Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”

6 lutego 2020 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pt. „Strategia i co dalej?”.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 jest odpowiedzią na obecny wskaźnik oraz prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe.

– Żyjemy dłużej, będziemy żyć dłużej, a w związku z tym i prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną wzrasta i będzie wzrastało. Przewiduje się, że u nas zachorowań na chorobę onkologiczną będzie około 15 proc. więcej niż dziś w ciągu 5 lat, o 20 proc. więcej w ciągu najbliższych 10 lat – Prezydent RP Andrzej Duda.

Strategia wskazuje pięć kluczowych obszarów inwestycyjnych:

1. Inwestycje w kadry
  2. Inwestycje w edukację – prewencja pierwotna – styl życia
  3. Inwestycja w pacjenta – prewencja wtórna
  4. Inwestycje w naukę i innowacje
  5. Inwestycje w system opieki onkologicznej

Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

– Pierwszy raz w historii opracowaliśmy i przejęliśmy strategię walki z rakiem. To wielkie święto polskich pacjentów. Symbolem jest fakt, że zdarzyło się to w Światowy Dzień Walki z Rakiem – pokreślił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln rocznie w latach 2021-2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024-2030.

W konferencji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert oraz prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska.

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021