Nagrody Ministra Zdrowia dla trojga pracowników CMKP
Troje pracowników Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego otrzymało z rąk wiceministra Piotra Brombera nagrody Ministra Zdrowia. Nagrodę za całokształt dorobku w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i wdrożeniowej otrzymał prof. CMKP Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego CMKP. Nagrodę indywidualną w zakresie działalności dydaktycznej za wkład w rozwój szkolenia w dziedzinie laryngologii i otolaryngologii otrzymała prof. CMKP Karolina Dżaman, kierownik Kliniki Otolaryngologii CMKP. Natomiast nagrodę indywidualną w zakresie działalności naukowej za współautorstwo opracowania rekomendacji postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kardioonkologii otrzymał prof. CMKP Sebastian Szmit, kierownik Zakładu Kardioonkologii CMKP.
Prof. CMKP Mirosław Ząbek jest wybitnym specjalistą w dziedzinie neurochirurgii, który realizuje się jako lekarz, nauczyciel akademicki CMKP i naukowiec. W zakresie działalności naukowej prowadzi pionierskie badania międzynarodowe nad wdrożeniem metod terapeutycznych leczenia patologii mózgu, w tym w szczególności leczenia chirurgicznego choroby Parkinsona, operacji tętniaków mózgu, terapii genowej mózgu oraz małoinwazyjnych operacji mózgu. Jest autorem z tego zakresu ponad 170 prac naukowych oraz 119 doniesień zjazdowych. Jest również redaktorem i współredaktorem wielu książek poświęconych szeroko rozumianej problematyce neurochirurgii dedykowanych studentom oraz promotorem prac doktorskich oraz recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych, jak również opiekunem specjalizantów w dziedzinie neurochirurgii.
Prof. CMKP Mirosław Ząbek jest także twórcą pierwszego w Europie Centrum Terapii Genowej Mózgu, w którym wykonał wiele unikalnych w Europie i na świecie infuzji genowych, ponadto jako pierwszy wprowadził w Polsce system robotyczny w chirurgii kręgosłupa. Jako pierwszy w Europie przeprowadził również operację terapii genowej mózgu w chorobie Huntingtona – ciężkiej, postępującej i śmiertelnej chorobie, polegającej na postępującej demencji i ruchach mimowolnych. Prof. CMKP Ząbek jest także zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Złoty Skalpel 2023” za projekt „Innowacyjne leczenie choroby Parkinsona, drżenia samoistnego, choroby Huntingtona i demencji”.
Prof. CMKP Sebastian Szmit jest współautorem trzech publikacji naukowych – pierwszych, historycznych rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących kardio-onkologii, rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Hematologii dotyczących stosowania leków przeciwzakrzepowych oraz przeciwpłytkowych u chorych na nowotwory, którzy doświadczają małopłytkowości i są narażeni na zagrażające życiu krwawienia. Prof. CMKP Sebastian Szmit jest także współautorem stanowiska Międzynarodowego Towarzystwa Kardio-Onkologii dotyczącego powikłań sercowo-naczyniowych radioterapii onkologicznej. Prace mają charakter ekspercki. Zostały opublikowane w renomowanych naukowych czasopismach międzynarodowych. Stanowią rozszerzenie wiedzy naukowej w dziedzinie kardiologii, hematologii, onkologii klinicznej i radioterapii.
Prof. CMKP Karolina Dżaman w ramach CMKP skupia się na dydaktyce skierowanej do lekarzy w trakcie specjalizacji. Pani Profesor jest promotorem, jak i recenzentem prac magisterskich, licencjackich, jak i przewodów doktorskich. Przygotowany przez prof. CMKP Karolinę Dżaman program szkolenia w zakresie diagnostyki olfaktometrycznej i gustometrycznej, złożony zarówno z wykładów, jak i ćwiczeń rozwinął badania węchu i smaku w polskiej laryngologii.
Szczególną wagę w ramach swoich zajęć dydaktycznych prof. CMKP Karolina Dżaman przywiązuje do edukacji lekarzy w działaniach profilaktycznych nowotworów głowy i szyi. W tym celu wprowadziła do Kliniki Otolaryngologii CMKP najnowsze techniki diagnostyki zmian przednowotworowych krtani i gardła z wykorzystaniem technik NBI (ang. Narrow Band Imaging). Od ponad 10 lat bierze udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w trakcie którego spotyka się z pacjentami i lekarzami, edukując ich w zakresie czynników ryzyka tych nowotworów. Prof. CMKP Karolina Dżaman prowadzi także dydaktykę w zakresie leczenia chirurgicznego chorób głowy i szyi, zarówno w trakcie warsztatów cadaverowych, jak i na sali operacyjnej w trakcie live surgery. Ponadto jest również współautorką blisko 100 publikacji naukowych, w tym 10 rozdziałów książkowych w podręcznikach akademickich.