Operacja laparoskopii u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa
W Klinice Perinatologii, Położnictwa i Neonatologii CMKP w Szpitalu Bielańskim odbyła się pierwsza wewnątrzmaciczna operacja laparoskopii (fetoskopia) u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa. Obecnie Szpital Bielański w Warszawie jest jedynym miejscem w Polsce, w którym takie zabiegi wykonywane są w pełni laparoskopowo, bez otwierania powłok brzusznych kobiety.
Otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu to wada rozwojowa, w której stwierdza się ubytek w obrębie kręgosłupa oraz innych tkanek chroniących delikatny rdzeń kręgowy. Tkanka nerwowa jest narażona na działanie płynu owodniowego, jak również na bezpośredni uraz podczas poruszania się płodu. W kolejnych tygodniach ciąży rdzeń kręgowy ulega coraz większemu uszkodzeniu, co może skutkować nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych oraz utratą kontroli nad oddawaniem moczu i stolca. Konsekwencją wady kręgosłupa jest również rozwój wodogłowia, które dodatkowo pogarsza rokowanie dla dziecka. Operacja w okresie prenatalnym ma na celu zatrzymanie tego procesu, co przy odpowiedniej rehabilitacji po porodzie daje szansę na to, iż dziecko będzie chodziło i rozwijało się prawidłowo.
W Szpitalu Bielańskim pacjentki z rozpoznanym rozszczepem kręgosłupa konsultuje interdyscyplinarny zespół ekspertów, w którego skład wchodzą zarówno specjaliści medycyny matczyno-płodowej, jak i neurochirurgii.
Operowana pacjentka była w 25. tygodniu ciąży. Zabieg przebiegł bez powikłań. Zarówno mama, jak i dziecko czują się dobrze. Dzięki temu, że nasz zespół operował laparoskopowo pacjenci zostali już wypisani do domu. Nasz oddział jest pionierem w laparoskopii wewnątrzmacicznej w ciąży oraz u pacjentek z endometriozą, mięśniakami macicy i nowotworami ginekologicznymi. Obecnie obserwujemy dalszy przebieg ciąży i liczymy na szczęśliwe rozwiązanie!
Każdy sukces terapii wewnątrzmacicznej w ciąży jest efektem pracy całego zespołu i nie sposób wymienić wszystkich, którzy się do niego przyczynił: lekarzy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, zespołu instrumentariuszek i położnych. Wszyscy trzymamy kciuki za mamę i małego pacjenta!
Zabieg wykonywali pracownicy Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Neonatologii CMKP kierowanej przez profesor Katarzynę Kosińską-Kaczyńską i Klinicznego Oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Bielańskiego kierowanego przez dr n. med. Filipa Dąbrowskiego.
Operator: dr. n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha (perinatolog),
Asysta: dr n. med. Beata Rebizant (perinatolog), dr n. med. Tymon Skadorwa (neurochirurg dziecięcy)
Instrumentacja: mgr Katarzyna Rachwał, Katarzyna Dąbrowska
O komfort i bezpieczeństwo Pacjentki w trakcie operacji dbał zespół anestezjologiczny w składzie: dr Jan Markowski, mgr Mariusz Adamiak, mgr Grażyna Morawska-Obidzińska.