych dzieci. Warto pamiętać, że łuszczyca to choroba ogólnoustrojowa, której towarzyszyć mogą choroby współistniejące takie jak: zapalne choroby jelit, zaburzenia psychiatryczne i psychologiczne (depresja i stany lękowe). U 30-40 proc. chorych na łuszczycę występuje łuszczycowe zapalenie stawów. Wtedy zaatakowane są nie tylko komórki naskórka, ale także stawy.

Prof. Wojciech Bik opowiedział o otyłości, która bardzo często dotyka osoby z łuszczycą. Dagmara Samselska, prezes Fundacji AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS przekazała informację o infolinii dla pacjentów z łuszczycą i Dermabusie, który jeździ po Polsce. W trakcie konferencji w siedzibie CMKP można było skorzystać z konsultacji z dermatologiem, psychologiem i dietetykiem.

Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Aktualności

II Forum Młodych Naukowców: interdyscyplinarność, innowacje i wybitni eksperci

15 czerwca 2024 roku w Warszawie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbędzie się II Forum Młodych Naukowców. W konferencji naukowej mogą wziąć udział młodzi biolodzy, biomedycy, lekarze, ale także studenci i rezydenci. – Nasza konferencja wyróżnia się interdyscyplinarnością – mówi prof. CMKP Joanna Bogusławska z Collegium Iuvenum, które organizuje wydarzenie. – W jednym miejscu spotkają […]

21.05.2024
Więcej
Aktualności

Innowacyjny termometr owulacyjny

Reprezentacja I Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Szpitala Św. Zofii uczestniczyła w obradach 21. Światowego Kongresu Endokrynologii Ginekologicznej (ISGE). Zespół w składzie: dr Agnieszka Strojny, dr Radosław Maksym i prof. CMKP Anna Scholz przygotował doniesienie na temat badań nad wykorzystaniem innowacyjnego termometru owulacyjnego prowadzonych we współpracy z polskim startup-em. Praca ta została wyróżniona nagrodą […]

14.05.2024
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 13.05.2024

Miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Macieja Tyczyńskiego z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CMKP.  Doktorant jako rozprawę przedstawił pracę pt. Analiza wybranych czynników rokowniczych w populacji kolejnych pacjentów poddawanych przezskórnej rewaskularyzacji wieńcowej z zastosowaniem stentu II generacji uwalniającego sirolimus Alex Plus: wyniki 4-letniej obserwacji. Promotorem pracy jest dr hab. […]

13.05.2024
Więcej