Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”

6 lutego 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 jest odpowiedzią na obecny wskaźnik oraz prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe.

– Żyjemy dłużej, będziemy żyć dłużej, a w związku z tym i prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną wzrasta i będzie wzrastało. Przewiduje się, że u nas zachorowań na chorobę onkologiczną będzie około 15 proc. więcej niż dziś w ciągu 5 lat, o 20 proc. więcej w ciągu najbliższych 10 lat – Prezydent RP Andrzej Duda.

Strategia wskazuje pięć kluczowych obszarów inwestycyjnych:

1. Inwestycje w kadry
  2. Inwestycje w edukację – prewencja pierwotna – styl życia
  3. Inwestycja w pacjenta – prewencja wtórna
  4. Inwestycje w naukę i innowacje
  5. Inwestycje w system opieki onkologicznej

Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

– Pierwszy raz w historii opracowaliśmy i przejęliśmy strategię walki z rakiem. To wielkie święto polskich pacjentów. Symbolem jest fakt, że zdarzyło się to w Światowy Dzień Walki z Rakiem – pokreślił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln rocznie w latach 2021-2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024-2030.

W konferencji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert oraz prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska.

Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos

20 października br. odbyła się 1. obrona rozprawy doktorskiej w nowym roku akademickim 2020/2021. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos. Jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. „Analiza zasadności badań tomografii komputerowej w ortopedii na przykładzie kości i stawów kończyny dolnej”. Promotorem pracy był prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki. Serdecznie gratulujemy.

21.10.2020

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]