Ostatnie pożegnanie śp. prof. Jadwigi Słowińskiej-Srzednickiej

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Pani prof. dr hab. n. med. Jadwigi Słowińskiej-Srzednickiej,

lekarki, wieloletniej dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz nauczyciela akademickiego.

Prof. Jadwiga Słowińska-Srzednicka w CMKP uzyskała:
stopień doktora nauk medycznych w 1980 r.,
stopień doktora habilitowanego w 1989 r.
tytuł profesora w 1997 r.

W latach 1999 r. do 2002 r. była zastępcą dyrektora CMKP ds. dydaktycznych i naukowych, a następnie w okresie 2002-2008 r. (przez dwie kadencje) pełniła funkcję dyrektora CMKP. Dzięki zaangażowaniu i talentowi organizacyjnemu Pani Profesor przeprowadzono restrukturyzację CMKP, powołano nowe kliniki i zakłady, odzyskano Szpitale Kliniczne im. W. Orłowskiego w Warszawie i im. A. Grucy w Otwocku. Zostały powołane także studia doktoranckie. Przebudowano i wyremontowano budynek CMKP oraz sale wykładowe. Jako dyrektor CMKP, a następnie jako zastępca dyrektora i pełnomocnik dyrektora CMKP nadzorowała wdrażanie i realizację kolejnych projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

W latach 1967-1978 r. po ukończeniu Akademii Medycznej w Warszawie pracowała na stanowisku asystenta, a następnie zastępcy ordynatora I Oddziału Wewnętrznego Szpitala Praskiego w Warszawie. Uzyskała specjalizacje I i II stopnia z chorób wewnętrznych a w 1981 r. specjalizację z endokrynologii.

Od 1978 r. przez 48 lat była nauczycielem akademickim w Klinice Endokrynologii CMKP zlokalizowanej w Szpitalu Bielańskim, przeszła wszystkie szczeble kariery nauczyciela akademickiego od asystenta do profesora.

Pani Profesor była autorem lub współautorem ponad 200 publikacji oryginalnych i doniesień zjazdowych oraz rozdziałów w podręcznikach chorób wewnętrznych, endokrynologii klinicznej i hipertensjologii. Prowadzone przez Panią prof. Jadwigę Słowińską-Srzednicką badania koncentrowały się nad rolą czynników hormonalnych w patogenezie schorzeń o charakterze społecznym takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, menopauza, androgenizacja.

Za wybitne zasługi została uhonorowana:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Złotym Krzyżem Zasługi,
Odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy”,
Odznaką honorową „Zasłużony Pracownik Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego”.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie 29 maja 2026 r. o godz. 11:00 w Parafii Rzymskokatolickiej św. Ignacego Loyoli w Warszawie (ul. Wóycickiego 14 a).

Rodzinie Zmarłej wyrazy głębokiego współczucia składają
Dyrekcja, Rada Naukowa i pracownicy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Aktualności

Raport CMKP „Wiedza, postawy i zachowania Polaków w zakresie profilaktyki onkologicznej”

Ponad połowa Polaków wskazuje badania przesiewowe jako ważny element profilaktyki onkologicznej i wczesnego wykrywania nowotworów, jednak regularną samokontrolę (samobadanie) objawów mogących sugerować chorobę nowotworową deklaruje jedynie 21,5% badanych. Niepokoi również skala dezinformacji zdrowotnej – co piąty respondent błędnie uważa, że suplementy diety chronią przed nowotworami, a co szósty wierzy w skuteczność tzw. „detoksów”. To najważniejsze […]

17.06.2026
Więcej
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej