Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP nieprzerwanie od 2004 roku prowadzi program przeszczepiania trzustki oraz trzustki z nerką. Do chwili obecnej wykonano 223 transplantacje. W 2019 roku w Klinice przeprowadzono 18 przeszczepów. Od lat jest to  najbardziej aktywny ośrodek transplantacji trzustki. Operacja przeszczepienia nerki z trzustką jest zabiegiem chirurgicznie bardzo skomplikowanym, jednak ponad 80% pacjentów prowadzi po nim normalne życie, nie wymagające suplementacji insuliny czy dializ.

Wskazaniem do przeszczepu trzustki jest cukrzyca typu 1 oraz powikłania cukrzycy tj. nefropatia i retinopatia, prowadząca często do ślepoty. Transplantacja nerki z trzustką i trzustki są jedynymi metodami zapewniającymi wyleczenie pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1.

W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii od 1990 roku czyli prawie trzydziestu lat przeszczepia się również nerki. Do tej pory wykonano przeszczepy u blisko 1000 pacjentów.

„Jesteśmy również jednym z najbardziej aktywnych szpitali w zakresie donacji narządów. W 2019 roku w naszym szpitalu odbyło się 16 pobrań wielonarządowych. Narządy pozyskane od zmarłych dawców posłużyły pacjentom z całej Polski, oczekującym na przeszczep nerek, serca, wątroby i płuc.” – dr hab. n. med. Marek Durlik, prof. CMKP Kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii.

W Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii CMKP w 2019 roku przeprowadzono 60 przeszczepów, łącznie od 2016 roku ponad 240. Jednym z głównych kierunków badawczych tego miejsca są zaburzenia przewodu pokarmowego w przewlekłej chorobie nerek i po transplantacji nerki i trzustki.

„Aktualnie w poradni transplantacyjnej leczy się 343 pacjentów po przeszczepie nerki, 114 pacjentów po przeszczepie nerki i trzustki oraz 15 pacjentów po przeszczepie trzustki.” – prof. dr hab. n. med. Andrzej Rydzewski, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii CMKP.

Aktualności

Ponad 5 tysięcy lekarzy jesienią rozpocznie specjalizację

Po trzech etapach jesiennej rekrutacji na specjalizacje 5129 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 4134 – w ramach rezydentury i 995 – w trybie pozarezydenckim. W jesiennym postępowaniu po raz pierwszy odbył się trzeci etap, w wyniku którego przyznano dodatkowych 195 miejsc na rezydenturach w dziedzinach priorytetowych. Wszyscy lekarze zakwalifikowani i niezakwalifikowani od 30.11.2023 […]

30.11.2023
Więcej
Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej