Laboratorium chodu w SPSK im. prof. Adama Grucy w Otwocku

Mężczyzna z podpiętymi diodami na nogach, chodzący po macie w laboratorium chodu w szpitalu
Ekran komputera, na którym znajduje się odczyt z czujników ruchu

W Klinice Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstało laboratorium chodu. Komputerowy system sczytuje dane z kamer, platform i czujników dotyczących chodu pacjenta, a lekarze na podstawie tych danych mogą precyzyjniej diagnozować problemy pacjentów i lepiej monitorować efekty operacji oraz rehabilitacji.

– W trackie badania pacjent chodzi boso po specjalnej platformie. Ma umieszczone na ciele elektrody odbierające pracę wybranych mięśni oraz czujniki  ruchu, od których odbite światło analizuje system wielu kamer równocześnie – mówi prof. Małgorzata Łukowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji w SPSK w Otwocku i konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Prof. Łukowicz podaje, że dzięki kompleksowej analizie chodu można ocenić deficyty u pacjenta po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego, dobrać prawidłowe procedury rehabilitacyjne, sprawdzić, czy pacjent może odstawić kule, czy wymaga dalszej rehabilitacji.

– W laboratorium chodu badając różne parametry widzimy, czy pacjent po amputacji kończyny dolnej ma prawidłowo dobraną protezę i równomiernie obciąża obie strony ciała. Jeśli nie, to znak, że nadal powinien być rehabilitowany, bądź należy dobrać inne zaopatrzenie protetyczne – dodaje prof. Łukowicz.

Zbadanie prawidłowości chodu może być także  bardzo cenne dla sportowców, bo dzięki temu mogą uniknąć kontuzji.

Przez lata możemy nie wiedzieć, że nasz chód nie jest prawidłowy, dopóki nie powoduje dolegliwości bólowych – dodaje prof. Łukowicz. – Asymetria ciała jest szczególnie niebezpieczna u sportowców, gdyż może powodować przeciążenia i prowadzić do urazów. Podobnie u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu.

Prof. Łukowicz podaje, że często dopiero podczas dokładnego komputerowego badania może się okazać, że boli nas kręgosłup, bo mamy asymetrię, która skutkuje przeciążeniem struktur miednicy i kręgosłupa.

– Nie doceniamy naszych stóp, a one mają ogromne znacznie, jeśli chodzi o zachowanie prawidłowej postawy ciała – mówi ekspert. – Stopa ludzka zbudowana jest z 26 kości i aż 33 stawów. Gdy chodzimy, nasze stopy muszą unieść nacisk wielu ton, dlatego każda nieprawidłowa nawet drobna zmiana w postawie ciała odbija się na przeciążeniu stawów skokowych, biodrowych, kolanowych oraz kręgosłupa.

Prof. Łukowicz podkreśla, że już nawet drobne odejście od wzorca prawidłowego chodu może powodować dysproporcje w rozkładzie ciężaru ciała, różnicę w długości nóg czy zapalenie rozcięgna podeszwowego. Takie problemy zdrowotne mogą powodować częstsze kontuzje i problemy bólowe.

Laboratorium chodu będzie wykorzystywane jako narzędzie w edukacji lekarzy w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Lekarze podczas kursów specjalizacyjnych nauczą się m.in.: jak przeprowadzić badania oraz jak na ich podstawie właściwie np.: zaplanować proces rehabilitacji. Sprzęt do laboratorium chodu został sfinansowany z projektu pn. „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju”,  współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).  

Zapraszamy do obejrzenia relacji na YouTube

 

Aktualności

Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP (CSE), organizowany w ramach obchodów 20-lecia Polski w UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Kiedy? 10 maja 2024, od 9:00 do 15:00 Gdzie? Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ul. Marymoncka 99/103, Warszawa W programie przygotowaliśmy poniższe atrakcje: Tematyczne odprowadzanie: nasi instruktorzy zaprezentują CSE, umożliwiając przyjrzenie się bliżej […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Webinar poświęcony bazie EmBiology

Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony bazie EmBiology. W trakcie tego webinaru uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi: Jak stronniczość może wpływać na wyszukiwanie literatury? W jaki sposób można znaleźć kluczowe dane biologiczne w opublikowanej literaturze bez konieczności spędzania wielu godzin na czytaniu artykułów? Webinar odbędzie się 2 maja o godzinie 16:00 polskiego czasu. Zapisy […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Zostanie przeprowadzony dodatkowy etap wiosennego postępowania kwalifikacyjnego

Minister Zdrowia podjął decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego etapu w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Trzeci etap został uruchomiony 22 kwietnia 2024 r. w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). Na miejsca rezydenckie w dziedzinach priorytetowych zostało w nim zakwalifikowanych 116 lekarzy. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego biorą udział lekarze niezakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego, […]

23.04.2024
Więcej