Pierwsze przeszczepienie płuc na Mazowszu w Klinice Kardiochirurgii CMKP

W Klinice Kardiochirurgii CMKP, mieszczącej się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, 11 listopada odbyło się przeszczepienie płuc u 64-letniej pacjentki z Żor. Była to pierwsza taka operacja w Warszawie i na Mazowszu. Rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego na terenie Polski to szansa dla setek chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.

Pacjentka chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jej stan był bardzo poważny, wymagała podawania tlenu na stałe. Przed operacją powiedziała zespołowi, że jej marzeniem jest spędzić czterdziestą rocznicę ślubu z mężem.

– W takich momentach czujemy, że przywracamy nie tylko zdrowie, ale i nadzieję, dając możliwość budowania dalszych planów życiowych – mówi prof. dr hab. n.med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii CMKP w CSK MSWiA w Warszawie.

Pacjentka czuje się dobrze i powoli dochodzi do zdrowia pod opieką lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.

W przeszczepieniu płuc udział wzięły dwa zespoły specjalistów. W zespole pobierąjącym narząd do przeszczepienia byli: dr Maciej Bartczak, mgr Magdalena Górska, mgr Maciej Dąbrowski.

W zespole przeszczepiający organ byli kardiochirurdzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski i dr n. med. Jakub Staromłyński, pielęgniarki instrumentujące: mgr Jolanta Łobodzińska – Kopczuk, mgr Ewa Kocuj, perfuzjonista: Jan Ruszkiewicz, zespół anestezjologiczny: dr Marzena Franczyk, dr Anna Janiszewska, pielęgniarki anestezjologiczne: mgr Bożena Lenard, mgr Arkadiusz Pilich, zespół pulmonologiczny: dr Bożena Homola, mgr Barbara Myszka, koordynator transplantacyjny: mgr Dorota Zielińska.

Pracownicy kliniki podziękowali za wsparcie merytoryczne zespołowi z Oddziału Transplantacji Płuc Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – dr. n. med. Maciejowi Urlikowi, dr. n. med. Tomaszowi Stąclowi, dr Annie Pióro, dr. n. med. Piotrowi Paskowi.

Przeszczep płuc jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego choremu wycina się płuca zastępując je zdrowym organem. Narząd ten pobiera się od zmarłego dawcy, przy czym oprócz zgodności pod względem grupy krwi, organ musi pasować również rozmiarem.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w 2021 r. w Polsce przeszczepiono 68 płuc. W tym roku do końca października zostały przeszczepione 73 płuca.

 

Aktualności

Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP (CSE), organizowany w ramach obchodów 20-lecia Polski w UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Kiedy? 10 maja 2024, od 9:00 do 15:00 Gdzie? Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ul. Marymoncka 99/103, Warszawa W programie przygotowaliśmy poniższe atrakcje: Tematyczne odprowadzanie: nasi instruktorzy zaprezentują CSE, umożliwiając przyjrzenie się bliżej […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Webinar poświęcony bazie EmBiology

Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony bazie EmBiology. W trakcie tego webinaru uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi: Jak stronniczość może wpływać na wyszukiwanie literatury? W jaki sposób można znaleźć kluczowe dane biologiczne w opublikowanej literaturze bez konieczności spędzania wielu godzin na czytaniu artykułów? Webinar odbędzie się 2 maja o godzinie 16:00 polskiego czasu. Zapisy […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Zostanie przeprowadzony dodatkowy etap wiosennego postępowania kwalifikacyjnego

Minister Zdrowia podjął decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego etapu w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Trzeci etap został uruchomiony 22 kwietnia 2024 r. w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). Na miejsca rezydenckie w dziedzinach priorytetowych zostało w nim zakwalifikowanych 116 lekarzy. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego biorą udział lekarze niezakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego, […]

23.04.2024
Więcej