Laboratorium chodu w SPSK im. prof. Adama Grucy w Otwocku

Mężczyzna z podpiętymi diodami na nogach, chodzący po macie w laboratorium chodu w szpitalu
Ekran komputera, na którym znajduje się odczyt z czujników ruchu

W Klinice Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstało laboratorium chodu. Komputerowy system sczytuje dane z kamer, platform i czujników dotyczących chodu pacjenta, a lekarze na podstawie tych danych mogą precyzyjniej diagnozować problemy pacjentów i lepiej monitorować efekty operacji oraz rehabilitacji.

– W trackie badania pacjent chodzi boso po specjalnej platformie. Ma umieszczone na ciele elektrody odbierające pracę wybranych mięśni oraz czujniki  ruchu, od których odbite światło analizuje system wielu kamer równocześnie – mówi prof. Małgorzata Łukowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji w SPSK w Otwocku i konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Prof. Łukowicz podaje, że dzięki kompleksowej analizie chodu można ocenić deficyty u pacjenta po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego, dobrać prawidłowe procedury rehabilitacyjne, sprawdzić, czy pacjent może odstawić kule, czy wymaga dalszej rehabilitacji.

– W laboratorium chodu badając różne parametry widzimy, czy pacjent po amputacji kończyny dolnej ma prawidłowo dobraną protezę i równomiernie obciąża obie strony ciała. Jeśli nie, to znak, że nadal powinien być rehabilitowany, bądź należy dobrać inne zaopatrzenie protetyczne – dodaje prof. Łukowicz.

Zbadanie prawidłowości chodu może być także  bardzo cenne dla sportowców, bo dzięki temu mogą uniknąć kontuzji.

Przez lata możemy nie wiedzieć, że nasz chód nie jest prawidłowy, dopóki nie powoduje dolegliwości bólowych – dodaje prof. Łukowicz. – Asymetria ciała jest szczególnie niebezpieczna u sportowców, gdyż może powodować przeciążenia i prowadzić do urazów. Podobnie u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu.

Prof. Łukowicz podaje, że często dopiero podczas dokładnego komputerowego badania może się okazać, że boli nas kręgosłup, bo mamy asymetrię, która skutkuje przeciążeniem struktur miednicy i kręgosłupa.

– Nie doceniamy naszych stóp, a one mają ogromne znacznie, jeśli chodzi o zachowanie prawidłowej postawy ciała – mówi ekspert. – Stopa ludzka zbudowana jest z 26 kości i aż 33 stawów. Gdy chodzimy, nasze stopy muszą unieść nacisk wielu ton, dlatego każda nieprawidłowa nawet drobna zmiana w postawie ciała odbija się na przeciążeniu stawów skokowych, biodrowych, kolanowych oraz kręgosłupa.

Prof. Łukowicz podkreśla, że już nawet drobne odejście od wzorca prawidłowego chodu może powodować dysproporcje w rozkładzie ciężaru ciała, różnicę w długości nóg czy zapalenie rozcięgna podeszwowego. Takie problemy zdrowotne mogą powodować częstsze kontuzje i problemy bólowe.

Laboratorium chodu będzie wykorzystywane jako narzędzie w edukacji lekarzy w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Lekarze podczas kursów specjalizacyjnych nauczą się m.in.: jak przeprowadzić badania oraz jak na ich podstawie właściwie np.: zaplanować proces rehabilitacji. Sprzęt do laboratorium chodu został sfinansowany z projektu pn. „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju”,  współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).  

Zapraszamy do obejrzenia relacji na YouTube

 

Aktualności

Ponad 5 tysięcy lekarzy jesienią rozpocznie specjalizację

Po trzech etapach jesiennej rekrutacji na specjalizacje 5129 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 4134 – w ramach rezydentury i 995 – w trybie pozarezydenckim. W jesiennym postępowaniu po raz pierwszy odbył się trzeci etap, w wyniku którego przyznano dodatkowych 195 miejsc na rezydenturach w dziedzinach priorytetowych. Wszyscy lekarze zakwalifikowani i niezakwalifikowani od 30.11.2023 […]

30.11.2023
Więcej
Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej