Podsumowanie „Postępów Endokrynologii i Diabetologii”

Mimo trudnego okresu związanego z końcem pandemii koronawirusa oraz tragicznymi skutkami wojny w Ukrainie udało się nam przeprowadzić w sposób stacjonarny w dniach 26-28 maja 2022 w Hotelu „Bryza” w Juracie na Helu „Postępy  Endokrynologii i Diabetologii”

Konferencję organizowaną już od dwudziestu dwóch lat przez zespół wykładowców Kliniki Endokrynologii CMKP, Narodową Fundację Endokrynologii  im. W. Hartwiga oraz Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego przeprowadzono jako  kurs kształcenia podyplomowego lekarzy.

W Konferencji uczestniczyło 605 osób ; w tym 540. lekarzy, 25. wykładowców i profesorów-ekspertów oraz 45. przedstawicieli firm medycznych. Wśród 335. lekarzy , którzy udostępnili organizatorom dane o posiadanej specjalizacji medycznej znalazło się : 208. endokrynologów, 58. ginekologów, 42. diabetologów, 24. pediatrów i 3 lekarzy medycyny rodzinnej.

Na kursie przedstawiono w siedmiu sesjach tematycznych ( 29 wykładów ) 52. najciekawsze publikacje, które ukazały się w wiodących czasopismach medycznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Każdą prezentację zakończono zaleceniami w formie recepty – przepisu; co nowego i ważnego dla praktyki klinicznej wynika z zaprezentowanych doniesień. Po każdej sesji przeprowadziliśmy szeroką dyskusję – DEBATĘ odpowiadając na ponad 150. pytań, a  wykładowcy i eksperci skomentowali najistotniejsze treści przedstawione podczas wykładów.

Wszystkie wykłady w postaci drukowanych materiałów – książki stanowiącej najnowsze kompendium wiedzy z zakresu endokrynologii i diabetologii Uczestnicy otrzymali na początku Konferencji.

W tym roku nasze obrady otworzyła sesja „Recepta na  lepsze i dłuższe życie” podczas której przedawniono Uczestnikom  praktyczny przepis jak radzić sobie ze współczesnymi zagrożeniami zdrowotnymi: otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, nowotworowymi i osteoporozą . W oparciu o streszczane artykuły starano się udzielić praktycznych rad, jak w tych trudnych czasach, wykorzystując czasami ograniczone krajowe możliwości radzić sobie nie tylko z diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób tarczycy, ale też wszystkich pozostałych endokrynopatii, ze szczególnym uwzględnieniem otyłości, zaburzeń metabolicznych i mineralizacji kości. Publikacje te przedstawili i skomentowali profesorowie i lekarze – klinicyści, najlepsi wykładowcy na kursach CMKP.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą 15. firm medycznych – Sponsorów Konferencji prezentowaną na specjalnej bardzo obszernej powierzchni wystawowej.

Mimo niesprzyjających okoliczności , trudnych czasów i zmiennej pogody wreszcie mogliśmy  się spotkać i być RAZEM. Jestem przekonany , że przekazane wyjątkowe treści merytoryczne i unikalny klimat spotkania w Juracie sprawił , że tegoroczne „Postępy w Endokrynologii i Diabetologii” były pożyteczne,  inspirujące i  udane.

Wszystkim Wykładowcom, Słuchaczom, Sponsorom tegorocznych „Postępów w Endokrynologii i Diabetologii” oraz ich Współorganizatorom bardzo dziękuję za aktywny i konstruktywny udział oraz stworzenie znakomitej atmosfery spotkania.

 

prof. Wojciech Zgliczyński
Kierownik Naukowy Kursu
Przewodniczący Oddziału Warszawskiego PTE

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej