Najnowocześniejsze centrum szkoleniowe dla ortopedów i innych specjalności chirurgicznych powstaje w SPSK im. Grucy CMKP

Na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstaje nowoczesne i jedyne w Polsce centrum, w którym szkolić się będą lekarze w trakcie kształcenia podyplomowego. 14 czerwca na budowie Centrum Naukowo-Dydaktycznego i Ćwiczeń Kadawerowych został wmurowany akt erekcyjny. W kapsule czasu umieszczono istotne dokumenty i pamiątki związane z patronem szpitala.

W Centrum lekarze będą uczyć się technik operacyjnych tradycyjnych, robotycznych i mikrochirurgicznych na kadawerach, czyli specjalnie w tym celu przygotowanych preparatach z ludzkich zwłok.

– To będzie pierwsze tak nowoczesne centrum szkoleniowe dla lekarzy chirurgów w Polsce – mówił prof. Jarosław Czubak, dyrektor SPSK im. A. Grucy CMKP. – Cała przestrzeń, czyli 4,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni będzie przeznaczone do szkolenia lekarzy, którzy są w trakcie specjalizacji. Zajęcia będą prowadzone w 8 salach warsztatowych oraz 12-stanowiskowej sali operacyjnej, w której rezydenci będą uczyć się różnych technik zabiegowych. To najlepsza metoda nauki w różnych dziedzinach chirurgii.

Centrum będzie wyposażone tak jak nowoczesny szpital. Do dyspozycji szkolących się będą m.in.: tomograf komputerowy, mobilne aparaty rtg, urządzenia do robotyki, ale także 9 mikroskopów operacyjnych w pracowni ćwiczeń mikrochirurgicznych.

– Cieszę się, że właśnie w szpitalu należącym do CMKP powstanie tak nowoczesne centrum szkoleniowe dla lekarzy – mówił prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP – Dzięki temu już w 2025 roku będziemy mogli lekarzom w trakcie specjalizacji zaproponować najnowsze techniki nauczania chirurgii. Najbliższe, podobnej wielkości centrum szkoleniowe znajduje się w Amsterdamie, jestem dumny, że dzięki tej inwestycji dołączymy do ścisłej elity w Europie i na świecie w kształceniu podyplomowym lekarzy.

Prof. Ryszard Gellert podkreślał, że ten symboliczny akt nie tylko otwiera nową erę metodologii nauczania chirurgów, ale zbiega się również ze zmianą paradygmatu nauczania we wszystkich specjalnościach medycznych. Dyrektor CMKP mówił, że dotychczasowy system stałego rozbudowywania programów specjalizacji wyczerpał swoje możliwości i konieczne staje się szersze wykorzystanie nauczania umiejętności lekarskich i umiejętności zawodowych, a także kształcenie zespołów interdyscyplinarnych.

Aktualności

Utrudniony kontakt telefoniczny

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą lokalizacji kontakt z pracownikami Biura Koordynacji Kształcenia oraz Działu Postępowań Kwalifikacyjnych w dniach 1-5 lipca będzie utrudniony. Prosimy kontaktować się mailowo. Z utrudnienia przepraszamy.

28.06.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich – 25.06.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się aż trzy obrony rozpraw doktorskich. Lek. Dorota Kuryga z Kliniki Otorynolaryngologii Dziecięcej CMKP jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zaburzenia oddychania podczas snu w przebiegu nagłych idiopatycznych deficytów funkcji ucha wewnętrznego. Promotorem pracy jest prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski. Lek. Agata Popielarz-Grygalewicz przedstawiła pracę […]

25.06.2024
Więcej
Aktualności

Laboratorium o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa biologicznego w CMKP

18 czerwca 2024 r. w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP zostało otwarte nowoczesne laboratorium klasy bezpieczeństwa BSL-2. Laboratorium jest częścią Pracowni Badań Funkcjonalnych Mikrobioty, kierowanej przez prof. CMKP Joannę Bogusławską. Laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą m.in.: komory laminarne II klasy bezpieczeństwa. Ma także oddzielny system wentylacji tak, by oddzielić pracownię od zewnętrznego […]

18.06.2024
Więcej