Pierwsze przeszczepienie płuc na Mazowszu w Klinice Kardiochirurgii CMKP

W Klinice Kardiochirurgii CMKP, mieszczącej się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, 11 listopada odbyło się przeszczepienie płuc u 64-letniej pacjentki z Żor. Była to pierwsza taka operacja w Warszawie i na Mazowszu. Rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego na terenie Polski to szansa dla setek chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.

Pacjentka chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jej stan był bardzo poważny, wymagała podawania tlenu na stałe. Przed operacją powiedziała zespołowi, że jej marzeniem jest spędzić czterdziestą rocznicę ślubu z mężem.

– W takich momentach czujemy, że przywracamy nie tylko zdrowie, ale i nadzieję, dając możliwość budowania dalszych planów życiowych – mówi prof. dr hab. n.med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii CMKP w CSK MSWiA w Warszawie.

Pacjentka czuje się dobrze i powoli dochodzi do zdrowia pod opieką lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.

W przeszczepieniu płuc udział wzięły dwa zespoły specjalistów. W zespole pobierąjącym narząd do przeszczepienia byli: dr Maciej Bartczak, mgr Magdalena Górska, mgr Maciej Dąbrowski.

W zespole przeszczepiający organ byli kardiochirurdzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski i dr n. med. Jakub Staromłyński, pielęgniarki instrumentujące: mgr Jolanta Łobodzińska – Kopczuk, mgr Ewa Kocuj, perfuzjonista: Jan Ruszkiewicz, zespół anestezjologiczny: dr Marzena Franczyk, dr Anna Janiszewska, pielęgniarki anestezjologiczne: mgr Bożena Lenard, mgr Arkadiusz Pilich, zespół pulmonologiczny: dr Bożena Homola, mgr Barbara Myszka, koordynator transplantacyjny: mgr Dorota Zielińska.

Pracownicy kliniki podziękowali za wsparcie merytoryczne zespołowi z Oddziału Transplantacji Płuc Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – dr. n. med. Maciejowi Urlikowi, dr. n. med. Tomaszowi Stąclowi, dr Annie Pióro, dr. n. med. Piotrowi Paskowi.

Przeszczep płuc jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego choremu wycina się płuca zastępując je zdrowym organem. Narząd ten pobiera się od zmarłego dawcy, przy czym oprócz zgodności pod względem grupy krwi, organ musi pasować również rozmiarem.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w 2021 r. w Polsce przeszczepiono 68 płuc. W tym roku do końca października zostały przeszczepione 73 płuca.

 

Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej
Aktualności

W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni. List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. – Jestem dumny z tego, […]

15.09.2023
Więcej
Aktualności

XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest […]

14.09.2023
Więcej