Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”

6 lutego 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 jest odpowiedzią na obecny wskaźnik oraz prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe.

– Żyjemy dłużej, będziemy żyć dłużej, a w związku z tym i prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną wzrasta i będzie wzrastało. Przewiduje się, że u nas zachorowań na chorobę onkologiczną będzie około 15 proc. więcej niż dziś w ciągu 5 lat, o 20 proc. więcej w ciągu najbliższych 10 lat – Prezydent RP Andrzej Duda.

Strategia wskazuje pięć kluczowych obszarów inwestycyjnych:

  1. Inwestycje w kadry
  2. Inwestycje w edukację – prewencja pierwotna – styl życia
  3. Inwestycja w pacjenta – prewencja wtórna
  4. Inwestycje w naukę i innowacje
  5. Inwestycje w system opieki onkologicznej

Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

– Pierwszy raz w historii opracowaliśmy i przejęliśmy strategię walki z rakiem. To wielkie święto polskich pacjentów. Symbolem jest fakt, że zdarzyło się to w Światowy Dzień Walki z Rakiem – pokreślił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln rocznie w latach 2021-2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024-2030.

W konferencji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert oraz prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska.

 

Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na IX edycję Szkoły Prawa Medycznego w CMKP

Zapraszamy na IX edycję Szkoły Prawa Medycznego „Współpraca zawodów medycznych w obszarze profilaktyki – prawa, obowiązki i odpowiedzialność„, która odbędzie się 12 czerwca 2026 r. o godz. 9:00 w Aula Magna CMKP. Konferencja w formie hybrydowej jest bezpłatna. Tegoroczna IX edycja Szkoły Prawa Medycznego poświęcona będzie współpracy interdyscyplinarnej zawodów medycznych w obszarze profilaktyki, ze szczególnym […]

27.05.2026
Więcej