Konferencja na temat łuszczycy w CMKP

Z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę w siedzibie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyła się konferencja dla dziennikarzy i pacjentów.

W debacie ekspertów udział wzięli: prof. Wojciech Bik, Zastępca Dyrektora ds. Dydaktycznych i Naukowych CMKP, prof. Irena Walecka, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP, wojewódzki konsultant ds. dermatologii i wenerologii na Mazowszu prof. Witold Owczarek, krajowy konsultant ds. dermatologii i wenerologii prof. Brygida Kwiatkowska, krajowa konsultant ds. reumatologii i zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, dr n. med. Magdalena Kaniewska, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz Agnieszka Bartczak, psycholog i psychoterapeuta.

– W ostatnim czasie zaszło bardzo wiele pozytywnych zmian w leczeniu łuszczycy – mówiła prof. Irena Walecka. – Możemy leczyć dzieci od 4. roku życia, w tej grupie wiekowej mamy jeden lek, natomiast dla dzieci powyżej 6. r.ż. w ramach programów wiekowych dostępnych jest już kilka leków. Dla osób powyżej 18 r.ż.  mamy ich aż 11. Warto podkreślić także to, że czas leczenia nie jest już ograniczony. Posiadamy również możliwości terapeutyczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Prof. Brygida Kwiatkowska przypomniała, że 17 października rozpoczął się pilotaż Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS). Konsultant podkreślała, że celem pilotażu jest jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia w ciągu 12 tygodni.

– Dzięki temu, że szybciej postawimy diagnozę, możemy wcześniej zacząć leczyć, a pacjent ma szansę uniknąć wielu powikłań, w tym niepełnosprawności, rozwoju chorób współistniejących – podkreśliła prof. Brygida Kwiatkowska.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym. Najczęściej zaczyna się u młodych dorosłych, po pierwszych stresujących sytuacjach – kiedyś była to matura, a dziś łuszczyca pojawia się już u nastolatków i małych dzieci. Warto pamiętać, że łuszczyca to choroba ogólnoustrojowa, której towarzyszyć mogą choroby współistniejące takie jak: zapalne choroby jelit, zaburzenia psychiatryczne i psychologiczne (depresja i stany lękowe). U 30-40 proc. chorych na łuszczycę występuje łuszczycowe zapalenie stawów. Wtedy zaatakowane są nie tylko komórki naskórka, ale także stawy.

Prof. Wojciech Bik opowiedział o otyłości, która bardzo często dotyka osoby z łuszczycą. Dagmara Samselska, prezes Fundacji AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS przekazała informację o infolinii dla pacjentów z łuszczycą i Dermabusie, który jeździ po Polsce. W trakcie konferencji w siedzibie CMKP można było skorzystać z konsultacji z dermatologiem, psychologiem i dietetykiem.

Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Prelegenci na scenie podczas konferencji z okazji światowego dnia chorego na łuszczycę
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na IX edycję Szkoły Prawa Medycznego w CMKP

Zapraszamy na IX edycję Szkoły Prawa Medycznego „Współpraca zawodów medycznych w obszarze profilaktyki – prawa, obowiązki i odpowiedzialność„, która odbędzie się 12 czerwca 2026 r. o godz. 9:00 w Aula Magna CMKP. Konferencja w formie hybrydowej jest bezpłatna. Tegoroczna IX edycja Szkoły Prawa Medycznego poświęcona będzie współpracy interdyscyplinarnej zawodów medycznych w obszarze profilaktyki, ze szczególnym […]

27.05.2026
Więcej