Najnowocześniejsze centrum szkoleniowe dla ortopedów i innych specjalności chirurgicznych powstaje w SPSK im. Grucy CMKP

Na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstaje nowoczesne i jedyne w Polsce centrum, w którym szkolić się będą lekarze w trakcie kształcenia podyplomowego. 14 czerwca na budowie Centrum Naukowo-Dydaktycznego i Ćwiczeń Kadawerowych został wmurowany akt erekcyjny. W kapsule czasu umieszczono istotne dokumenty i pamiątki związane z patronem szpitala.

W Centrum lekarze będą uczyć się technik operacyjnych tradycyjnych, robotycznych i mikrochirurgicznych na kadawerach, czyli specjalnie w tym celu przygotowanych preparatach z ludzkich zwłok.

– To będzie pierwsze tak nowoczesne centrum szkoleniowe dla lekarzy chirurgów w Polsce – mówił prof. Jarosław Czubak, dyrektor SPSK im. A. Grucy CMKP. – Cała przestrzeń, czyli 4,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni będzie przeznaczone do szkolenia lekarzy, którzy są w trakcie specjalizacji. Zajęcia będą prowadzone w 8 salach warsztatowych oraz 12-stanowiskowej sali operacyjnej, w której rezydenci będą uczyć się różnych technik zabiegowych. To najlepsza metoda nauki w różnych dziedzinach chirurgii.

Centrum będzie wyposażone tak jak nowoczesny szpital. Do dyspozycji szkolących się będą m.in.: tomograf komputerowy, mobilne aparaty rtg, urządzenia do robotyki, ale także 9 mikroskopów operacyjnych w pracowni ćwiczeń mikrochirurgicznych.

– Cieszę się, że właśnie w szpitalu należącym do CMKP powstanie tak nowoczesne centrum szkoleniowe dla lekarzy – mówił prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP – Dzięki temu już w 2025 roku będziemy mogli lekarzom w trakcie specjalizacji zaproponować najnowsze techniki nauczania chirurgii. Najbliższe, podobnej wielkości centrum szkoleniowe znajduje się w Amsterdamie, jestem dumny, że dzięki tej inwestycji dołączymy do ścisłej elity w Europie i na świecie w kształceniu podyplomowym lekarzy.

Prof. Ryszard Gellert podkreślał, że ten symboliczny akt nie tylko otwiera nową erę metodologii nauczania chirurgów, ale zbiega się również ze zmianą paradygmatu nauczania we wszystkich specjalnościach medycznych. Dyrektor CMKP mówił, że dotychczasowy system stałego rozbudowywania programów specjalizacji wyczerpał swoje możliwości i konieczne staje się szersze wykorzystanie nauczania umiejętności lekarskich i umiejętności zawodowych, a także kształcenie zespołów interdyscyplinarnych.

Aktualności

Wnioski o nagrody Ministra Zdrowia dla nauczycieli akademickich

Szanowni Państwo, prosimy o zgłaszanie wniosków o nagrody Ministra Zdrowia dla nauczycieli akademickich CMKP za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej w 2024 r. oraz za całokształt dorobku. Termin składania wniosków upływa 31 marca 2025 r. Informacje dot. składania wniosków o nagrody: Natalia Kilewicz-Cegiełka – Biuro Uznawania Kwalifikacji tel: 22 56 01 […]

22.01.2025
Więcej
Aktualności

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana dr. hab. n. med. Tomasza Skireckiego, prof. CMKP Kierownika Zakładu Immunologii Translacyjnej i Eksperymentalnej Intensywnej Terapiiw latach 2017- 2025 Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy najgłębszego współczucia Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Masz Święta Żałobna odprawiona zostanie w Kościele pw. NBNP (Osiedle) w Mielcu 27 […]

22.01.2025
Więcej
Aktualności

Informacja o akredytacji podmiotów do prowadzenia kursów dla niektórych zawodów medycznych

Dyrektor CMKP publikuje i aktualizuje na stronie internetowej CMKP listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego. Aktualnie programy kursów, które mają być realizowane zgodnie z ustawą z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych osoby wykonujące zawód medyczny, są w trakcie opracowania przez zespoły ekspertów. Na bieżąco będziemy Państwa informować o zatwierdzeniu programów kursów […]

09.01.2025
Więcej