Operacje z asystą robota

Z danych konsultanta krajowego w dziedzinie urologii wynika, że w 2019 roku II Klinika Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zajęła III miejsce w Polsce pod względem liczby operacji raka prostaty czyli prostatektomii radykalnych. W ciągu ostatnich 3 lat w Klinice przeprowadzono prawie 800 laparoskopowych prostatektomii radykalnych.

Zestawienie zabiegów wykonanych w II Klinice Urologii w latach 2017-2019

LAPAROSKOPOWA PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (LPR) 707
NEFREKTOMIA RADYKALNA(NR) 172
RESEKCJA GUZA NERKI (NSS) 335
NEFROURETEREKTOMIA (NUR) 32
PRZEZCEWKOWA ELEKTRORESEKCJA GUZA PĘCHERZA MOCZOWEGO (TURT) 852
CYSTEKTOMIA RADYKALNA (CR) 100

– Prawie wszystkie operacje raka prostaty wykonujemy metodą laparoskopową czyli małoinwazyjną. Wykorzystujemy do tego dwa systemy 2D i 3D. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie i dokładnie usunąć prostatę, zapewniając bardzo dobrą jakość onkologiczną naszego postępowania, ale również zaoszczędzić bardzo ważne struktury odpowiedzialne za dobrą jakość trzymania moczu i wzwody prącia po operacji czyli pęczki naczyniowo-nerwowe i cewkę moczową. Tradycyjna laparoskopia ma jednak pewne ograniczenia i wady. Dlatego też zrodził się pomysł uruchomienia w naszej Klinice jednego z najnowocześniejszych systemów operacyjnych czyli robota. Operacja z jego asystą zapewnia jeszcze większą precyzję i dokładność oraz szybką rehabilitację i powrót do codziennych aktywności – dr n. med. Łukasz Nyk, adiunkt w II Klinice Urologii CMKP.

Klinika dysponuje najnowocześniejszym sprzętem zarówno do diagnostyki jak i leczenia raka prostaty, m.in. aparatami do rezonansu magnetycznego, sprzętem laparoskopowy (2D i 3D) oraz robotem.

II Klinika Urologii prowadzi kursy dla lekarzy z zakresu:

1. Laparoskopowej prostatektomii radykalnej (kurs dla początkujących i zaawansowanych)
  2. Biopsji fuzyjnej
  3. Diagnostyki obrazowej – rezonans magnetyczny

Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]