Kurs „Postępy Endokrynologii i Diabetologii” w Juracie

28-29 maja 2021 odbył się doroczny organizowany od 21 lat w Juracie przez zespół wykładowców Kliniki Endokrynologii CMKP kurs kształcenia podyplomowego lekarzy „Postępy Endokrynologii i Diabetologii” współorganizowany również przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa  Endokrynologicznego oraz Narodową Fundację Endokrynologii im. W. Hartwiga.

Mimo trudnego czasu pandemii koronawirusa organizatorzy postanowili nie zawieszać kursu, a przeprowadzić zajęcia z Warszawy, ze studia e-learningu Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Na kursie przeznaczonym głównie dla lekarzy specjalistów: endokrynologów, diabetologów, pediatrów, internistów, ginekologów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przedstawiono w siedmiu sesjach tematycznych 44 najciekawsze publikacje, które ukazały się w wiodących czasopismach medycznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Każdą prezentację zakończono zaleceniami w formie recepty – przepisu; co nowego i ważnego dla praktyki klinicznej wynika z zaprezentowanych doniesień. Wykłady prezentowane były „na żywo” z transmisją on-line z możliwością zadawania pytań w trakcie („czat”) i prowadzeniem szerokiej dyskusji po każdej sesji. W tym roku nasze obrady otwierała sesja dotycząca problemów z jakimi endokrynologia musi zmierzyć się w obliczu pandemii COVID-19.

W oparciu o streszczane artykuły starano się udzielić praktycznych rad, jak w tych trudnych czasach, wykorzystując czasami ograniczone krajowe możliwości radzić sobie nie tylko z diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób tarczycy ale również wszystkich pozostałych endokrynopatii ze szczególnym uwzględnieniem otyłości, zaburzeń metabolicznych i mineralizacji kości. Publikacje te przedstawili i skomentowali profesorowie i lekarze – klinicyści, najlepsi wykładowcy na kursach CMKP.

W konferencji uczestniczyło ponad 720 osób.

Dyskusja w trakcie Konferencji prowadzona ze studia e-learningu CMKP, prawie jak z molow Juracie.

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021