Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP nieprzerwanie od 2004 roku prowadzi program przeszczepiania trzustki oraz trzustki z nerką. Do chwili obecnej wykonano 223 transplantacje. W 2019 roku w Klinice przeprowadzono 18 przeszczepów. Od lat jest to  najbardziej aktywny ośrodek transplantacji trzustki. Operacja przeszczepienia nerki z trzustką jest zabiegiem chirurgicznie bardzo skomplikowanym, jednak ponad 80% pacjentów prowadzi po nim normalne życie, nie wymagające suplementacji insuliny czy dializ.

Wskazaniem do przeszczepu trzustki jest cukrzyca typu 1 oraz powikłania cukrzycy tj. nefropatia i retinopatia, prowadząca często do ślepoty. Transplantacja nerki z trzustką i trzustki są jedynymi metodami zapewniającymi wyleczenie pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1.

W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii od 1990 roku czyli prawie trzydziestu lat przeszczepia się również nerki. Do tej pory wykonano przeszczepy u blisko 1000 pacjentów.

„Jesteśmy również jednym z najbardziej aktywnych szpitali w zakresie donacji narządów. W 2019 roku w naszym szpitalu odbyło się 16 pobrań wielonarządowych. Narządy pozyskane od zmarłych dawców posłużyły pacjentom z całej Polski, oczekującym na przeszczep nerek, serca, wątroby i płuc.” – dr hab. n. med. Marek Durlik, prof. CMKP Kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii.

W Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii CMKP w 2019 roku przeprowadzono 60 przeszczepów, łącznie od 2016 roku ponad 240. Jednym z głównych kierunków badawczych tego miejsca są zaburzenia przewodu pokarmowego w przewlekłej chorobie nerek i po transplantacji nerki i trzustki.

„Aktualnie w poradni transplantacyjnej leczy się 343 pacjentów po przeszczepie nerki, 114 pacjentów po przeszczepie nerki i trzustki oraz 15 pacjentów po przeszczepie trzustki.” – prof. dr hab. n. med. Andrzej Rydzewski, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii CMKP.

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021