Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”

6 lutego 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 jest odpowiedzią na obecny wskaźnik oraz prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe.

– Żyjemy dłużej, będziemy żyć dłużej, a w związku z tym i prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną wzrasta i będzie wzrastało. Przewiduje się, że u nas zachorowań na chorobę onkologiczną będzie około 15 proc. więcej niż dziś w ciągu 5 lat, o 20 proc. więcej w ciągu najbliższych 10 lat – Prezydent RP Andrzej Duda.

Strategia wskazuje pięć kluczowych obszarów inwestycyjnych:

  1. Inwestycje w kadry
  2. Inwestycje w edukację – prewencja pierwotna – styl życia
  3. Inwestycja w pacjenta – prewencja wtórna
  4. Inwestycje w naukę i innowacje
  5. Inwestycje w system opieki onkologicznej

Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

– Pierwszy raz w historii opracowaliśmy i przejęliśmy strategię walki z rakiem. To wielkie święto polskich pacjentów. Symbolem jest fakt, że zdarzyło się to w Światowy Dzień Walki z Rakiem – pokreślił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln rocznie w latach 2021-2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024-2030.

W konferencji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert oraz prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska.

 

Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej 28.11.2024

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Magdaleny Dutsch-Wicherek z Kliniki Psychiatrii CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. „Analiza występowania depresji okołoporodowej u kobiet w związku z nieprawidłową aktywacją układu odpornościowego w czasie ciąży i połogu”. Promotorem jest dr hab. n .med. Michał Lew-Starowicz, prof. CMKP […]

28.11.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich 25.11.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich. Lek. Tomasz Żelek z Kliniki Nefrologii i Chorób  Wewnętrznych CMKP jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. Samodzielne badanie przetoki tętniczo-żylnej przez pacjentów leczonych powtarzanymi hemodializami a przeżycie dostępu naczyniowego do hemodializ – ocena autorskiego programu edukacyjnego dla pacjentów dializowanych. Promotorem pracy […]

25.11.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich 21.11.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich. Lek. Beata Feldman z Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologicznej CMKP w Otwocku jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Badania zależności pomiędzy stopniem kręgozmyku a radiologiczną morfologią mięśni przykręgosłupowych u pacjentów ze spondylolizą i spondylolistezą na poziomie L5/S1 z wykorzystaniem techniki tomografii komputerowej. […]

21.11.2024
Więcej