Komunikat w sprawie szkoleń uprawniających do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID – 19 dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych

Ministerstwo Zdrowia informuje, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 (Dz.U. z 2021 r. poz. 293) fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni, przeprowadzają szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, jeżeli:

1) uzyskali dokument potwierdzający ukończenie szkolenia:

a) teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, oraz

b) praktycznego, którego program zatwierdziło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, obejmującego naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego w warunkach symulowanych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego lub uczelni prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim.

Mając na uwadze powyższe, informujemy, iż zapisy na ww. bezpłatne szkolenie uprawniające do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID – 19 prowadzą właściwe samorządy zawodowe. Dodatkowe informacje zainteresowane osoby mogą uzyskać pod następującymi linkami:

Fizjoterapeuci: https://kif.info.pl/szczepmy-przeciw-covid-19/

Farmaceuci: https://www.nia.org.pl/2021/03/03/34975/

Diagności laboratoryjni: https://kidl.org.pl/news/view?id=2092 .

Jednocześnie informujemy, iż od dnia 15 marca 2021 r. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego rozpoczęło cykl szkoleń teoretycznych dotyczących przeprowadzania szczepień przeciwko COVID – 19 dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Ponadto informujemy, iż dla ww. osób, które ukończyły szkolenie teoretyczne, trwają zapisy na szkolenia praktyczne realizowane w warunkach symulowanych w uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku lekarskim.

Uwaga
do przeprowadzania szkoleń praktycznych dołączyły dwie nowe uczelnie (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie i Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego), są w nich dostępne miejsca szkoleniowe.

Zapraszamy fizjoterapeutów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych, którzy ukończyli część teoretyczną kursu, do zarejestrowania się na część praktyczną organizowaną w niżej wskazanych uczelniach. W tym celu należy wejść na wybraną stronę i wypełnić formularz zgłoszeniowy:

  1. Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
    https://kp.umed.pl/
  2. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
    https://forms.sum.edu.pl/formularze/formularz-rejestracyjny-na-szkolenie
  3. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
    https://e-csm.umlub.pl/csm_szkolenia/index.php
  4. Warszawski Uniwersytet Medyczny
    https://csm.wum.edu.pl/pl/node/96
  5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
    https://form.lazarski.pl/pl/kurs-szczepien/
  6. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
    https://csm.umb.edu.pl/aktualnosci/szkolenia-farmaceutow-diagnostow-i-fizjoterapeutow-w-zakresie-wykonywania-szczepien/.
  7. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
    https://www.pum.edu.pl
  8. Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum  –https://kursy.mckp.uj.edu.pl/szczepienia/
  9. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – WOLNE MIEJSCA SZKOLENIOWE
    https://www.ka.edu.pl/aktualnosci/art,803,szkolenia-wykonywanie-szczepien-przeciwko-covid-19.html
  10. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy
    Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK
    https://csm.cm.umk.pl/wspolpraca/szkolenia-we-wspolpracy-z-cmkp/
  11. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
    https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=eteLJbt720SFXQgzq4E8G-ZVMri2mARFqGGzBX-x7klUMFRTOTZJVzZKSUFXMEI1RlhWVUY5RVVYVC4u
  12. Centrum Studiów Podyplomowych i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytet im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu http://www.podyplomowe.ump.edu.pl/pl/kursy/praktyczna-czesc-kursu-szczepien-przeciwko-covid-19-dla-fizjoterapeutow-farmaceutow-i-diagnostow-laboratoryjnych
  13. Gdański Uniwersytet Medyczny
    https://sites.google.com/view/csm-gumed-szczepienia/szczepienia
  14. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu https://www.formularze.umed.wroc.pl/koronawirus-szkolenie-szczepienie/oraz
    https://www.umed.wroc.pl/content/szkolenia-praktyczne-vaxstopcovid
  15. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – Collegium Medicum
    Rejestracja na szkolenie praktyczne – Collegium Medicum (ujk.edu.pl)
  16. Uniwersytet Zielonogórski – Centrum Symulacji Medycznych https://www.cm.uz.zgora.pl/index.php?PL
  17. Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytet Rzeszowski
    https://forms.office.com/r/wwkRHdtu3P
    Uwaga!
    Ze względu na charakter szkolenia praktycznego ilość miejsc w grupie szkoleniowej  jest ograniczona do 10 osób. W przypadku przekroczenia ilości osób w danej w grupie, osoby chętne będą automatycznie rejestrowane na kolejny wolny termin szkolenia.
  18. Uniwersytet Opolski Wydział Nauk o Zdrowiu
    https://wnoz.uni.opole.pl/nabor-na-szkolenie-praktyczne-z-zakresu-wykonywania-szczepien-ochronnych-przeciw-covid-19/Część praktyczna szkolenia organizowana jest bezpośrednio przez centra symulacji uniwersytetów medycznych.
    W przypadku pytań i wątpliwości prosimy zgłaszać się do centrów symulacji.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, iż zgodnie z przyjętym harmonogramem znaczna cześć osób wykonujących zawód farmaceuty, fizjoterapeuty oraz diagnosty laboratoryjnego po odpowiednim przeszkoleniu, będzie już w kwietniu stanowić nowe zasoby kadrowe uprawnione do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID – 19, wspierające punkty szczepień.

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kurs doskonalący w dziedzinie medycyny rodzinnej dla lekarzy POZ

Zapraszamy na Kurs doskonalący w dziedzinie medycyny rodzinnej dla lekarzy POZ. Kurs przeznaczony jest dla lekarzy posiadających specjalizację w zakresie: I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii; I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej; I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, Lekarze, którzy chcą przyjmować pacjentów w poradniach podstawowej […]

09.12.2024
Więcej
Aktualności

CMKP realizuje projekt FERS1, by zachęcić lekarzy do wyboru specjalizacji deficytowych

4 grudnia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbyła się konferencja związana z inauguracją projektu unijnego „Wspieranie kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski (FERS1)” który jest zrealizowany przez CMKP. W ramach konferencji odbyła się także debata na temat wspierania specjalizacji deficytowych w Polsce, w której udział wzięli konsultanci krajowi z […]

05.12.2024
Więcej