Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP nieprzerwanie od 2004 roku prowadzi program przeszczepiania trzustki oraz trzustki z nerką. Do chwili obecnej wykonano 223 transplantacje. W 2019 roku w Klinice przeprowadzono 18 przeszczepów. Od lat jest to najbardziej aktywny ośrodek transplantacji trzustki. Operacja przeszczepienia nerki z trzustką jest zabiegiem chirurgicznie bardzo skomplikowanym, jednak ponad 80% pacjentów prowadzi po nim normalne życie, nie wymagające suplementacji insuliny czy dializ.
Wskazaniem do przeszczepu trzustki jest cukrzyca typu 1 oraz powikłania cukrzycy tj. nefropatia i retinopatia, prowadząca często do ślepoty. Transplantacja nerki z trzustką i trzustki są jedynymi metodami zapewniającymi wyleczenie pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1.
W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii od 1990 roku czyli prawie trzydziestu lat przeszczepia się również nerki. Do tej pory wykonano przeszczepy u blisko 1000 pacjentów.
„Jesteśmy również jednym z najbardziej aktywnych szpitali w zakresie donacji narządów. W 2019 roku w naszym szpitalu odbyło się 16 pobrań wielonarządowych. Narządy pozyskane od zmarłych dawców posłużyły pacjentom z całej Polski, oczekującym na przeszczep nerek, serca, wątroby i płuc.” – dr hab. n. med. Marek Durlik, prof. CMKP Kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii.
W Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii CMKP w 2019 roku przeprowadzono 60 przeszczepów, łącznie od 2016 roku ponad 240. Jednym z głównych kierunków badawczych tego miejsca są zaburzenia przewodu pokarmowego w przewlekłej chorobie nerek i po transplantacji nerki i trzustki.
„Aktualnie w poradni transplantacyjnej leczy się 343 pacjentów po przeszczepie nerki, 114 pacjentów po przeszczepie nerki i trzustki oraz 15 pacjentów po przeszczepie trzustki.” – prof. dr hab. n. med. Andrzej Rydzewski, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii CMKP.