Pierwsze zabiegi robotem Avicenna

10 grudnia 2021 r. w Klinice Chirurgii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej CMKP wykonano pierwsze zabiegi robotem Avicenna.

Jest to robot używany do operacji wewnątrznerkowych RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery) u dzieci z kamicą układu moczowego. Robot Avicenna zakupiony ze środków Urzędu Marszałkowskiego jest pierwszym robotem w Europie środkowo-wschodniej wykorzystywanym do zabiegów małoinwazyjnych w kamicy.

W Szpitalu w Dziekanowie Leśnym od 2017 roku funkcjonuje Centrum Leczenia Kamicy. Leczone są tu dzieci z całej Polski. Chirurdzy wykonują rocznie  ok. 500 zabiegów małoinwazyjnych u dzieci do 18-tego roku życia. Klinika chirurgii współpracuje z wieloma klinikami i oddziałami nefrologii dziecięcej w celu zapewnienia leczenia kompleksowego dla pacjentów z kamica układu moczowego.

9 i 10 grudnia 2021 r. szpital gościł zespół  lekarzy z Turcji pod kierunkiem dr. n. Zafera Tokath wybitnego urologa z Ankary, autora wielu publikacji na temat zastosowania robota Avicenny do przeprowadzania zabiegów RIRS. Zespół z Turcji przeszkolił i wspierał naszych lekarzy przy wykonywaniu  pierwszych zabiegów.

Pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Beaty Jurkiewicz – kierownika Kliniki operował zespół w składzie: dr n. med. Joanna Samotyjek asystowali: lek med. Ewa Wajszczuk i lek med. Magadalena Szymanek-Szwed.

Centrum Leczenia Kamicy oprócz posiadania robota Avicenny, wyposażone jest  w super nowoczesny sprzęt taki jak: aparat do wykonywania zabiegów ESWL firmy EDAP z pozycjonowaniem automatycznym za pomocą sondy ultradźwiękowej, laser Lumenis MOSES Pulse 120Hz; zestaw 4 ureterorenoskopów giętkich, tory wizyjne, litotryptory pneumatyczne i ultradźwiękowe, nefroskopy, ramiona C i inne akcesoria niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegów małoinwazyjnych u małych dzieci.

zabieg

Walne Zgromadzenie Członków PTN

Podczas XIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego Nefrologia – rozwój przez dialog odbyło się  Walne Zgromadzenie Członków PTN, w trakcie którego prof. Ryszard Gellert został uhonorowany tytułem Członka Honorowego PTN. Przewodniczącym Walnego Zgromadzenia Członków PTN był prof. Janusz Ostrowski, który także współprzewodniczył sesji „Opieka interdyscyplinarna nad chorym z nefropatią”, podczas której wykład wygłosił prof. Andrzej Rydzewski.

Kolejne obrony w CMKP

Miło nam poinformować, że 21 czerwca 2022 r. w CMKP odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich. Lek. Piotr Ciechanowicz z Kliniki Dermatologii CMKP jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. „Problemy diagnostyczne i terapeutyczne pacjentów dermatologicznych w dobie pandemii COVID – 19”. Promotorem pracy jest dr hab. n .med. Irena Walecka-Herniczek, prof. CMKP, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Justyna Sicińska. Lek. Marta Banaszkiewicz-Cyganik z Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii […]

21.06.2022

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 14 czerwca 2022 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Marii Czubak-Wrzosek z Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii CMKP. Jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę pt. „Ocena parametrów radiograficznych opisujących kształt i ustawienie miednicy oraz kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej u chorych z chorobą zwyrodnieniową idiopatyczną, wtórna do dysplazji albo protruzji stawu biodrowego”. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Marcin Tyrakowski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

14.06.2022