Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”

6 lutego 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 jest odpowiedzią na obecny wskaźnik oraz prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe.

– Żyjemy dłużej, będziemy żyć dłużej, a w związku z tym i prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną wzrasta i będzie wzrastało. Przewiduje się, że u nas zachorowań na chorobę onkologiczną będzie około 15 proc. więcej niż dziś w ciągu 5 lat, o 20 proc. więcej w ciągu najbliższych 10 lat – Prezydent RP Andrzej Duda.

Strategia wskazuje pięć kluczowych obszarów inwestycyjnych:

  1. Inwestycje w kadry
  2. Inwestycje w edukację – prewencja pierwotna – styl życia
  3. Inwestycja w pacjenta – prewencja wtórna
  4. Inwestycje w naukę i innowacje
  5. Inwestycje w system opieki onkologicznej

Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

– Pierwszy raz w historii opracowaliśmy i przejęliśmy strategię walki z rakiem. To wielkie święto polskich pacjentów. Symbolem jest fakt, że zdarzyło się to w Światowy Dzień Walki z Rakiem – pokreślił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln rocznie w latach 2021-2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024-2030.

W konferencji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert oraz prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska.

 

Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia. Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o […]

29.05.2023
Więcej